Kétféle meccs

Azt mondják róla, nincs az a helyzet, amelyben ne találna rá a megfelelő megoldásra. Lévén futballbíró, dicséret ez a javából – főként, ha tudjuk, neki is voltak (vannak és lesznek) látványos tévedései. Igen ám, de ő magától értetődőnek tartja, hogy nem csalhatatlan, ezért sohasem mentegetődzik. Meglehet, ez a titka Pierluigi Collinának, emiatt tekintik a világ legjobb játékvezetőjének.

Malonyai Péter
2004. 06. 26. 13:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglehet, Collina esetében szó sincs rejtélyről. Ezt valószínűsíti az a néhány sor, amelyet Paul Cetrangolónak írt. Az ausztrál bíró levélben kérdezte meg tőle, hogyan csinálja, hogy a világ legjobb futballistái is elfogadják őt. A válasz hétköznapi volt, érvei cáfolhatatlanok: „Nincs arra szabály, miként érthet szót az egyik ember a másikkal, minden a személyiségtől függ. Ami engem illet, igyekszem valamennyi helyzetben megérteni a játékost – ez persze nem egyenlő az elfogultsággal –, és kifejezetten törekszem rá, hogy érezze, tisztelem őt. Talán ennek köszönhetem, hogy tekintélyem van, és a futballisták megértenek.” Hétköznapi, a kölcsönösségre építő okosság, talán még érettségi sem kell hozzá, ám hasznos tanács mindenkinek, aki emberekről dönt.
Collina dicséretére legyen mondva, hogy nem a levegőbe beszél. Amikor a mostani Európa-bajnokságra selejtező török–angol meccs szünetében a két csapat játékosai összeverekedtek az öltözőfolyosón azt követően, hogy a levonuláskor David Beckham és Özalan Alpay egymásnak ugrott, Collina a jegyzőkönyvben nem említett neveket, ezért az UEFA csak a két szövetséget idézhette be. Felejtsük el, hogy Beckham bevallottan a bíró kedvenc játékosa, figyeljünk inkább arra, mit mond az esetről: „Amikor lementünk a pályáról, Alpay fülön vágott, és szitkozódott, ezért az öltözőfolyosón nekiestem. Mások is belekeveredtek a dologba, de szerencsére ott volt Collina, aki figyelmeztetett bennünket, hogy túl fontos ez a meccs ahhoz, hogy hülyeségeket csináljunk. Lehiggadtunk, és utána nem is volt balhé.”
Vagy egy másik eset a négy esztendővel ezelőtti Európa-bajnokságról. Amikor a hollandok az utolsó percekben kapott tizenegyessel nyertek Csehország ellen, Pavel Nedved így beszélt Collináról: „Kiváló bíró. Akkor is remek, amikor meccset vezet, és akkor is, amikor el kell döntenie, mi legyen az eredmény…” Néhány hónappal később megkérdezték Nedvedet, beszélt-e az esetről a bíróval. „Igen, mindent tisztáztunk – így a cseh klasszis –, azt mondta, aszerint fújt, amit látott, ezt pedig el kellett fogadnom.”
Ilyen egyszerű – Collinánál mindenképpen. Hogy ilyen, abban szerepe lehet annak is, amit a futballról vall. Szerinte kétféle meccs létezik. Az egyiknek a pályán lévő játékosok, a bíró és a nézők a szereplői, tehát a stadion a helyszíne. A másik mérkőzés a tévénézőké, akiknek a legapróbb mozzanatot is megismétlik, ha kell, akár ezerszer is. „Én a pályán vagyok, ugyanazt látom, amit a futballisták, a segítőim meg a nézők, nincs ismétlés, azonnal kell döntenem. Nyilván kevesebbet hibáznék, ha annyiszor játszhatnám vissza az esetet, ahányszor csak akarom, de ez képtelenség, és nem az én asztalom. Az a másik meccs privilégiuma” – mondja, miközben alkalomról alkalomra arra törekszik, minél kisebb esélye legyen annak, hogy téved.
A módszere itt sem rejtélyes, a testi és a lelki erő megszerzése mellett figyeli a csapatok taktikáját, tisztában van azzal, hogy a világ legjobb futballistái általában merre indulnak, merre cseleznek, de valamennyi eshetőségre természetesen nem gondolhat előre (nem mellesleg ezért, a kiszámíthatatlansága miatt pazar játék a futball). „Hiszek a testbeszéd őszinteségében, és gyakran hallgatok a megérzéseimre – vallja be –, többnyire jó döntéseket hozok a segítségükkel. Nincs ebben semmi misztikus, több mint huszonöt éve bíráskodom, s mint minden szakmában, itt is rengeteget számít a tapasztalat.”
