Novemberre tervezték eredetileg Medgyessy és George W. Bush találkozóját, ám az élénk diplomáciai forgalmat lebonyolító Fehér Ház sokáig mégsem talált időpontot a magyar delegáció fogadására. A tavasszal – értesüléseink szerint – pedig az késleltette a dátum kitűzését, hogy az amerikaiak nem akarták befolyásolni az első magyarországi európai parlamenti választás kampányát. Diplomáciai források szerint az sem kizárt, hogy a Medgyessy-kormány külpolitikai teljesítményének értékelése is közrejátszott a halasztásban. Bár a miniszterelnök környezetének szándéka szerint az út célja PR-siker elérése lett volna, az elmúlt fél évben jelentősen megváltoztak a körülmények. Kútba esett például az a szándék, hogy könnyítést érjenek el a szigorú vízumkövetelmények tekintetében, hiszen a magyar utazóktól tegnaptól már ujjlenyomatot is vesznek az amerikaiak. Ilyen körülmények között aligha várható elmozdulás a kérdésben, ezt a hasonló cipőben járó Lengyelország államfője, Aleksander Kwasniewski karakán fellépésével sem tudta kicsikarni Bushtól.
Noha Kovács László külügyminiszter ígéretet tett a parlamenti frakcióknak, hogy jóváhagyásuk nélkül Medgyessy nem tesz ígéretet az iraki magyar kontingens mandátumának meghosszabbítására, megfigyelők nem tartják kizártnak, hogy a háttérben mégis létrejöhet erre vonatkozó megállapodás. Az Irakkal kapcsolatos ENSZ BT-határozat elfogadását követően ugyanis a Bush-kormány időt nem vesztegetve kezdeményezte a NATO hivatalos szerepvállalását, és az amerikai elnök a jövő keddi félórás villámtalálkozón alighanem ehhez kéri a magyar kormányfő támogatását. Ha a szövetség két hét múlva esedékes isztambuli csúcstalálkozóján valóban határoz a részvételéről, úgy idehaza kibővül a Medgyessy-kormány hatásköre, hiszen a NATO-misszióban szolgáló magyar erőkről már önállóan, a parlament megkérdezése nélkül dönthet.
Az amerikai törvényhozás magyar lobbijának tagjai ugyanakkor azt várják érdeklődéssel, hogy Vojiszlav Kostunica szerb elnöknek írt figyelmeztető levelüket erősítendő, a magyar kormányfő tájékoztatja-e a Fehér Ház urát a vajdasági magyarellenes atrocitásokról.
A magyar delegáció ma San Franciscóba repül, hétfőn utazik tovább Washingtonba, majd csütörtökön New Yorkban zárja a vizitet.

Hatalmas tragédia: soha többet nem látják az apjukat a fiatalon elhunyt rendőr gyerekei