Vasárnap Hódmezővásárhelyen a holokauszt áldozataira emlékeztek. A megemlékezések délelőtt konferenciával kezdődtek. Lázár János fideszes országgyűlési képviselő, Hódmezővásárhely polgármestere a konferencia előtti köszöntőjében hangsúlyozta: zsidók és keresztények jöttek most össze azért, hogy emlékezzenek azokra, akik meghaltak, azokra, akik túlélték a borzalmakat, és azokra is, akik a vész idején segítették zsidó polgártársaikat. Köztük volt a város egykori alpolgármestere, aki megtagadta a gettó felállítását a településen. Délután Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója nyitotta meg az egykori zsidó iskolában berendezett állandó holokausztmúzeumot, amely a vidéki Magyarország első ilyen jellegű kiállítása. A főigazgató elmondta: hatvan éve pusztán származás miatt kirekesztették a nemzet egy részét a nemzetből. Hangsúlyozta, hogy 1944 magyar tragédiájában magukra ismernek Európa zsidó és nem zsidó népei, tehát a soah európai és magyar tragédia is egyben. Ugyanakkor ő is megemlékezett azokról, akik a vészkorszakban is hűek maradtak emberségükhöz. A megemlékezések este az eredeti állapotában helyreállított zsinagóga felavatásával zárultak. Beszédet mondott Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz ügyvezető igazgatója, Suchman Tamás, az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottságának alelnöke és Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke.
Szolnokon az egykori gettónak helyet adó cukorgyár főbejáratánál elhelyezett emléktáblával adóztak a holokauszt 60. évfordulójának. Az üzemben ötezer zsidót tartottak fogva 1944-ben, majd onnan a haláltáborokba és a munkatáborokba vitték őket.
Kaposváron gyászistentisztelettel emlékeztek a holokauszt Somogy megyei áldozataira. Schönberger András pécsi főrabbi elmondta: remélik, az emberek tanultak abból a szörnyű, borzalmas korszakból, amikor kéjjel és örömmel öltek. Gyenesei István, a megyei közgyűlés elnöke szerint a magyar vidék a mai napig nem heverte ki a 600 ezer magyar zsidó elhurcolása miatti veszteséget. – Ez talán fő eredője mai gazdasági gyengeségeinknek is – tette hozzá.
Szegeden szintén gyászistentiszteletet tartottak az új zsinagógában.
Nigel Farage pártja a legnépszerűbb a brit keresztények körében
