Nagy érdeklődés kísérte tegnap az Esthajnalcsillag, a Vénusz áthaladását a Nap előtt, amit a világ nagy részén látni engedett a derűs égbolt. Ám aki lemaradt a Magyarországon is több mint hat órán át látható jelenségről, szép felvételeket találhat róla az interneten. A Magyar Csillagászati Egyesület – az Európai Déli Obszervatórium koordinálásával alakult nemzetközi megfigyelőhálózat tagja – Vénusz-átvonulás címmel honlapot nyitott, s közzétesz több, óriás távcsővel készült képet is. Az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA 12 obszervatóriummal közös oldalt hozott létre. A látványosságot műholdak is megörökítették, így a Trace, valamint a NASA és az európai űrkutatási ügynökség (ESA) közös napkutató szondája, a Soho. Felvételeiken azonban a bolygó harmincszor nagyobbnak látszik, mint a Földön készült képeken.
A Vénusz legközelebb 2012-ben halad el a Nap előtt, azután 2117-ben, a ma élők tehát már csak egyszer láthatják a tüneményt. A napkorongra vetülő kis sötét folt azonban több mint érdekes látvány. A NASA honlapján olvasható ismertető szerint az 1761. évi átvonulás idején a világ egymástól távol eső pontjain tábort ütő csillagászok azonos időben felállított szögmérői lehetővé tették, hogy a trigonometria módszereivel kiszámítsák a Föld és a Nap pontos távolságát.
A bolygóátvonulások új égitestek felfedezéséhez is vezethetnek. A NASA Kepler szondája ezért négy éven át százezer csillagot vesz majd szemügyre, felszínükön árulkodó fényváltozásokat keresve.

Ez vár a magyar nyugdíjasokra 2025-ben – jó hír érkezett