Vidám szombat

2004. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglehet, az ellentábor hívei közül sokan szorongással, félelemmel figyelték a kormányzó MSZP budapesti kampánynyitó aktivistagyűléséről érkező tudósításokat. Erre elsősorban az előzmények, leginkább a háborús pszichózisra alapozó, Werber–Tóbiás-féle kampányfelkészítőről kiszivárgott hírek adhatnak okot. Az elszánt, már-már félkatonai jelleget öltő aktivistasereg előtt szombat délután kibomló koreográfia kísértetiesen emlékeztet a Hit Gyülekezete szuggesztív szertartásaira, amelyeket rendszeresen közvetít a felekezethez igen közel álló, az MSZP–SZDSZ mellett látványosan elkötelezett tévécsatorna Vidám vasárnap címmel. Amit például Kovács László előadott (ők a legdemokratikusabbak, ők tettek a legtöbbet a békés rendszerváltásért stb.), az magyar választópolgárok millióiban kelthet megbotránkozást, felért a polgári oldal provokálásával. Horn Gyula jobboldal elleni újabb kirohanását pedig mértéktartóan értékelve is gyűlöletkeltőnek nevezhetjük; egy ilyen nyilatkozat után a volt miniszterelnök szalonképtelenné válna egy valóban európai jelzővel illethető közéletben. Mégsem gondolom, hogy démonizálni kellene a június 13-i megméretésre a maguk sajátos módján készülő szocialistákat. Aki megérti, mit és miért tesznek, aligha látja ördöginek vagy félelmetesnek a szombaton történteket.

Az említett belső felkészítő tanúsága szerint hatalmas, világraszóló erődemonstrációra készült kampánynyitányként az MSZP, amit eredetileg a Fidesz hasonló rendezvényének napjára időzítettek volna. Nos, a kormánypárt meg sem próbálta, hogy az ellenfél 2002-es tömeggyűléseihez hasonlóan aktivizálja híveit, amire minden bizonnyal jó oka volt. Szükségéből erényt kovácsolva rendezett tehát egy látványos médiaeseményt; zárt térben néhány ezer kiválasztott, fanatikus hívő is képes megfelelő háttérzajt biztosítani a szónokok élénk gesztusokkal, metakommunikációval kísért, egyszerű panelekre épülő beszédéhez. (Ebben én nemcsak Werber, hanem a közpénzen tartott amerikai tanácsadók kezét is látom, hiszen a kampánystart egy kicsit az amerikai elnökjelölő gyűlésekre hajaz.) A rendezvény célja kettős lehetett: a külvilág felé annak demonstrálása, hogy az MSZP nem megvert csapat, másrészt a bázis mozgósítása. Szintén a botrányos kampányértekezleten hangzott el, hogy a szocialisták 2002-es szavazóik minél nagyobb részének az urnák elé terelésével akarják megnyerni az európai parlamenti választásokat. Mint tudjuk, erre vannak speciális módszereik is, míg a bázis összetartásának ideológiai alapját a Fidesz-gyűlölet jelenti. (E jelenség párja a jobboldalon kohéziós erőként működő, ám demokratához méltó nemes indulat, az antikommunizmus.) Most is ezt a kártyát igyekeznek kijátszani; feltűnő volt, hogy a kampánynyitón az unalomig ismert lózungokon túl milyen kevés szó esett a Medgyessy-kormány teljesítményéről és a jövőt érintő tervekről.

A Fidesz kétségkívül lépéselőnnyel érkezett a kampány intenzív szakaszához. A nemzeti petíció sikere, az ellenfelek vádjaira erőteljes válaszokat adó városligeti nagygyűlés, az iraki kérdés felvetése feladta a leckét a kormányoldalnak. A két nagy erő helyzetét jól jellemzi, hogy míg az MSZP üzenetei a potenciális támogatóknak szólnak, a Fidesz újabb szavazói csoportok felé is nyit. Ne legyen kétségünk, etikai kódex ide, etikai kódex oda, a tervek szerint mától az utcákat ellepő Werber-kommandón nem múlik a szocialisták sikere. Lebecsülni nem szabad őket, de rettegni oktalanság. Bármilyen hangosak is Medgyessyék, ők állnak vesztésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.