Amiért a harang szól

Csontos János
2004. 06. 10. 17:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tapolcán nemcsak délben, hanem délután fél ötkor is szól a harang. Minden áldott nap, ha esik, ha fúj. Ez a harang nem valamiféle templomtoronyban lakik, hanem egy vadonatúj emlékoszlopon vár a jelenésre. Nem messze a világ legnagyobb székely kapujától, amelyet az ezeréves erdélyi határ mellől, Zaboláról szállítottak ide. Felszentelték annak rendje és módja szerint, ökumenikus szertartással, azon a napon, amikor a húszezres lélekszámú kisváros megkapta a Hild-díjat. Ezt az elismerést olyan települések szokták kiérdemelni, amelyek csodát művelnek a városépítészetben, az értékek megóvásában.
Tapolca csodát művelt. Főutcája valóságos ékszerdoboz, amelyet még a szocreál építészet tolakodó kivagyisága sem tudott tönkretenni; a város közepén megbúvó tóból feltörő szökőkút, a kedélyes vendéglátóhelyek, kedves szobrok és a víziszínpad együttese pedig nosztalgikus mediterrán hangulatot idéz. A világattrakciónak számító, csónakázható tavas barlangtól (ahová a bauxitbányászat alkonyával visszatért a víz) nem messze avatták fel a minap a Trianon-emlékművet, azzal a bizonyos haranggal. S azért szólal meg minden délután fél ötkor, mert ekkor írták alá ama gyászos szerződést Párizs-külsőn. Trianon-emlékművet úgy kell avatni, hogy nem sajnálja rá az időt az ember. Ha három órát tart, hát annyit. Szólaljon meg mindenki, akinek mondandója van, s énekeljen, zenéljen minden művészeti együttes, amelyre büszke a város. A lovas huszárok tisztelgését akkor is kellő méltósággal kell fogadni, ha egyébként csupán négyen vannak. A honvéd hagyományőrzők adjanak díszsortüzet, s olvastassék fel mindenki, aki adakozott az emlékműhöz. Mert a harangláb főleg a tapolcai polgárok és vállalkozások jóvoltából áll, önkormányzati pénz alig van benne. Fontosnak tartották, hogy lehessen hol emlékezni a trianoni csapásra uniós polgárként is, mert a történelemben ez is, az is realitás. És megcsinálták, ami kell: csiszolták a műkövet, parkosítottak, egy lelkes házaspár pedig hat nagy túrát szervezett a történelmi Magyarországon, hogy körben feliratos üvegtárlókban gyűjthessék össze a hatvannégy vármegyéből hazahozott földet. Ebben a színfideszes városban, ahol a szocialisták csak töredék szavazataik révén tudnak képviselőket delegálni a képviselő-testületbe, senki nem lépett fel igazából az emlékmű ellen: még a kormánypárti helyi ellenzék is képviseltette magát a ceremónián. Nehéz ott szembemenni az árral (meg persze Ács János polgármesterrel és csapatával), ahol a szavak meg a tettek között nincs hiátus. Pedig kormányzati segítségre nemigen számíthatnak: az impozáns sportcsarnok meg a barlangterápiát is kínáló, az év minden szakában teli gyógyszálló után úgy terveznek most új wellnessközpontot a megfúrt termálkútra, hogy számolnak mostoha politikai sorsukkal. Mondják, hamarosan beszámoltatják majd a szocialista városatyákat, mit sikerült lobbizniuk a Medgyessy-kormány két éve alatt. Rövid napirendi pont lesz.
Tapolcán pénteken este megáll az élet: valószínűleg minden utcát le kell majd zárni a székely kapu meg a trianoni harangláb környékén. Több tízezer környékbelit várnak ide: itt tartja kampányzáró nagygyűlését a Szabad Európa-listát jegyző Schmitt Pál és csapata. Minden fideszes vezető ott lesz, aki él és mozog, de a tavas barlangban csónakázni ezúttal aligha lesz idejük. A vitás kedvű Kovács László is hiába vár Orbán Viktorra. (Pedig ha annyira ráér, igazán szakíthatna időt arra az interjúra, amit évek óta megtagad a Magyar Nemzettől.) Ha leugrana Tapolcára, látna csudát. S talán arra is gondolna picit, amiért a harang szól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.