Eltűnik a Postabank

Ellentétben a korábban hangoztatott ígéretekkel, az Erste Bank és a Postabank fúziójával együtt eltűnik a Postabank név is a magyar hitelintézeti piacról. A tranzakcióval párhuzamosan a vállalat legnyereségesebben működő üzletágának kiszervezése is napirenden van.

MN-összefoglaló
2004. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az év üzletének tekintett Postabank-privatizáció és az ezáltal létrejött jogi fúzió számos kérdést vet fel nemcsak a pénzintézet, hanem a posta jövőjével kapcsolatban is. Ellentétben az adásvétel nyélbeütésekor tett ígéretekkel, a Postabanknak az Erste Bankba történő beolvadásával együtt eltűnik a Postabank név a magyar hitelintézeti piacról, és az Erste Bank Hungary Rt. teljes mértékben jogutódjává válik a korábban állami tulajdonban lévő pénzintézetnek. A tranzakció révén jelenleg a legfőbb nyereséget garantáló pénzforgalom kiszervezése van napirenden, ugyanakkor a posta önmagában a levél- és csomagforgalom ellátásával nem tud eredményesen működni, a klaszszikus tevékenységét is csak a postai pénzforgalom fenntartásával képes elvégezni.
Kalmár István, a Magyar Posta Rt. korábbi elnök-vezérigazgatója a jogi fúzióval kapcsolatban a Magyar Nemzetnek elmondta, hogy amennyiben kiszervezik a vállalat pénzforgalmi tevékenységét, gazdaságilag összeomolhat a posta. Kalmár István emlékeztetett: a Postabankot lényegesen kevesebb pénzért adta el a közelmúltban az állam, mint amennyibe a pénzintézet konszolidációja került. A volt vezérigazgató szerint a privatizációt megelőzően a pénzintézet egy nagy nemzeti vállalatot segítette bevételeivel, míg most az Erste Bank határozza meg, milyen mértékben kívánja igénybe venni a Magyar Posta szolgáltatásait, és azt is a külföldi tulajdonban lévő társaság dönti el, hogy ezekért a szolgáltatásokért mennyi pénzt hajlandó fizetni.
Mint ismert, az Erste Bank 101 milliárd forintért vásárolta meg a Postabankot, az adásvételt a tavalyi év legsikeresebb üzletének minősítette az ÁPV Rt., amely számos kitüntetést is adományozott a pénzintézet privatizációját végző állami alkalmazottaknak. Az értékesítést előkészítők munkájának elismeréseként az ÁPV Rt. összesen nyolcvanmillió forintot fizetett ki a Postabank felső vezetői részére. A pénzintézet teljes vételára az ÁPV Rt.-hez folyt be, a privatizációs ügynökség a sikerdíj rendezése után kilencvenmillió forintot utalt át a Magyar Posta Rt.-nek, a fennmaradó összeget pedig az államkasszába fizette be – tájékoztatta lapunkat a Pénzügyminisztérium, hozzátéve: az átutalt összeg után a posta megfizette a társasági adót, majd – a vállalattól történt tőkekivonás következtében – a fennmaradt bevétel döntő részét átutalta a központi költségvetésnek.
A privatizációs sikerdíj pontos összegéről a minisztérium nem nyilatkozott, azonban az ÁPV Rt. korábbi közleménye alapján anynyit tudni lehet, hogy az árbevétel arányában meghatározott jutalékot – a privatizációs intézet által tavaly aláírt tanácsadói szerződés értelmében – a Várszegi Gábor Fotex-tulajdonos érdekeltségébe tartozó Concorde Értékpapír Rt. kapta.

Hozzávetőleg 300 kisrészvényes pereskedik Postabank-ügyben. A kisrészvényesek a magyar állammal szemben folyamatban lévő perekre hivatkozva a fúzió elhalasztását kérték. A Postabank Rt. öt forint névértékű részvényeinek azok a tulajdonosai, akik 1998 óta részvényeik piaci értéken történő állami megvásárlásáért perelnek, azt javasolták: a bankfúziót halasszák el addig, ameddig a kisrészvényesi perek jogerősen le nem zárulnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.