Lezárult a verseny egy szakasza, most az együttműködés ideje jön – hangoztatta Medgyessy Péter miniszterelnök napirend előtt a parlamentben. Utalva arra, hogy a következő hetekben konkrét kezdeményezésekkel fog élni az Európai fejlesztési terv 2007 és 2013 közötti kialakításával kapcsolatban, a kisebb parlamentre vonatkozóan és a reformok ügyében. Hangsúlyozta: az elkövetkező időszakban az ellenzéknek és a kormánypártoknak szót kell érteniük egymással. Az EP-választás eredménye biztatás, ösztökélés a kormány számára, hogy következetesebben hajtsa végre a programját – magyarázta a miniszterelnök, hozzáfűzve: folytatni kell a gazdaság növekedését gyorsító politikát, a fejlesztéseket, a beruházásokat, segíteni kell az elmaradt térségek felzárkózását.
A kormányfő felszólalására reagálva Áder János (Fidesz) azt kérte: hallja meg Medgyessy Péter annak a másfél millió embernek a szavát, akik azt szeretnék, hogy a miniszterelnök hajtsa végre a választási programját. Sőt – mint mondta –, akik aláírták a Fidesz nemzeti petícióját, és akik vasárnap a Szövetségre voksoltak, ennél kevesebbet kérnek. Felidézte, hogy Medgyessy Péter azt vállalta: bővítik az otthonteremtési támogatásokat, és négyszázezer új munkahelyet létesítenek. Szerinte legalább ennyire fontos volna a korábbi munkahelyek védelme. Azt kérte továbbá, a kormányfő tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a magyar gazdák megőrizhessék versenyképességüket az unióban. A gyógyszerárak kérdésének rendezése mellett a kabinet fellépését sürgette a gáz- és villanyárak emelkedésének megfékezésében is.
Herényi Károly (MDF) felszólalásában a rendszerváltáshoz hasonlította a vasárnapi EP-választás jelentőségét. Mint mondta: ha azt szeretnénk, hogy a szabadság után a jólét is ránk köszöntsön, a pártoknak meg kell egyezni egy nemzeti minimumban, amelyet aztán egységesen képviselhet a 24 magyar delegált az EP-ben. Kuncze Gábor reményét fejezte ki, hogy a 24 EP-képviselő képes lesz együttműködni. Értékelése szerint a vasárnapi szavazás belpolitikai szempontból egy fontos közvélemény-kutatásnak tekinthető, amelynek következményei 2006-ban látszanak majd. A koalíció egyik pártja – jelezte az MSZP-re utalva – most kevésbé magas népszerűséget tudott felmutatni. – Felhívom a figyelmet arra, hogy egy kormánynak felelősen kell kormányozni – hangsúlyozta. Hozzátette: a kabinet nem teheti meg, hogy felelőtlen, populista ígéreteknek felülve felelőtlen politikát folytasson. Kuncze azt kérte, hogy a kormányzati munkában jelenjen meg a számonkérés.
Viszontválaszában a miniszterelnök azt szorgalmazta, hogy a parlament a következő két évben is a most tapasztalt pozitív szellemiséget próbálja érvényesíteni.
A frakciók napirend előtt felszólaló képviselői gratuláltak a mandátumot szerző pártoknak, kiemelve a választás győztesét, a Fideszt. Lendvai Ildikó felszólalását azzal kezdte, hogy kézfogással gratulált Áder Jánosnak, Dávid Ibolyának és Kuncze Gábornak. Szájer József (Fidesz) azt ígérte, azokat is képviselik majd az EP-ben, akik vasárnap nem szavaztak, és azokat a határon túli magyarokat is, akik ma nem az unió területén élnek. Kiemelte: az EP egyetlen roma képviselője, Járóka Lívia a Fidesz listájáról jutott be. Kovács László külügyminiszter kijelentette: a kormánynak érdeke az EP-képviselők támogatása, ám e politikusoknak is segíteniük kell a kabinet törekvéseit. Dávid Ibolya (MDF) kijelentette: kevesebb demagógiára és populizmusra van szükség a jövőben, mert az ország kiéhezett a tisztességes vitákra. Lendvai Ildikó kijelentette: az MSZP megértette azok üzenetét, akik elmentek voksolni, és azokét is, akik vasárnap otthon maradtak. – Határozottabban cselekszünk és világosabban beszélünk, mint eddig – hangoztatta.
Tegnap a T. Ház kormánytöbbsége elutasította a nemzeti petícióban foglaltak megvalósítását célzó fideszes törvényjavaslatok sürgős tárgyalását.
A MeH bekérte
a mutogatós felvételt?
Nem gondolja, hogy elnézést kellene kérni azoktól az állampolgároktól, akik felé a múlt heti soproni választási gyűlésén egy közismert, ma inkább obszcén jelentésű kézmozdulattal fejezte ki véleményét? – tette fel a kérdést Szijjártó Péter (Fidesz) Medgyessy Péter miniszterelnöknek tegnap a parlamentben. Emlékeztetett arra, az említett jelet az ókori Rómában a halálos ítélet kifejezésére használták, manapság viszont meglehetősen durva, sértő jelentéstartalma van. Megjegyezte: nyilvánvalóan nem helyes, ha egy csoport megzavarja a rivális politikai erő rendezvényét. Mindez azonban egy heves kampányban a jó ízlés határain belül marad, ellentétben a kormányfő kézmozdulatával – tette hozzá. Medgyessy Péter úgy fogalmazott: nem örül annak, ha egy politikusba belefojtják a szót, hiszen a demokrácia játékszabályaival ez ellentétes. – Vannak olyan helyzetek egy rendezvényen, amikor nem lehet olyan csiszoltan reagálni. Néha még egy miniszterelnöknek is joga van akár ilyen formában is kifejezni a véleményét – hangsúlyozta.
Vajon miért csak a Miniszterelnöki Hivataltól (MeH) lehet kikérni azt a felvételt, amelyen Medgyessy Péter miniszterelnök Sopronban úgymond bemutat az őt kifütyülőknek? – tette fel a kérdést Pongrácz Nóra, a Fidelitas alelnöke.