A Tripoliban 1999 februárjában őrizetbe vett egészségügyi dolgozókat bűnösnek találták abban, hogy a tengerparti Bengázi város kórházában 426 líbiai gyermeket a halálos AIDS-betegség kórokozójával fertőztek meg vérkészítmények révén. A megfertőzött gyermekek közül azóta állítólag 23, más források szerint 40 vesztette életét. A bírósági eljárás alatt Moammer el-Kadhafi líbiai vezető egy ízben azt állította, hogy az egészségügyi dolgozók a CIA és a Moszad, az izraeli titkosszolgálat megbízásából hajtották végre a fertőzést – később azonban módosított álláspontján. Az öt nővér és a két orvos mindvégig ártatlannak vallotta magát, és közölték azt is, hogy fogvatartóik többször bántalmazták őket. A per során a védőügyvédek azt állították, hogy a fertőzés valószínűleg a rossz higiéniai körülményekre vezethető vissza.
Nyugati diplomaták szerint a líbiai hatóságoknak egész egyszerűen szükségük volt valakire, akit felelőssé tehetnek a tragédiáért, amely nagy felháborodást keltett az észak-afrikai országban. Ezt a feltételezést támaszthatja alá egy francia orvos, Luc Montagnier kijelentése is, aki tavaly azt állította, hogy a fertőzés már 1997-ben, tehát egy évvel a bolgár egészségügyisek megérkezése előtt felütötte a fejét a kórházban. A fertőzött gyerekek hozzátartozói Tripoliban mindazonáltal örömmel fogadták az ítéletet: Ramdane Ali Mohamed, akinek a testvére AIDS-ben halt meg, a Reuters hírügynökségnek kijelentette, hogy az ítéletet igazságosnak tartja. A bolgár kormány ugyanakkor tegnap bejelentette, hogy az ítélet elfogadhatatlan és abszurd, és fellebbezést nyújtanak be ellene. A bolgár kormányszóvivő közölte: Szófia mindent megtesz azért, hogy – a méltányos ítélet érdekében – mozgósítsa a nemzetközi közösséget, az Európai Uniót és az Egyesült Államokat.
A bolgár egészségügyi dolgozók pere napirendre került Kadhafi múlt heti, brüsszeli látogatásán is. Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke a tárgyalásokon reményét fejezte ki, hogy az ügyben sikerül gyors és tisztességes megoldást találni. A bolgár sajtóban olyan találgatások láttak napvilágot, ha a bolgár egészségügyi dolgozókat halálra ítélik, akkor Kadhafi annak jegyében, hogy javítsa kapcsolatait Európával, megkegyelmezhet nekik. A bolgár parlament szóvivője – a Reuters szerint – azon meggyőződésének adott hangot, hogy a halálos ítéletet nem hajtják végre: „Először is, lehetőség van a fellebbezésre. Azonkívül pedig Líbia az utóbbi kilenc évben nem hajtott végre halálos ítéleteket, és meg lennék lepve, ha most újrakezdené.”

Magyar szépségkirálynő is érettségizett ma