Undorra hangolva

Mostantól tényleg minden az európai parlamenti választásról szól; három hét választ el a megméretéstől, így utoljára ül össze a parlament, ahol nyilván túlcsordul majd a korteskedés. Az egyre elkeseredettebb küzdelem a szemforgató nyilatkozatokra rácáfolva jelzi, hogy a felek nagyon is tisztában vannak a voksolás belpolitikai tétjével.

2004. 05. 24. 17:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kampányfinis külön érdekessége: a napokban lesz két éve, hogy hivatalba lépett a Medgyessy-kormány. Az e körül zajló viták, a teljesítményt osztályozó politikusok, elemzők és politológusok sajátos háttérzajt csapnak a pártok viadalához. Ez is csak azt erősíti, hogy mint mindenhol, az európai parlamenti választás nálunk is elsősorban a kormányról (és az ellenzékről) szóló bizalmi szavazás.
Az elmúlt héten több olyan közvélemény-kutatás látott napvilágot, amely a Fidesz és az MSZP támogatottsága közötti, korábban irdatlan különbség csökkenéséről adott hírt. Bár gyanítom, hogy egyes cégeknél csupán az adatok korrekciója történt – nem tartottam reálisnak a Fidesz bő húszszázalékos vezetését jelző felméréseket –, s az ellenzék legnagyobb pártjának előnye továbbra is biztosnak mondható, a kedvezőtlen változás figyelmeztetés a polgári oldalnak. Láttunk már olyat, hogy megnyertnek látszó mérkőzést vesztett el a jobboldal; a mostani helyzet sokban hasonlít a két évvel ezelőttihez. A Fidesz kommunikációs gépezete mintha még mindig későn észlelné a veszélyt, agyaglábú koloszszusként szemléli a párt ellen láthatóan előre megírt forgatókönyv szerint indított támadásokat. Kampányidőszakban jobban összezár a koalíció és az őt támogató sajtó. A külképviseleteken való szavazás – különösen a lehetőséggel élni kívánók meglepően csekély számát tekintve – valóban költséges módja körüli politikai akciónak egy hete a pártszolgálati televízióban Friderikusz Sándor ágyazott meg riportjával. A kormánypártok a teljes felelősséget a Fideszre tolnák, amely sokáig nem reagált érdemben a vádakra. A párt kötözködése, paranoiás viselkedése miatt mennek ki egzotikus országokba is pártdelegáltak számlálóbiztosnak, több száz millió forintért – hallottuk eközben minden fórumon. Holott mindegyik párt megszavazta az erről rendelkező törvényt, s a baloldal favorizálta elektronikus szavazás még drágább megoldás lett volna. Ma már nem a Best of Kövér-féle, a radikálisabb, EU-szkeptikus jobboldali szavazókat akár aktivitásra is serkentő akciók, hanem az efféle, a Fideszről sulykolt sztereotípiákat – veszekedős, felelőtlen, bizalmatlan, megegyezésképtelen – felerősítő támadások jelentik az igazi veszélyt. A Fidesz ügyesen használja ki a Medgyessy, Baráth fiúk furcsa megbízásaival ölébe pottyant témát, de saját maga megvédése, a támadások hatástalanítása nem tartozik az erősségei közé.
Jellemző a magyar viszonyokra, hogy a 300 milliós szavazási többletköltség téma lett, míg a kormány újabb, hatmilliárdos irodabútor-beszerzése nem. A sajtó az ilyenkor megszaporodó leleplezéseket összemossa, nem tesz különbséget a valódi korrupció (lásd Kőbánya) és a mondvacsinált botrányocskák (Schmitt Pál elleni akciók) között; a sorjázó ügyeket az undor generálszószával önti le. Ez látszólag pedánsan kiegyensúlyozott módszer, ám tudni való, hogy kinek kedvez a kiábrándultság, az alacsony részvétel a küszöbönálló szavazáson.
Aligha véletlen, hogy miközben a nem létező Európa-terv súlyos közpénzeket felemésztő kormányhirdetései éppen a kampány idején árasztják el a médiát, eddig még nem találkoztam részvételre buzdító, közérdekű választási felhívással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.