A holokausztra emlékeztek

A holokauszt 60. évfordulóján több városban megemlékezést tartottak. Hódmezővásárhelyen felavatták az eredeti állapotában helyreállított zsinagógát. Kaposváron a megyei közgyűlés elnöke arról beszélt: a 600 ezer magyar zsidó elhurcolása „talán fő eredője mai gazdasági gyengeségeinknek”.

Munkatársainktól
2004. 06. 28. 20:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasárnap Hódmezővásárhelyen a holokauszt áldozataira emlékeztek. A megemlékezések délelőtt konferenciával kezdődtek. Lázár János fideszes országgyűlési képviselő, Hódmezővásárhely polgármestere a konferencia előtti köszöntőjében hangsúlyozta: zsidók és keresztények jöttek most össze azért, hogy emlékezzenek azokra, akik meghaltak, azokra, akik túlélték a borzalmakat, és azokra is, akik a vész idején segítették zsidó polgártársaikat. Köztük volt a város egykori alpolgármestere, aki megtagadta a gettó felállítását a településen. Délután Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója nyitotta meg az egykori zsidó iskolában berendezett állandó holokausztmúzeumot, amely a vidéki Magyarország első ilyen jellegű kiállítása. A főigazgató elmondta: hatvan éve pusztán származás miatt kirekesztették a nemzet egy részét a nemzetből. Hangsúlyozta, hogy 1944 magyar tragédiájában magukra ismernek Európa zsidó és nem zsidó népei, tehát a soah európai és magyar tragédia is egyben. Ugyanakkor ő is megemlékezett azokról, akik a vészkorszakban is hűek maradtak emberségükhöz. A megemlékezések este az eredeti állapotában helyreállított zsinagóga felavatásával zárultak. Beszédet mondott Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz ügyvezető igazgatója, Suchman Tamás, az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottságának alelnöke és Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke.
Szolnokon az egykori gettónak helyet adó cukorgyár főbejáratánál elhelyezett emléktáblával adóztak a holokauszt 60. évfordulójának. Az üzemben ötezer zsidót tartottak fogva 1944-ben, majd onnan a haláltáborokba és a munkatáborokba vitték őket.
Kaposváron gyászistentisztelettel emlékeztek a holokauszt Somogy megyei áldozataira. Schönberger András pécsi főrabbi elmondta: remélik, az emberek tanultak abból a szörnyű, borzalmas korszakból, amikor kéjjel és örömmel öltek. Gyenesei István, a megyei közgyűlés elnöke szerint a magyar vidék a mai napig nem heverte ki a 600 ezer magyar zsidó elhurcolása miatti veszteséget. – Ez talán fő eredője mai gazdasági gyengeségeinknek is – tette hozzá.
Szegeden szintén gyászistentiszteletet tartottak az új zsinagógában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.