Viták a Vajdaságban

Bomlik a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) és a Vajdasági Szociáldemokrata Liga koalíciója. Csanakék a vajdasági parlament csütörtöki ülésén – felrúgva a megállapodást – a Szerbiai Demokrata Párt képviselőivel együtt szavazva levetették napirendről a döntést, hogy a kisebbségi lapok, köztük a Magyar Szó alapítói jogait a képviselőházról a nemzeti tanácsokra ruházzák át. A VMSZ képviselői árulást kiáltva kivonultak a ülésről.

Sebestyén Imre
2004. 05. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kasza és Csanak – a két régi harcostárs – pártjainak ellentéte azonban nem abban keresendő, hogy ki legyen az egyetlen magyar napilap „gazdája”, a parlament vagy a VMSZ, illetve az általa ellenőrzött Magyar Nemzeti Tanács. A szakítás előzményeihez tartozik, hogy a VMSZ a minap se szó, se beszéd kilépett a Vajdasági Szövetségből, amely tömöríti a tartomány autonómiájáért küzdő szervezeteket, cserben hagyta Csanakot, mert a VMSZ nélkül ez a szövetség nem sokat ér, hiszen a Liga mellett most már csak kis pártok alkotják. Kaszáék a Boris Tadics vezette Demokrata Párt felé fordultak, s éppen pénteken volt esedékes a stratégiai együttműködési megállapodás megkötése, amely szerint a VMSZ – mellesleg a többi magyar párt is – Tadicsot támogatja az elnökválasztásokon. Tadicséknak viszont nem kellenek az autonómiapárti Csanakék, főleg az elnökválasztási kampányban. Sokan vélik úgy, hogy a demokratákkal való szövetség ára éppen Csanakéktól és a Vajdasági Szövetségtől való a VMSZ-es elhatárolódás volt. A VMSZ a Vajdaság autonómiája helyett a magyar autonómiának ad előnyt? Erre a kérdésre még nincs kikristályosodott válasz.
S hogy kerül ide a Magyar Szó? Csanakék azzal vágtak vissza, hogy nem adják a lapot a VMSZ-nek, illetve megakadályozták az erről szóló döntést a parlamentben. A többi magyar párt, a Páll Sándor vezette Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége és Ágoston András Vajdasági Magyar Demokrata Pártja, valamint a civil szervezetek egész sora figyelmeztette a képviselőházat, ne járuljon hozzá, hogy a Magyar Szó pártlappá váljon. Értékeléseik szerint már így is túlzott a VMSZ befolyása, amit Kaszáék cáfolnak, s hangoztatják, hogy a Magyar Nemzeti Tanács legálisan megválasztott testület, s alaptalanul vitatják el legitimitását.
Ám Csanak nyilatkozatában nem a hozzá érkező magyar és nem magyar felszólításokra hivatkozott, amikor arról faggatták, hogy miért szavazott pártja a korábbi egyeztetéssel ellentétben. Jó ürügy volt számára a nagy botrányt kavart honvédtalálkozó. Mint az egyik ligás tisztségviselő nyilatkozta, támogatják, hogy a nemzeti tanácsok vegyék át a lapokat, de csak miután lecsillapodnak a kedélyek.



Lemondás. Mihók Rudolf, a Magyar Szó Közvállalat igazgatója Nenad Csanakhoz, a lap alapítói jogait gyakorló tartományi képviselőház elnökéhez intézett levelében felmentését kérte. „Ha a képviselőház úgy véli, hogy a honvédtalálkozó elítélendő és szankcionálni kell, akkor kérem a bizalmi szavazást – írja Mihók. A honvédtalálkozó okozta politikai vihar ürügyet szolgáltatott a magyarellenes támadásokra is. Éltek is vele sokan. A VMSZ – amely ugyan a Magyar Szó vezetőségének védelmére kelt és elítélte a támadásokat – elismerte, hogy hiba volt a találkozó megszervezése, amiért viszont a VMDP-t teszi felelőssé. (S. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.