Hogyan legyél humoralista (39.)

Sándor György
2004. 06. 19. 16:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Hogy te, ön, ő, ők (most elsősorban Fodorék) már azok, ez szinte biztos, de hogy én is humoralista lennék…? – ebbeli hitemben több mint negyvenéves pályafutásom után pár hete (megint) meginogtam. Történt pedig, hogy 2004. május 23-án vasárnapra meghívtak Budatétényre egy csodakastélyba, önálló estemmel. Gondoltam, erről (a sikerről) írok majd hosszan… aztán – mint oly gyakran – beleszólt alaposan az élet. Kértem ugyanis utólag egy-két információt a meghívóktól (Fodoréktól), s megjött erre egy több kilométeres fax a helyszín múltjáról-jelenéről, a tervezett jövőről, tevékenységükről-elképzeléseikről és még sok minden másról, melyek úgy érzem, messze túlmutatnak önmagukon, úgyhogy gyorsan át is adom Nekik a szót. Hogy hogyan legyek mazochista – Lassan már tudom, mert e megejtő leírásözön után nemcsak, mint előadó kételkedek magamban, hanem mint író is a Fodor család mögött nyugodtan elbújhatok… (A polgárról, annak vallomásáról, életszentségről és más ilyen avítt sallangról nem is beszélve.) Az ember – persze – tervez… tervezett… Illyés Gyulától Márain át Kafkáig szerettem volna idézni talányos, sejtelmes, elérhetetlen és számtalan elérhető-meglelhető szebbnél szebb kastély-motívumot, Proust, Lorca és Nemes Nagy Ágnes kert-részletekkel színesítve-ízesítve. De most már jöjjön önmagában, helyettük-helyettem a Fodor-fax majdhogynem teljes terjedelmében. A Magazinban kapott hely végessége miatt majd folytatom a közlést jövő héten, most előbb átugorva a kastély körüli és belüli történelmet, közreadnám a Fodorék közelmúltbeli tevékenységéről szóló részleteket.
(TEVÉKENYSÉGÜNK)
… 1998-ban elment az utolsó bérlőnk, és a család megpróbálta a legidősebb fiú, Tamás elképzeléseit megvalósítani: koncertek, zenés irodalmi estek megrendezésével kitárni újra a Vojnovich-Huszár villa kapuját, mert „ennek a helynek szelleme van!” – mondják a belépők. A park, az épület, a szobák, a bútorok és a tárgyak, a két világháború között az utcán talált, mások által kiszuperált fajansz gázkandallóból a Lili néni által tervezett gyönyörűséges kályha (a következő részben Lili néniről és a többiekről kiderül majd, hogy kik.) (A fehér színű porcelán cserépkályha két különböző kályha elemeiből állíttatott össze, miután lomtalanításkor összeszedettetett, valamikor a század közepén id. Huszár Gézáné irányításával.) Az öreg zsolnai váza, az 1848-at látott feszület… – olyan harmonikus, békében, szeretetben együtt élő, együttműködő tulajdonos elődökről tanúskodnak, akiknek értékteremtő élete követendő, ezért közkinccsé szeretnénk tenni.
Meggyőződésünk, hogy az Úristen – azon kívül, hogy együttmuzsikálásunkat áldotta meg ezzel a házimuzsikálásra ideális hellyel –, azért bízta ránk, hogy gazdái legyünk, gyarapítsuk, és sokak lelki, szellemi épülésére fordítsuk. Ezért szervezünk koncerteket, irodalmi előadóesteket – melyek végén padlizsános, pástétomos falatkákkal, süteményekkel, bodza szörppel, szekszárdi kékfrankossal, somlói juhfarkkal marasztaljuk együttlétre, ismerkedésre, barátságra vendégeinket. Művész szalont létesítettünk – melyen írókkal, művészekkel ismerkedhetnek meg vendégeink, tea és pogácsa mellett.
A szendvicsekre padlizsánból, birsalmás csirkecsontból, füstölthúsból, sajtból, májból vagy disznótorosból készült pástétomokat kenünk, az igénynek megfelelően. A sütemények: Rákóczi-túrós, habos-mákos, reszelt almás, vegyes, barackos stb., valamint gesztenyés. Üdítő: házi bodza, néha eper, paradicsom, illetve birsalma lé. A borok gazdái: Laci bácsi Somlón, és Jóska bácsi Szálkán (Szekszárd melletti falu).
A „Márai műhely” sorozatunkra olyan köztiszteletben álló személyiségeket, művészeket, gondolkodókat hívunk meg, akik szeretik és ismerik Márai Sándort, és az általa leírt erkölcsi értékeket. A benti rendezvényeinken kívül nyaranta színházi előadásokat, szabadtéri koncerteket tartunk a kertben. Így került sor Herceg Ferenc: Kék róka, Vörösmarty: Csongor és Tünde, Bujdosók, Clodel: Angyali üdvözlet, Shakespeare: Szentivánéji álom, a kétszemélyes „… és Rómeó és Júlia…”, valamint Purcell: Dido és Aeneasának előadására.
(TURIZMUS)
A villa a múlt század végén épült, és tíz évvel ezelőtt került a családunk birtokába. Zenész család lévén szeretnénk a házat a valódi értékének megfelelően a művészeteknek szentelni. Hat éve havi rendszerességgel szervezünk itt koncerteket és irodalmi esteket, melyek nagy sikert arattak a környékbeli lakosság körében. Ezt a lehetőséget kínáljuk turistacsoportok, illetve az újonnan beindított péntek esti garantált programsorozatunkkal egyéni turisták részére is. A klasszikus zeneirodalom bármely korszakából tudunk műsort összeállítani családi kamaraegyüttesünk előadásában. A koncerteket mindig néhány házilag készített finom falattal, illetve a villa borkülönlegességeivel zárjuk.
(Érdeklődni a 362-3913-as telefonon és üzenetrögzítőn vagy a www. vojnovich. hu honlapon.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.