Ha a rádióhallgatóknak napközben dzsessz- vagy más igényes zenei műsorokat támad kedve hallgatni, akkor – mint azt az Országos Rádió és Televízió Testület majd két évvel ezelőtti döntése lehetővé tette – a 105,9 MHz-re állítják készülékük keresőjét. Ám az igényes zene kedvelőinek csalódniuk kell. Ezen a frekvencián a kormányhoz közel álló Gazdasági Rádió szól. 2002. szeptember 26-án az FM 105,9 frekvenciát az ORTT három testületi tagjának, Tímár Jánosnak, Ladvánszky Györgynek és Wéber János igen szavazatának köszönhetően a Műsor-Hang Konzorcium nyerte el. (Ekkor jutott frekvenciához a keresztényellenes kirohanásairól ismert Tilos Rádió, a Fridély László, a miskolci MSZP-szervezet volt önkormányzati delegáltja vezette, az Extrém Rádiót működtető FM4 Kft., illetve BBC–RFI konzorcium.)
A frekvenciagyőztes Műsor-Hang pályázatában napközben (!) hallható, főként zenei műsorokat, művészek és a művészeti élet bemutatását, esti koncerteket, valamint „kultúrmissziót” ígért, nem pedig tőzsdei indexeket. Pályázatához referenciaként olyan műsorvezetőket és zenei szerkesztőket jelölt meg, mint Petrányi Judit, Wolf Péter, Komjáthy György vagy Jámbor László, a stábban mondhatni nem domináltak a gazdasági újságírók. A Műsor-Hang Konzorciumnak (később bt.-nek, majd kft.-nek) Duna Rádió néven más műsorszolgáltatóktól eltérően dzsessz-, blues-, világ- és folkzenei műsorokat, a műsorterv szerint „…a műfaj kiemelkedő hazai és nemzetközi képviselőinek szereplési lehetőséget” adva, és hétköznapokon, napközben is többórányi speciális zenei karakterisztikájú műsort kellett volna sugároznia.
A híres zenészekkel, kulturális műsorok vezetőivel fémjelzett rádió azonban sokáig hallgatott, és a sajtóhírek már csak arról szóltak, hogy az adó Gazdasági Rádió néven indult el, amely esténként valóban sugároz dzsessz- és bluesfelvételeket, miután Kiss Péter kancelláriaminiszter, Petschnig Mária Zita baloldali közgazdász vagy Szabó Lajos MSZP-s képviselő elmondta véleményét a hazai politikai és gazdasági élet lényegi kérdéseiről. A „más műsorszolgáltatóktól eltérő” zenei profilra vonatkozó vállalást napközben úgy oldják meg, hogy a délelőtt és délután megszólaltatott államtitkár-helyettesek, minisztériumi osztályvezetők és balos bankszakemberek után felcsendül mondjuk a „teljesen ismeretlen” Simon és Garfunkel Mrs. Robinson című „igazán ritka” felvétele vagy Sting és Bonnie Tyler más adókon „szinte sosem” játszott dala.
Némi magyarázattal szolgálhat a rádióállomás profiljának átalakulására az, hogy az adót működtető cég tulajdonosi szerkezetében 2003 tavaszán változás állt be. A Műsor-Hang Bt. kft.-vé alakult, amelyben 24 százaléknyi részesedést szerzett a Budapesti Agglomerációs Regionális Fejlesztési Kft., amely az ÁPV Rt. közvetlen befolyása alatt álló Regionális Fejlesztési Holding Rt. tulajdonában van. Itt igazgatósági tag Erős János, a Magyar Fejlesztési Bank Rt. vezetője. (Az esetleges összeférhetetlenséget megvizsgálva az ORTT 2003. október 21-i határozatában kimondta, hogy az állam 24 százalékos tulajdonszerzése – mivel nem érte el a 25 százalékos befolyásoló részesedési határt – nem sérti a médiatörvényt. A testület döntésével csak a Fidesz delegáltja, Erdős Zsuzsanna nem értett egyet, Wéber János MDF-es tag pedig nem vett részt az ülésen, akárcsak a Tilos-botrány idején.) Az új tulajdonos megjelenése után néhány hónappal Simkó János lett a rádió főszerkesztője, akit a Kormányzati Kommunikációs Központ éléről menesztettek a rádió főszerkesztői székébe, miután Medgyessy Pétert kifütyülték augusztus 20-i, a „jóléti államok idejének lejártáról” szóló beszéde miatt. A gazdasági adó politikai függetlenségét és tárgyilagosságát a főszerkesztő mellett olyan munkatársak garantálják, mint Berecz Anna, aki korábban a Nap-kelte és a Bánó-féle Objektív munkatársa, a Hit Gyülekezetéhez közel álló Magyar ATV műsorvezetője, Szakonyi Péter, a Magyar Hírlap újságírója vagy Siklós András, a Magyar Televízió Híradójának egyik jelenlegi szerkesztője. (Avar Károlyból, a rádió gazdasági szerkesztőjéből nemrég a Magyar Televízió hírműsorának főszerkesztő-helyettese lett.) A Gazdasági Rádiónak nincs „áljobboldali díszpintye”, így méltán számíthatott Bakonyi Tibor szocialista főpolgármester-helyettes segítségére is, aki azzal járult hozzá a Gazdasági Rádió kereskedelmi tevékenységéhez, hogy az adó együttműködésre vonatkozó havi 250 ezer forintos ajánlatát, reménykedve „a sikeres és gyümölcsöző partnerkapcsolatban”, továbbküldte minden kerületi vezetőnek és az önkormányzati tulajdonú cégeknek is. (Erről az Index 2004. április 22-i cikke számolt be.)
