Újabb foglyok szabadultak

2004. 05. 30. 10:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszautasította a lengyel hadsereg azokat a híreket, amelyek szerint lengyel katonák is részt vettek volna iraki foglyok bántalmazásában.
Lengyelek egyáltalán nem működtek közre iraki fogva tartottak kihallgatásában – közölte Robert Strzelecki, az Irakban lengyel parancsnokság alatt álló többnemzetiségű haderő szóvivője a babiloni táborban. A feltételezések alapjául olyan médiabeszámolók szolgáltak, amelyek szerint két rab úgy nyilatkozott a bagdadi Abu Graib börtönben történt visszaélések ügyében vizsgálódó hatóságoknak, hogy lengyel katonák megvertek iraki foglyokat, mielőtt átadták volna őket az amerikai katonáknak.
Közben a hírhedtté vált és épp ezért George Bush elnök által lebontásra ítélt börtönből iraki rabokat engedtek szabadon. Biztonsági megfontolásokból az amerikai katonai vezetés nem fedte fel, hogy autóbusszal hová viszik a szabadságukat visszanyerő embereket, akiknek száma mintegy hatszáz fő.
Egy felmérés szerint immár az amerikaiak kétharmadát aggasztják az iraki események, amelyek kapcsán nem szűnnek a nemzetközi ellentétek sem. Joschka Fischer német külügyminiszter ellenezte, hogy NATO-egységeket vessenek be Irakban, mert szerinte ezeket az egységeket is megszállóknak tekintenék. Ezzel van összefüggésben a Financial Times tegnapi híre is. A brit üzleti lap szerint Jaap de Hoop Scheffer főtitkár szeretné átalakítani a szövetség bevetésének mikéntjét, azzal, hogy folyamatosan készen álló erőket állítana fel. Máskülönben a Pentagon saját kedve szerint, az „akarat koalíciójaként” használja majd a NATO-tagálla-mok fegyveres erőit.
Miközben Vlagyimir Putyin orosz elnök a tényleges hatalom mielőbbi iraki kézbe adását elősegítő ENSZ-határozatot szorgalmazott, az ideiglenes kormányzó tanács Ijád al-Allávit jelölte a június 30-án hivatalba lépő iraki kormány miniszterelnökének. Az amerikai kormányzat még nem foglalt állást egyértelműen Allávi jelöléséről.
Külön érdekesség ugyanakkor, hogy a jordániai határőrség több, az arab országba belépésre jelentkező iraki teherautót tartóztatott fel, mert közülük az egyik – törmelékekből álló – rakományában radioaktivitást mutattak ki a műszerek. Mint kiderült, a sugárzást nyomokban fellelt dúsított urán produkálta.



Nem csökkent a kockázat a harcmezőn. Még csütörtökön két japán újságíró halt meg a Bagdadtól 30 kilométerre délre fekvő Mahmúdíjában a gépkocsijukat érő rakétatámadásban. Huszonnégy órával a tűzszünet bejelentése után összecsapások voltak Kúfában is Muktada asz-Szadr iraki síita radikális vallási vezető fegyveresei – a Mahdi Hadserege – és az Irakot megszálló amerikai haderők között. A Kúfa szomszédságában fekvő Nedzsefben viszont péntekre virradóra hetek óta először volt fegyvernyugvás. Péntek reggel a városban már gyülekeztek a muzulmán zarándokok Ali imám mecsetje előtt, amely a síiták egyik legfontosabb szent helyének számít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.