Hétfőre marad a döntés

Továbbra sem dőlt el, hogyan szabályozza a kormány a gyógyszerek árát az év második felében. Egyre biztosabb, hogy az Országgyűlés hétfőn elfogadja azt a javaslatot, amely lehetőséget ad az árak befagyasztására. Kérdés azonban, hogy élnek-e majd ezzel a lehetőséggel, hiszen tegnap is tárgyalt a kabinet a gyógyszergyártókkal egy másfajta árszabályozó megoldásról.

Munkatársainktól
2004. 06. 10. 19:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap késő délután is folytak tárgyalások a gyógyszergyártók és a kormány képviselői között, ám még nem dőlt el, hogy milyen technikával szabályozzák az orvosságok árát július elsejét követően. A felek egy megállapodás-alapkoncepcióban egyetértenének: eszerint a tb által támogatott orvosságok termelői ára visszaállna az április előtti – a jelenleginél 15 százalékkal magasabb – szintre, ám a támogatás mértékét is ehhez igazítanák, így a betegeknek nem kellene többet fizetniük. A támogatás emeléséből adódó többletkiadást a gyártók és a költségvetés közösen állná. Vita van viszont arról, hogy az osztozás milyen arányban történjék. Kérdés az is, hogy a tb által nem támogatott orvosságoknál változik-e a lakossági térítési díj. Egy szombati dokumentum szerint októberig maradnának a jelenlegi árak, azt követően viszont drágíthatnának a gyártók.
A tárgyalások közben egyre biztosabbnak tűnik: a parlament a kormánypárti többséggel hétfőn elfogadja azt a törvénymódosító javaslatot, amely lehetőséget ad majd a kormánynak, hogy legfeljebb kilenc hónapra befagyassza a gyógyszerek árát az éppen aktuális szinten.
*
Erre utal, hogy tegnap Gál J. Zoltán kormányszóvivő azt mondta: ha nem fogadják el az előterjesztést, akkor lemond mandátumáról, cserébe viszont azt kéri, ha megszavazzák, akkor Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezető-helyettese tegye ugyanezt. Rogán délelőtt úgy fogalmazott: megdöbbenéssel értesültek arról, hogy miközben a parlament előtt fekszik az árbefagyasztás lehetőségét – és ezzel a jelenlegi árszintet – garantáló javaslat, a kormány titkos megállapodást készít elő. Ezzel becsapja a parlamentet és az embereket, másrészt bizonytalanságot kelt a gyógyszerpiacon. Rogán Antal kifogásolta azt is, hogy kezdeményezésük ellenére ma nem szavazhatnak az árbefagyasztást lehetővé tevő törvényjavaslatról, pedig ez kellett volna ahhoz, hogy az emberek az EP-választás előtt tisztán lássanak. Egyre többen valószínűsítik, hogy a köztársasági elnök előzetes normakontrollt kér majd a törvénynyel kapcsolatban.
Gál J. Zoltán cáfolta, hogy titkos tárgyalások folynának. Mint mondta: konstruktív tárgyalások zajlanak a gyártók és a kabinet között, melyet Kiss Péter kancelláriaminiszter vezet. Kökény Mihály pozícióját „nagyon biztos”-nak nevezte. „Hazudnak a fideszes képviselők” – jelentette ki. Szerinte nem színjáték az, amit a kormány a törvénymódosítással kapcsolatban tesz.
Vojnik Mária, az egészségügyi minisztérium politikai államtitkára elmondta: remélik, hogy a tárgyalások eredményesek lesznek a gyártókkal, ha viszont nem, akkor a betegek érdekében élnek majd az árbefagyasztás lehetőségével.
Tegnap egyébként a kormányzat tárgyalódelegációja egyeztetett Medgyessy Péter miniszterelnökkel is. A cégekkel való megállapodás függhet attól, hogy Draskovics Tibor pénzügyminiszter jóváhagyja-e az azzal járó kiadásokat. Lapunk tegnap téves következtetéseket vont le azokból a dokumentumokból, amelyeket a Hír Tv tett közzé. Közlésünkkel ellentétben a kormány mindenképpen garantálná a tb által támogatott gyógyszereknél a jelenlegi árakat. Azt azonban nem tudni még, hogy a nem támogatott, többnyire recept nélkül kapható szerek drágulnak-e, és ha igen, akkor mikortól és milyen mértékben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.