A külképviseleti szavazási listára csak az a magyar állampolgár kerülhet fel, aki szerepel az itthoni választási névjegyzékben, és aki állandó magyarországi lakóhellyel rendelkezik. Egyébként aki külföldön kíván szavazni, annak legkésőbb május 14-ig jelentkeznie kell a lakóhelye szerint illetékes jegyzőnél. Elméletileg mind a 75 magyar nagykövetségen a szavazóurnákhoz járulhatnak az arra jogosultak (és persze, akik felvetették magukat a listára), ám mint Horváthné Fekszi Márta, a Külügyminisztérium jogi szolgálatának főcsoportfőnöke egy tegnapi sajtótájékoztatón elmondta, a jelenlegi állás szerint csak 66 nagykövetségen fognak szavazni. Irakban, Jordániában, Kenyában, Kubában, Líbiában, Mongóliában, Nigériában, Pakisztánban és Thaiföldön ugyanis még senki sem jelezte, hogy élni kíván a szavazati jogával.
Irakban egyébként elméletileg adott a lehetőség arra, hogy a magyarok leadhassák voksukat, ám a Külügyminisztérium levélben arról tájékoztatta az Országos Választási Irodát, hogy a biztonsági helyzetre való tekintettel a bagdadi nagykövetség környékén nem tudják garantálni a magyar állampolgárok biztonságát. Kérdésre válaszolva a külügyi tárca főcsoportfőnöke elmondta, hogy az Irakban szolgáló magyar katonák is kizárólag Bagdadban adhatják le voksukat, mivel a törvény külföldön nem teszi lehetővé a mozgó urnák használatát. Elhangzott az is, hogy az Országgyűlés által tavaly elfogadott törvény értelmében csak nagykövetségeken lehet voksolni, így nincs lehetőség arra, hogy az állampolgárok főkonzulátusokon vagy tiszteletbeli konzulátusokon adják le szavazataikat. A külképviseleteken egyébként a nagykövetség két munkatársa lesz a helyi választási iroda tagja, és a szavazatszámláló bizottságot pedig – még itthon – a pártok delegáltjaiból sorsolják ki.
A jelentkezések alapján egyébként a legnagyobb érdeklődés Európában övezi a júniusi szavazást: tegnap reggelig Brüsszelben 122-en, Párizsban 118-an, Londonban 99-en, Berlinben 74-en, Bécsben pedig 47-en jelezték hivatalosan, hogy a diplomáciai képviseleten szeretnének voksolni. Ezzel szemben például Szöulban, Rabatban és Rijádban csupán egy-egy ember jelezte szavazati szándékát.

Rétvári Bence: Az idén 11 milliárd forintnyi teljesítményjuttatást kapnak a rendvédelmi dolgozók