A futballpályán kapott ki Baszajev

2004. 06. 08. 18:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fegykov győzelmet hozó gólja után az apját gyászoló Ramzan Kadirov más csecsen vezetőkkel együtt önfeledten ugrált, a grozniji utcákon örömükben fiatalok járták a lezginkát, s tűzijátékként géppisztolysorozatokat lőttek a levegőbe. A nagy felhajtás nem véletlen, hiszen ez a gól nagyobb sikerrel demonstrálta az élet normalizálódását Csecsenföldön, mint a Kreml összes korábbi, ez irányban tett erőfeszítése. Ez az ünneplés már-már olyan volt, mintha közben nem is heverne még mindig romokban Groznij. Ráadásul a csecsen főváros másodosztályú csapatának, a Tyereknek a kupagyőzelmére nem csak Oroszországban kapták fel sokan a fejüket. A külvilág számára pedig nem igazán fontos, hogy a játékosok többsége életében nem volt még Groznijban, nem érdekes, hogy a csapat, amelyben mindössze négy csecsen futballozik, Minyeralnyije Vodiban játssza meccseit. A Tyerek sikere kicsit az új élet szimbólumává is vált. Ahol ugyanis már a futball kerül a figyelem középpontjába, ott a fegyverek között utat tör magának a normalitás.
A Tyerek győzelmének nyilvánvaló politikai felhangja el is indította a sajtóban a találgatásokat, s sokan meg voltak győződve arról, hogy ebben benne van a Kreml keze. Olvasni lehetett például, hogy személyesen Putyin szólt le a szamarai kormányzónak a Tyerek érdekében, s a Krilja Szovjetov így érthetően visszafogta magát a döntőben. Azt azonban senki nem próbálta megmagyarázni, miként sikerülhetett oly tökéletesre a Kreml forgatókönyve, hogy a mérkőzés véghajrájában kétszer is a kapufa mentette meg a Tyereket a góltól. Arról is inkább csak az egyik sportlap tett említést, hogy a groznijiak egyébként magabiztosan menetelve vezetik a B ligát, és a kétségkívül legátpolitizáltabb orosz futballcsapat sikerszériájának kovácsa talán mégsem a Kreml. A Tyerek valódi titka a szakíró szerint az, hogy máshol már kiégett egykori nevek jöttek itt össze, s ezek a játékosok most talán utoljára bizonyíthatják, kár volt róluk idő előtt lemondani.
A Groznij eddigi legnagyobb sikerének azonban korántsem örül mindenki. Minden bizonnyal közéjük tartozik a klub egykori elnöke, Samil Baszajev, s ezt tudva vagy sejtve nem igazán nyugodt szívvel lép majd pályára orosz földön az UEFA-kupában kisorsolandó leendő ellenfél sem.



Az Európa Tanács kivár. Csecsenföldön nem lehet normális választást tartani augusztus végén, de az Európa Tanács még nem döntött, küld-e megbízottakat a voksolás megfigyelésére – jelezte a parlamenti közgyűlés jelentéstevője. A német Rudolf Bindig rámutatott: bár némi javulás látszik például az oktatás és az egészségügy területén, a biztonság szavatolásának és az emberi jogok tiszteletben tartásának hatalmas problémája fennmaradt. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.