Spanyolország világhírű üdülőhelye, Ibiza évtizedek óta a buliturizmus egyik fellegvára, neve mára összefonódott a látványos partik, a hajnali tánc, a nyár, a szabadság és a kábítószerrel átitatott éjszakai élet képzetével – írta a Drogkutató Intézet (DKI). Mint hangsúlyozták, ennek a féktelen hedonizmusnak súlyos ára van, amelyet elsősorban a helyi egészségügyi dolgozók fizetnek meg: az életükkel, a mentális egészségükkel és a munkaterhelésükön keresztül.

Veszélyben az orvosi ellátás a drogosok miatt
Az Ibizán dolgozó mentők szerint a nyári időszakban a sürgősségi esetek akár egyharmada is közvetlenül a kábítószer-fogyasztáshoz köthető, jellemzően éjszakai szórakozóhelyekhez kapcsolódva. A helyi mentőszakszervezet vezetője szerint ez a tendencia veszélyezteti a lakosság ellátását, miközben az állandó készenlét és túlterhelés a személyzet kimerüléséhez vezet.
Az ibizai mentők gyakran kényszerülnek választani: egy túladagolt turista életét próbálják megmenteni a szórakozóhely parkolójában vagy egy súlyos autóbaleset sérültjét lássák el a sziget másik oldalán.
Az évi 3,6 millió turista jelentős része kifejezetten a szigeten tapasztalható „szabadságérzet” miatt érkezik, beleértve a laza drogpolitikát. Ez azonban komoly következményekkel jár: 2010 és 2016 között 58 halálesetet regisztráltak a szigeten, melyek 36 százaléka brit turistákhoz köthető. A probléma súlyát tovább növeli, hogy a legnagyobb szórakozóhelyeknek nincs saját egészségügyi személyzete, és gyakran a mentőket is késve hívják, hogy ne rontsák el az este hangulatát. Ez a hozzáállás nem csupán etikátlan, hanem gyakran életekbe is kerül. A helyzet évről évre súlyosbodik, miközben a hatóságok tétlenek, ugyanis a buliturizmus gazdasági súlya nyomás alatt tartja a döntéshozókat. A DKI szerint erre a válasz a Magyarországon sikerrel alkalmazott zéró tolerancia bevezetése a droghasználattal szemben – fogalmazott a DKI.
Miért fontos és hasznos a zéró tolerancia?
Kiemelték: a zéró tolerancia célja nem a tömeges büntetés, hanem sokkal inkább egy világos üzenet: vannak határok, amelyeket nem lehet átlépni következmények nélkül. Az egyszeri használó megúszhatja, azonban annak nincs bocsánat, aki mások nyomorba döntéséből él, családokat tesz tönkre vagy életeket vesz el. A zéró tolerancia politikája hatékony eszköz, mert a puha szankciók nem működnek, és az országok túlnyomó többségében erős társadalmi konszenzus áll mögötte.
Ibiza ennek az ellenpontja lett: a drogfogyasztás nem csupán megtűrt, hanem szinte elvárt része az éjszakai életnek. Az illegális szerek használata a nagy klubokban, a strandokon vagy a privát bulikon olyannyira általánossá vált, hogy a jelenlegi szabályozásnak semmilyen visszatartó ereje nincs
– jelezte a DKI.
Szerintük a zéró tolerancia bevezetése nem pusztán jogi aktus, hanem komplex intézkedéssorozatot igényel. A droghasználat bármilyen formájának a szórakozóhelyeken jogi következményekkel kell járnia, például bírság kiszabása, kitiltás, klubbezárás. A felelősség a kluboké: minden helyszínen kötelező elsősegélynyújtó állomásra, egészségügyi személyzetre és drogprevenciós tájékoztatásra van szükség. Nélkülözhetetlen a fokozott ellenőrzés, melynek során a szabályszegők komoly szankcióra számíthatnak, valamint kampányolni kell a turisták között, kiemelve, hogy felelős szórakozást várnak el. Ezenfelül szükséges az idegenforgalmi szektor hozzájárulása az egészségügyi szolgáltatások finanszírozásához, például a mentőkapacitás bővítéséhez.