Visszafogott népszerűsítés

Kifejezetten károsnak ítélik a külföldi vendégekre szakosodott gyógyszállodák azt, hogy a kormányzat az idén jelentősen csökkentette a Magyarországot népszerűsítő, külföldi kampányokra költhető keret összegét. A szállodák szerint a most megspórolt összegnél az elmaradó vendégek lényegesen nagyobb kiesést okoznak majd a költségvetésnek.

Hunyor Erna
2004. 05. 06. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alegtöbb hazai szállodát hátrányosan érintette a Draskovics-csomag turizmust érintő megszorítása, amely szerint jelentősen csökkentették a Magyarországot népszerűsítő, külföldi kampányokra elkölthető keretösszeget. Az eredeti terveknek megfelelően a Magyar Turizmus Rt. az idei évre vonatkozóan még tízmilliárd forintos költségvetési forrásra számított, ezzel szemben összesen csak 7,6 milliárd forintot biztosított a kormányzat a szervezet részére. A keretösszegen belül a külföldi ismertető és reklámkampányokra ténylegesen elkölthető öszszeg 7,9 milliárd forintról 5,6 milliárd forintra csökkent. A kormány az idén így már másodszor csökkentette le a turizmusnak előirányzott összeget.
A szállodaipar szerint a bejelentett turisztikai megszorítások kifejezetten hátrányosan érintik az ágazatban dolgozó több tízezer kis- és közepes vállalkozást. A szakma úgy véli, hogy a most megspórolt összegnél lényegesen nagyobb kiesést okoznak majd a költségvetésnek az elmaradó vendégek.
Mint ismeretes, a kormányváltás óta szinte teljesen leépített Széchenyi-tervben több mint ötven- milliárd forintos pluszforrás jutott az egészségturizmus ágazatába. A Széchenyi-terv segítségével 2001-ben például 42 fürdő- és hat szállodafejlesztési program valósult meg, több mint húszmilliárd forint értékben. Az előző kormány hozta létre az úgynevezett egészségturisztikai alprogramot is, amely az egészségturizmust a legjövedelmezőbb turistavonzó formaként határozta meg.
A program alapját egy olyan országkép kialakítása adta, amely a külföldiek számára egyértelműen összekapcsolódik a gyógyturizmussal és a különböző gyógyászati szolgáltatásokkal. A turizmus ágazatát érintő jelenlegi megszorítások a szakemberek szerint legfőképp azért hátrányosak, mert a turizmus – majdnem kétezer milliárdos értéket előállítva – mintegy tíz százalékát adja a bruttó hazai összterméknek.
– Alapvető fontosságú számunkra a megfelelő országkép kialakítása, ezért nem örültünk annak, hogy a kormányzat épp a turizmuson, illetve a külföldi kampányokon kívánt pénzt spórolni – hangsúlyozta Móricz Szilvia, az egyik legismertebb hazai gyógyszálloda, a NaturMed Hotel Carbona marketingigazgatója. A szakember szerint az egészségturizmus ágazata, amely magában foglalja a gyógy- és wellnesturizmust is, jelenleg a legdinamikusabban fejlődő iparág, amely az elkövetkezendő években tovább bővül majd. Hasonló véleményt fogalmaz meg Kosztolánczi Viktor, a hévízi Hotel Rogner & Spa Lotus Therme marketingigazgatója is. Kosztolánczi szerint a törzsvendégek megtartása, illetve számuk növelése ma már csak magas színvonalú szolgáltatásokkal lehetséges.



Egy főre jutó magyar bruttó nemzeti termék az EU átlagában

1990 1996 2000 2003
49,3 46,0 50,0 56,0
Forrás: Növekedéskutató Intézet

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.