Talán nem véletlen az sem, hogy Keller László közpénzügyi államtitkár ebben a rádióban ismertette új vegyészeti kutatásainak eredményeit Orbán Viktor édesapja és az M3-as kénsavtermelődésének ok-okozati összefüggéseiről. Az interjúban a rádió tárgyilagos, kiegyensúlyozott és pártatlan műsorvezetője, Simkó János főszerkesztő a „repedezik az M7-es” és az „ez egészen elképesztő, amit mond…” kijelentésekkel igyekezett „bekérdezni” a politikusnak, majd a médiatörvény 4. §-ának a tárgyilagos műsorvezetésre vonatkozó passzusa értelmében kijelentette: „Ugye a dolomitot automatikusan az emberek összekötik a bányákkal, nem is akármilyen bányákkal!” (Tudniillik a Fidesz-elnök édesapjának bányájával – a szerk.)
A tanulságos interjú nemcsak a balliberális média munkatársainak, így a Gazdasági Rádió riportereinek módszereit jellemzi, hanem azt is, hogy az ORTT asszisztálása mellett hogyan lehet figyelmen kívül hagyni a műsortervet és folyamatosan megsérteni a médiatörvényt. A Gazdasági Rádió ugyanis közműsor-szolgáltató, amelyre a kiegyensúlyozottság tekintetében a közszolgálati médiumokkal (MTV, Magyar Rádió, Duna TV) azonos, szigorú szabályok vonatkoznak. A médiatörvény 23. §-a úgy rendelkezik, hogy „a közszolgálati műsorszolgáltató és a közműsor-szolgáltató rendszeresen, átfogóan, elfogulatlanul, hitelesen és pontosan tájékoztat a közérdeklődésre számot tartó hazai és külföldi eseményekről, (…) összefüggésekről, vitatott kérdésekről, az eseményekről alkotott jellemző véleményekről, az eltérő véleményeket is beleértve”. A Gazdasági Rádió műsorait és egész műsorfolyamát hallgatva nehezen képzelhető el, hogy az adó megfelel a fenti követelményeknek, hiszen szinte csak a baloldalhoz köthető politikusok, illetve gazdasági szakemberek szólalnak meg benne, és az „eltérő vélemények” csak elvétve kapnak helyet. Simkó János főszerkesztő kérdésünkre elmondta, hogy Varga Mihályt és Orbán Viktort többször hívták már stúdióvendégnek, de eddig nem kaptak visszajelzést a Fidesz sajtóosztályától. (Megjegyzendő: a baloldali médiakritikusok nem fogadják el a Magyar Rádió Vasárnapi Újság című műsorának a kiegyensúlyozatlanság vádjával szembeni védekezését, miszerint a balliberális politikusok visszautasítják interjúfelkéréseiket.) Egy közműsor-szolgáltatónak azonban Varga és Orbán megszólaltatása nélkül is meg kellene felelnie a törvénynek, amely azt is rögzíti, hogy „a közszolgálati műsorszolgáltató és a közműsor-szolgáltató biztosítja a műsorszámok és a nézetek sokszínűségének, a kisebbségi álláspontoknak a megjelenítését, a műsorszámok változatosságával gondoskodik a nézők széles köre, illetve minél több csoportja érdeklődésének színvonalas kielégítéséről”. A Gazdasági Rádió műsorai azonban azoknak az érdeklődését, akik az ellenzéki véleményekre is kíváncsiak, a legkevésbé sem elégítik ki. Az ORTT annak ellenére, hogy honlapján olvasható a médiatörvény, nem kezdeményez lépéseket az ügyben. Más esetekben viszont azonnal reagál.
A médiahatóság tavaly egy, a testület elnökének címzett, Zoltai Gusztáv Mazsihisz-elnök nevével visszaélő, helyesírási hibáktól hemzsegő és hivatalos pecsét nélküli levél alapján vizsgálatot indított a Magyar Rádió Vasárnapi Újság című műsora ellen, és százezer forintra büntette a közrádiót. (A határozatot később a bíróság megsemmisítette.) A Gazdasági Rádió elleni eljárásra viszont biztosan nem kerül sor, hiszen az ORTT a Sláger Rádió folyamatosan egyoldalú hírszolgáltatását is tétlenül nézi, akárcsak a Klubrádió kormánypropagandáját. A médiahatóság talán csak egy hamis levélre vár, hogy a „mindig egyenlő mércével mérő” testülettel „legázolja” a törvénysértő módon működő Gazdasági Rádiót.

Orbán Viktor kemény szavakkal illette a volt vezérkari főnököt