Kampány ellen nincs orvosság

Mikor ezt írom, a gyógyszerfronton minden képlékenynek látszik. Lehet, hogy rövidesen megállapodás születik a július elsejétől érvényes árakról, a kormány azonban eddig mintha nem a homály eloszlatásában lett volna érdekelt. Az érintetteknek a kampány hajrájában kellene megoldást találniuk a szinte mindenkit érintő, de csak kevesek által átlátott ügyben. Gyanítom azonban, hogy a több hónapja tartó huzavona a kezdetektől összefügg a vasárnapi voksolással.

2004. 06. 10. 17:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az év elején csodálkozott rá a kormány, hogy aggasztó mértékben elszaladtak a gyógyszerárak. Ettől még a miniszterek, pártvezetők nyugodtan aludtak volna, de átlátták, hogy a megméretés előtt a gyógyszerár veszélyes fegyver lehet az ellenzék kezében. Az aggasztó jelenség nem valamiféle sorscsapás következménye volt. Azt csak kisebb részben generálta a január elsején belépő ötszázalékos uniós áfa, a fő ok a támogatások csökkentése. Egyes nem támogatott orvosságoknál persze a gyártók sem fogták vissza magukat az ár megállapításakor. Tény azonban, hogy elsősorban a kormány saját hatáskörben hozott döntései vezettek az MSZP számára komoly politikai kockázatot rejtő helyzethez.
A kabinet azt hitte, meglelte a gyógyírt: április elsejétől hat hónapra, 15 százalékkal csökkentett szinten, befagyasztotta a medicinák árát. Emiatt prüszköltek ugyan a gyártók, a kereskedők és a gyógyszerészek, de a piacgazdaság dogmáit másokon rendre számon kérő Medgyessyék eljátszhatták a szegény betegek érdekében beavatkozó néptribun választás előtt különösen hálás szerepét. Itt érdemes megjegyezni, hogy a példátlan mértékben alultervezett idei gyógyszerkassza drámai ütemű apadását ezzel sem sikerült megfékezni. Május 25-én aztán robbant a bomba: az Alkotmánybíróság megsemmisítette az árakat befagyasztó kormányrendeletet. A bírák kegyesek voltak a koalícióhoz, és június 30-ig időt adtak a megoldás kimunkálására. Ha ez nem sikerülne, viszszaállnának a régi, magasabb térítési díjak, sőt szakértők szerint július elsejétől az egekbe szökhetnek a gyógyszerárak. Közben ismét a kampánykényszer diktálta az eseményeket: az MSZP a választás hetére trombitálta össze a parlamentet, hogy a kormányoldal demonstrálhassa, lázasan dolgozik a betegek javáért. A tárgyalt képviselői indítvány kilenc hónapra adna lehetőséget az árbefagyasztásra, a végszavazást a tervek szerint jövő hétfőn tartják. A szocialista látványpolitizálást azonban megfejelte a Fidesz javaslata: még az uniós választás előtt határozzon a Ház. A kormánynak nincs meggyőző érve, miért kell várni a döntéssel, ami azt a gyanút erősíti, hogy csupán kampánycélú színjáték a „népbarát” javaslat. Ráadásul időközben kiderült, hogy létezik egy megállapodástervezet, amely szerint a visszaállított árú támogatott szereknél nem a patikákban vásárló lakosságra, hanem a gyártókra és a társadalombiztosításra (adófizetők) terhelnék a többletkiadásokat. Ez tulajdonképpen kiváltaná a még el sem fogadott törvénymódosítást.
Amennyiben mégis lesz törvény, ismét Mádl Ferencet állítja kínos döntés elé a koalíció: ha nem írja alá a jogszabályt, miközben esetleg nincs megállapodás, a kormányfő emberei őt teszik majd felelőssé az árak elszabadulásáért; ha aláírja, ám azt később az Alkotmánybíróság megsemmisíti, a jogtudós elnök tekintélyén esik csorba. A kormány állítja: a javaslat nem alkotmánysértő. Rosszat sejtek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.