Kasza és Csanak – a két régi harcostárs – pártjainak ellentéte azonban nem abban keresendő, hogy ki legyen az egyetlen magyar napilap „gazdája”, a parlament vagy a VMSZ, illetve az általa ellenőrzött Magyar Nemzeti Tanács. A szakítás előzményeihez tartozik, hogy a VMSZ a minap se szó, se beszéd kilépett a Vajdasági Szövetségből, amely tömöríti a tartomány autonómiájáért küzdő szervezeteket, cserben hagyta Csanakot, mert a VMSZ nélkül ez a szövetség nem sokat ér, hiszen a Liga mellett most már csak kis pártok alkotják. Kaszáék a Boris Tadics vezette Demokrata Párt felé fordultak, s éppen pénteken volt esedékes a stratégiai együttműködési megállapodás megkötése, amely szerint a VMSZ – mellesleg a többi magyar párt is – Tadicsot támogatja az elnökválasztásokon. Tadicséknak viszont nem kellenek az autonómiapárti Csanakék, főleg az elnökválasztási kampányban. Sokan vélik úgy, hogy a demokratákkal való szövetség ára éppen Csanakéktól és a Vajdasági Szövetségtől való a VMSZ-es elhatárolódás volt. A VMSZ a Vajdaság autonómiája helyett a magyar autonómiának ad előnyt? Erre a kérdésre még nincs kikristályosodott válasz.
S hogy kerül ide a Magyar Szó? Csanakék azzal vágtak vissza, hogy nem adják a lapot a VMSZ-nek, illetve megakadályozták az erről szóló döntést a parlamentben. A többi magyar párt, a Páll Sándor vezette Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége és Ágoston András Vajdasági Magyar Demokrata Pártja, valamint a civil szervezetek egész sora figyelmeztette a képviselőházat, ne járuljon hozzá, hogy a Magyar Szó pártlappá váljon. Értékeléseik szerint már így is túlzott a VMSZ befolyása, amit Kaszáék cáfolnak, s hangoztatják, hogy a Magyar Nemzeti Tanács legálisan megválasztott testület, s alaptalanul vitatják el legitimitását.
Ám Csanak nyilatkozatában nem a hozzá érkező magyar és nem magyar felszólításokra hivatkozott, amikor arról faggatták, hogy miért szavazott pártja a korábbi egyeztetéssel ellentétben. Jó ürügy volt számára a nagy botrányt kavart honvédtalálkozó. Mint az egyik ligás tisztségviselő nyilatkozta, támogatják, hogy a nemzeti tanácsok vegyék át a lapokat, de csak miután lecsillapodnak a kedélyek.
Lemondás. Mihók Rudolf, a Magyar Szó Közvállalat igazgatója Nenad Csanakhoz, a lap alapítói jogait gyakorló tartományi képviselőház elnökéhez intézett levelében felmentését kérte. „Ha a képviselőház úgy véli, hogy a honvédtalálkozó elítélendő és szankcionálni kell, akkor kérem a bizalmi szavazást – írja Mihók. A honvédtalálkozó okozta politikai vihar ürügyet szolgáltatott a magyarellenes támadásokra is. Éltek is vele sokan. A VMSZ – amely ugyan a Magyar Szó vezetőségének védelmére kelt és elítélte a támadásokat – elismerte, hogy hiba volt a találkozó megszervezése, amiért viszont a VMDP-t teszi felelőssé. (S. I.)