Bizonytalanok a kilátások

Kedvezőtlen gazdasági tendenciákra és a befektetői kilátások bizonytalanságára hívja fel a figyelmet a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb jelentése, amely hangsúlyozza: a folyó fizetési mérleg jelentős hiányának fennmaradása és az állami kiadások alakulása kedvezőtlen jelzés lehet a külföldi befektetők számára.

2004. 06. 08. 18:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A költségvetési hiány, valamint a külső egyensúlyi helyzet változékonysága miatt hazánk kockázati kilátásainak javulása egyelőre csak a rövid távú befektetéseknél tapasztalható – állapítja meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tegnap közzétett jelentése. A jelenlegi kedvezőtlen gazdasági tendenciák, valamint a közép- és hosszú távú befektetői kilátások bizonytalansága miatt a jegybank nem csökkentette tegnap a közép-kelet-európai régióban kiugróan magasnak számító alapkamatot, melynek mértéke így továbbra is 11,5 százalékos maradt. A folyó fizetési mérleg jelentős hiányának fennmaradása kedvezőtlen jelzés lehet a külföldi befektetők számára, s növelheti hazánk stabilitási kockázatát – állapítja meg a jelentés, mely hangsúlyozza: a költségvetési hiány csökkentése kulcsfontosságú a felborult külső egyensúly helyreállítása érdekében.
Auth Henrik alelnök a jegybank tegnapi sajtótájékoztatóján közölte: az alapkamat mérséklésének feltétele, hogy tovább javuljon a magyar gazdaság megítélése, és kedvezőbb legyen az államháztartás helyzete. Auth Henrik szerint tovább kell folytatódnia a költségvetés konszolidációjának is, mivel az MNB úgy látja, hogy év végén az államháztartás GDP-arányos hiánya elérheti az 5,2–5,3 százalékot.
A befektetői bizalom távolmaradása számos kedvezőtlen hatást gyakorol a magyar gazdaságra. Elemzők szerint nem kedvez hazánk megítélésének, s az instabilitás képét adja a külpiac felé az, hogy jelenleg ilyen magas a jegybanki alapkamat. A Kopint-Datorg gazdaságkutató intézet jelentése megállapítja: a magas kamatszínvonalnak növekedéskorlátozó hatása van, ezen kívül az államháztartás finanszírozását is jelentősen megdrágítja. Mint ismert, hazánk – az előirányzott 720 milliárd forint helyett – majdnem 900 milliárd forintot kénytelen idén adósságszolgálatra, illetve kamatfizetésre fordítani. A megemelkedett kamatkiadásokon túl a Pénzügyminisztérium legutóbbi előrejelzése immár 59,4 százalékos eladósodottságot prognosztizál az idei évre, s ez az érték mindössze fél százalékkal marad el az Európai Unió (EU) által meghatározott hatvanszázalékos maximumtól. Az EU-hoz most csatlakozott közép- és kelet-európai országok közül jelenleg hazánknak legnagyobb az eladósodottsága.
Heim Péter, az ÁB-Aegon vezető elemzője az alapkamat alakulásával kapcsolatban az MTI-nek hangsúlyozta: a folyó fizetési mérleg masszív hiánya mellett az idei GDP-arányos államháztartási hiány nagysága sem megnyugtató. Az elemző számításai szerint az első félévi büdzséhiány a tervezettnél 160 milliárd forinttal kedvezőbben, a második félévi viszont 360 milliárddal kedvezőtlenebbül alakul. Így összességében 200 milliárddal nagyobb lesz a deficit, ami már 5,5 százalékos GDP-arányos hiányt jelent – figyelmeztetett Heim Péter.
Mint ismeretes, a monetáris tanács tavaly novemberben döntött a kelet-közép-európai régióban kiemelkedően magasnak számító jegybanki alapkamatról. A testület a döntését akkor azzal indokolta, hogy a külföldi befektetők elbizonytalanodtak, aminek az államháztartás magas deficitje és a folyó fizetési mérleg emelkedő hiánya volt az oka.



Tetőzik az infláció? A magyar kormány által az idei évre meghatározott, 4,6 százalékos GDP-arányos deficit elérése nem reális újabb intézkedések nélkül – állapítja meg a Morgan Stanley befektetési bank magyar gazdasággal foglalkozó legfrissebb jelentése, mely hangsúlyozza: a további megszorításokhoz jelentős politikai kockázat kapcsolódik. A vezető bankház tanulmánya szerint hazánkban 7,3 százalékkal júniusban tetőzik az infláció. A jegybanki alapkamattal kapcsolatban a pénzintézet arra hívja fel a figyelmet, hogy a kamat alakulására érdemi hatással lehet a költségvetési deficit alakulása, illetve a folyó fizetési mérleg hiányának növekedése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.