Fő tevékenységünk a sajtófigyelés, és azt tapasztaltuk, hogy a brókerbotránnyal kapcsolatos tájékoztatás a médiumok jelentős részénél beállt egy bizonyos szintre – nyilatkozta lapunknak Hős Gábor, a kötet egyik szerkesztője, a Magyar Polgári Média Egyesület (MPME) elnöke. Hozzátette: elsődleges céljuk a tisztánlátás és a szövevényes ügy megértésének elősegítése, hiszen a közvéleménynek joga van megismerni az ország történetének legnagyobb pénzügyi botrányát.
Az egyesület szerint az ügyről tudósító újságok és televíziók többsége elkövetett két lényeges hibát: megpróbálta a történetet a bulvár szintjére süllyeszteni, illetve úgy beállítani, mintha egy személyről, Kulcsár Attiláról szólna. Sőt nagyon úgy látszik – folytatja Hős Gábor –, az is volt a cél, hogy a társadalom homályos képet kapjon az eseményekről, holott minden embert alkotmányosan megillet a pontos tájékozódás joga. Ezért ez a kötet kézikönyv kíván lenni az egész ügy alaposabb megértéséhez és megismeréséhez. A történet szereplőinek szakmai életében a kapcsolatok megléte hosszú évekre, évtizedekre visszavezethető. A szerzők úgy látják: annak ellenére, hogy a média egy személyre zsugorította a brókerügyet, a szálak sokkal kiterjedtebbek és szerteágazóbbak, mint azt sokan gondolnák. Céljuk az volt, hogy az eddig rendelkezésre álló összes dokumentum bemutatásával az események hátterét is megmutassák a kapcsolatrendszerekkel és az érdekszövetségekkel együtt.
Az MPME ígérete szerint az olvasók többek között megtudhatják, miből épült Medgyessy Péter barátjának bevásárlóközpontja, illetve hogyan működik a bankárok pénzmosó szervezete, de az érdeklődők az eltűnt autópálya-milliárdok útját is végigkövethetik.
A brókerbizottság azt a feladatot kapta az Országgyűléstől, hogy derítse ki, megáll-e a kormányzat egyes politikusainak felelőssége az úgynevezett Kulcsár-botrányban – írják a szerzők a könyv előszavában. Hozzáteszik: a testület – a brókerügy érintettjeinek érdeke szerint – 2004. április 20-án megszűnt létezni.
„A magunk eszközeivel most mi is elkönyvelünk valamit, az eddig feltárt valóságot, mert nem maradhat dokumentálatlanul. Hogy amikor halljuk a hírekben, hogy ezt vagy azt a személyt meggyanúsítják, elítélik vagy éppen felmentik, tudjuk: nem egy magányos bróker akciójáról, hanem egy barátokkal, VIP-ügyfelekkel, hivatásos pénzmosókkal, megbízókkal és tartótisztekkel megáldott betyár múltjáról van a szó. Dokumentálni kell a múltat, mert egyébként minden a ködbe vész” – fogalmazott Hős Gábor.

Orbán Viktor személyesen tárgyalt a nemzetközi sztárprofesszorral – fotó