Az Európai Bizottság arra figyelmeztetett, hogy az új tagállamokra már közvetlenül a csatlakozásuk után teljes mértékben kiterjed a gazdaságpolitikai együttműködés és felügyelet uniós mechanizmusa. A most megindított eljárás hátterében az áll, hogy a közép- és kelet-európai régió új uniós tagállamai közül Csehország után hazánkban volt a legmagasabb a tavalyi év államháztartási hiánya.
Mint ismert, a deficit mértéke a pénzügyi tárca által előre jelzett 4,6 százalékos GDP-arányos hiány helyett elérte az 5,9 százalékot. Az Európai Bizottság Magyarországról szóló jelentése megállapítja, hogy a deficit még mindig messze meghaladja a paktumban megszabott határértéket. Az értékelés szerint a hiány ilyen mértéke nem magyarázható sem a kormányzat ellenőrzési körén kívül eső rendkívüli fejleményekkel, sem pedig súlyos gazdasági visszaeséssel.
A biztosok emlékeztettek arra is, hogy hazánk államadósság-állományának helyzete ugyancsak kedvezőtlen: a régió új uniós országai közül Magyarországnak a legnagyobb a nemzeti össztermék arányában számított eladósodottsága.
Az államadósság mértéke jelenleg alig egy százalékkal marad alatta az EU által meghatározott hatvanszázalékos maximumértéknek. A felügyeleti mechanizmus működésbe hozatala az első lépés abban a folyamatban, amely eljáráshoz vezethet.
*
A felügyeleti mechanizmus működésbe hozatala az első lépés abban a folyamatban, amely eljáráshoz vezethet. Az eljárás keretén belül a tagállamok magas beosztású pénzügyi tisztségviselőiből álló bizottság két hét múlva véleményezi az országjelentéseket, s ajánlásokat terjeszt elő a hiány csökkentésére. Az ajánlásokról a pénzügyminiszterek tanácsának júliusi ülése hozza meg a végleges döntést.
Annak ellenére, hogy a kormányzati megnyilatkozások folyamatosan javuló makrogazdasági adatokról számolnak be, nem lett jobb hazánk külkereskedelmi mérlegének helyzete sem. A KSH legújabb jelentése szerint az idei év első negyedében a kivitel értéke 2640 milliárd forint, a behozatalé pedig 2840 milliárd forint volt, így a külkereskedelmi mérleg hiánya elérte a kétszázmilliárd forintot. A hivatal adatai alapján a külkereskedelmi forgalomban meghatározó súllyal rendelkező euróhoz viszonyítva hét százalékkal gyengült a forint egy év alatt.

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?