Ezzel együtt a legutóbbi világbajnokság döntőjére (Brazília–Németország: 2:0) készülve okkal szögezte le: „Mindig igyekszem a legjobb tudásomat nyújtani, ám gyakran ez sem elég, amivel egyébként mi, játékvezetők ugyanúgy vagyunk, mint a játékosok.” Hozzátette, pontosan tudja, hogy ha a kezdőkör környékén hibázik, általában mindenki túlteszi magát rajta, ám a büntetőterület más világ, ott egy-egy rossz ítéletnek súlyosabbak a következményei. „Tévedések mindig lesznek, ha úgy tetszik, tévedni emberi dolog, de nincs annál botrányosabb, mint amikor egy bíró hibázik” – ismeri be, és fönntartja a véleményét még akkor is, ha tudja, hogy a hibákat a legritkább esetben elemzik objektíven a drukkerek.
Ezért drukkerek – tehetjük hozzá. Ráadásul sok minden csak megítélés kérdése. „Mindenki azt mondja, tökéletesen vezettem a világbajnokságon az Anglia–Argentína mérkőzést, holott én tudom, ott is jócskán akadtak rossz ítéleteim” – állítja Collina, aki szerint az a legfontosabb, hogy a játékosok és a bíró bízzanak meg egymásban, ne tekintsék ellenségnek egymást.
Ezért is tartja a mai futball rákfenéjének a műeséseket. Készséggel elismeri, hogy nagy-nagy tehetség, elképesztő ügyesség és néha hatalmas, a testi épséget kockára tevő bátorság kell ahhoz, hogy valaki a játékvezetőt becsapva csikarjon ki tizenegyest a csapatának, ám nincs ennél tisztességtelenebb dolog. „Ilyenkor a bírót éri a legkisebb kár, ő egyszerűen rosszul dönt, és kész – magyarázza. – Ráadásul nem annyira a tettel van baj, mint inkább a mögötte lévő mentalitással, hiszen aki becsapja a bírót, az alapvetően a hivatását és az ellenfelet, tehát a kollégáit károsítja meg, az ilyesmi pedig valamennyi szakmában megbocsáthatatlan.”
Collinával nehéz vitatkozni, már csak azért is, mert valamennyi megállapítását a produkciója teszi hitelessé. És talán az is, hogy a karrierje igazi filmsztori, persze amerikai. Tizenhét esztendős koráig futballozott („nem voltam valami nagy játékos…”), akkor szólt az egyik barátja, hogy játékvezetői tanfolyam kezdődik, iratkozzanak be. Miért ne? – gondolta Pierluigi, hogy aztán 31 esztendősen bemutatkozzon az olasz élvonalban, 35 évesen pedig FIFA-bíró legyen. Döntőt vezetett az atlantai olimpián (1996), övé az emlékezetes 1999-es Bajnokok Ligája-finálé (Manchester United–Bayern München: 2:1, a 89. percben még a Bayern vezetett), egy esztendővel később három meccs az Európa-bajnokságon, majd két évvel később a világbajnoki döntő.
Hatszor választották meg a világ legjobbjának, Olaszországban 2000-ben az év sportembere lett. A díjátadáson magától értetődően szolgált egy olyan mondattal, amelynek értelme a nézőponttól függ. „Az, hogy egy futballbíró megvehetetlen, ugyanolyan banális igazság, mint az, hogy egy feleség nem lehet csalfa” – előzte meg a kérdéseket arról, hogy környékezték-e már meg sikerrel. Az ünnepségen a tudósítások szerint olyan elegáns volt, mintha divatlapból vágták volna ki, „csupán szikár alkata, csillogóan kopasz feje és nagy kerek, halványkék szeme emlékeztetett a szurkolók által ismert énjére”.
Nos, valóban képtelenség összetéveszteni őt más bírókkal, talán ez is az oka annak, hogy szívesen látott szereplője a televíziós reklámoknak. A 2002-es világbajnoki döntő után egy étteremláncnak csapott hírverést Japánban, a tenger gyümölcseiből készült ételeket népszerűsítette, majd hazájában is fölfedezték, szerinte azért, mert „változóban a közfelfogás, egyre kevésbé tartják a játékvezetőket szükséges rossznak”.
Pierluigi Collinának a mostani portugáliai Európa-bajnokság az utolsó nagy föllépése, mivel az UEFA-nál 45 esztendő a bírók felső korhatára. Jó esélye van arra, hogy övé legyen a július 4-i finálé még akkor is, ha nem szokás ugyanarra a játékvezetőre bízni a világ- és az Európa-bajnokság döntőjét, ráadásul egymást követően. Jövőre hazájában is lejár a licence, ám nem biztos, hogy búcsúznia kell. Az angolok ugyanis azt tervezik, hogy külföldről (is) hívnak bírókat a Premiership mérkőzéseire, s Collina az egyes számú jelölt. Esélyeit csak növeli, hogy Angliában 48 esztendős korukban kénytelenek búcsúzni a bírók, s az is, amit David Dein, a szövetség elnöke állít róla: „Ha azt mondja, hogy ez és ez történt, senki sem reklamál majd, hiszen ő őnmagában tekintély.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.