Tegnap késő délután is folytak tárgyalások a gyógyszergyártók és a kormány képviselői között, ám még nem dőlt el, hogy milyen technikával szabályozzák az orvosságok árát július elsejét követően. A felek egy megállapodás-alapkoncepcióban egyetértenének: eszerint a tb által támogatott orvosságok termelői ára visszaállna az április előtti – a jelenleginél 15 százalékkal magasabb – szintre, ám a támogatás mértékét is ehhez igazítanák, így a betegeknek nem kellene többet fizetniük. A támogatás emeléséből adódó többletkiadást a gyártók és a költségvetés közösen állná. Vita van viszont arról, hogy az osztozás milyen arányban történjék. Kérdés az is, hogy a tb által nem támogatott orvosságoknál változik-e a lakossági térítési díj. Egy szombati dokumentum szerint októberig maradnának a jelenlegi árak, azt követően viszont drágíthatnának a gyártók.
A tárgyalások közben egyre biztosabbnak tűnik: a parlament a kormánypárti többséggel hétfőn elfogadja azt a törvénymódosító javaslatot, amely lehetőséget ad majd a kormánynak, hogy legfeljebb kilenc hónapra befagyassza a gyógyszerek árát az éppen aktuális szinten.
*
Erre utal, hogy tegnap Gál J. Zoltán kormányszóvivő azt mondta: ha nem fogadják el az előterjesztést, akkor lemond mandátumáról, cserébe viszont azt kéri, ha megszavazzák, akkor Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezető-helyettese tegye ugyanezt. Rogán délelőtt úgy fogalmazott: megdöbbenéssel értesültek arról, hogy miközben a parlament előtt fekszik az árbefagyasztás lehetőségét – és ezzel a jelenlegi árszintet – garantáló javaslat, a kormány titkos megállapodást készít elő. Ezzel becsapja a parlamentet és az embereket, másrészt bizonytalanságot kelt a gyógyszerpiacon. Rogán Antal kifogásolta azt is, hogy kezdeményezésük ellenére ma nem szavazhatnak az árbefagyasztást lehetővé tevő törvényjavaslatról, pedig ez kellett volna ahhoz, hogy az emberek az EP-választás előtt tisztán lássanak. Egyre többen valószínűsítik, hogy a köztársasági elnök előzetes normakontrollt kér majd a törvénynyel kapcsolatban.
Gál J. Zoltán cáfolta, hogy titkos tárgyalások folynának. Mint mondta: konstruktív tárgyalások zajlanak a gyártók és a kabinet között, melyet Kiss Péter kancelláriaminiszter vezet. Kökény Mihály pozícióját „nagyon biztos”-nak nevezte. „Hazudnak a fideszes képviselők” – jelentette ki. Szerinte nem színjáték az, amit a kormány a törvénymódosítással kapcsolatban tesz.
Vojnik Mária, az egészségügyi minisztérium politikai államtitkára elmondta: remélik, hogy a tárgyalások eredményesek lesznek a gyártókkal, ha viszont nem, akkor a betegek érdekében élnek majd az árbefagyasztás lehetőségével.
Tegnap egyébként a kormányzat tárgyalódelegációja egyeztetett Medgyessy Péter miniszterelnökkel is. A cégekkel való megállapodás függhet attól, hogy Draskovics Tibor pénzügyminiszter jóváhagyja-e az azzal járó kiadásokat. Lapunk tegnap téves következtetéseket vont le azokból a dokumentumokból, amelyeket a Hír Tv tett közzé. Közlésünkkel ellentétben a kormány mindenképpen garantálná a tb által támogatott gyógyszereknél a jelenlegi árakat. Azt azonban nem tudni még, hogy a nem támogatott, többnyire recept nélkül kapható szerek drágulnak-e, és ha igen, akkor mikortól és milyen mértékben.

A Kondorosi Csárda még egy utolsó esélyt adott a rongálónak