Blairt bírálják a brit püspökök

Levelet írtak az anglikán egyház tisztségviselői Tony Blair brit kormányfőhöz, amelyben súlyos bírálattal illették iraki politikáját. Bár nem a nyilvánosságnak szánták, az írás tartalmát végül a médián keresztül mindenki megismerhette.

Jotischky László
2004. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A levelet az egyház liverpooli püspöki konferenciája nyomán a 120 anglikán püspök nevében és egyetértésével a két anglikán érsek: dr. Rowan Williams canterburyi és dr. David Hope yorki érsek írta alá. Szövegét nem tették közzé: magánlevélnek szánták a kormányfőhöz. Hogy szándékosan szivárogtatták-e ki vagy sem, az nem világos, de tartalma alapján biztosra vehető, hogy nem a Downing Street jóvoltából került a szöveg a médiához.
Valaha egy baloldali politikus azt a megállapítást tette az anglikán egyházról, hogy az nem más, mint a Konzervatív Párt a térdeplőn. Azóta sok víz folyt le a Temzén, és a mai anglikán egyház a brit balliberális közvélemény egyik szószólója, amely politikai filozófiájában a liberális demokraták és a Munkáspárt balszárnya, az úgynevezett Régi Munkáspárt között áll. Ezért nem meglepő, hogy kezdettől fogva támadta Blair iraki politikáját, és nem meglepő, hogy folytatja támadásait.
A levél szerint nyilvánvaló, hogy Nagy-Britannia erkölcsi és politikai tekintélyének rengeteget ártott, kivált a Közép-Keleten az iraki beavatkozás, és még többet az, hogy a fogságban tartott irakiakat milyen kegyetlen bánásmódban részesítették. A püspökök rámutatnak, hogy a katonai beavatkozást végrehajtó szövetségesek legfőbb feladata az igazság és jog helyreállítása Irakban, és hogy ennek útját állják a szövetségesek által elkövetett igazságtalan és jogtalan cselekedetek.
A Tony Blairhez intézett levél rámutat arra, hogy mennyire megromlott a keresztények és mohamedánok kapcsolata azokban az angol városokban, amelyekben nagyszámú muzulmán kisebbség él. Kiterjed az anglikán püspökök levele az arab–izraeli viszályra is, és itt azt veti Tony Blair és kormánya szemére, hogy „nem ugyanazzal az erkölcsi mércével mér”, amikor a két fél kölcsönös atrocitásait ítéli meg, és ezzel lehetetlenné teszi saját szerepét mint tárgyilagos közvetítőét.
A kormányfőhöz intézett levél még azt is szóba hozza, hogy Amerikában terjed az úgynevezett „keresztény cionisták” szellemi áramlata, amely szerint megakadályozná a Messiás újrajövetelét, ha a Szentföld mohamedán kézbe kerülne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.