Kezdődik az uniós választási maraton

Hollandiában és Nagy-Britanniában ma reggel megnyílnak a szavazóhelyiségek és kezdetét veszi a négy napig tartó európai parlamenti választási maraton. Közben Portugáliában tragédia árnyékolta be a kampányfinist, egy vita hevében ugyanis szívrohamot kapott és elhunyt a szocialisták listavezetője.

Hírösszefoglaló
2004. 06. 10. 17:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szimbolikus jelentőségű a mostani szavazás, hiszen először fordul elő, hogy egyszerre – még ha nem is egy napon – szavaznak a huszonöt tagállamban, és első alkalommal dönthetnek az Európai Parlament összetételéről a tíz frissiben csatlakozott államban, így Magyarországon is. A négy napig tartó választássorozaton hozzávetőlegesen 350 millió szavazásra jogosult járulhat majd az urnákhoz (India után egyébként – mutatnak rá megfigyelők – ez a világ második legnagyobb szavazóközössége). Mindazonáltal a felmérések azt mutatják, hogy a mostani szavazáson még kevesebben mehetnek el szavazni, mint az 1999-esen, ahol a választópolgárok alig 49 százaléka tartotta fontosnak, hogy leadja voksát. Az európai parlamenti választások a jelek szerint a legkevésbé a cseheket hozták lázba, ahol a közvélemény-kutatások szerint csupán minden ötödik polgár kíván szavazni, de hasonlóan alacsony részvételi arányra számítanak Szlovákiában (27 százalék) és Észtországban (26 százalék) is.
A sort egyébként csütörtökön Nagy-Britannia és Hollandia nyitja meg, majd pénteken az írek és a csehek következnek. Szombaton Olaszországban, Lettországban és Máltán szavaznak, a befejező nap, vasárnap pedig az Európai Unió többi 18 országában, köztük Magyarországon nyitnak ki a szavazóhelyiségek. A végeredmények nyilvánosságra hozatalával azonban meg kell várni, míg az utolsó szavazóurnát is lezárják, legkorábban tehát vasárnap este tíz órakor derülhet ki, hogy miként voksoltak a polgárok. Így akarják ugyanis elkerülni, hogy az egyes tagállamok választási eredményei befolyással legyenek a többi ország polgáraira.
Hollandia ugyanakkor már korábban bejelentette és tegnap újfent megerősítette, hogy az Európai Bizottság minden ellenkezése dacára már csütörtökön este közzéteszi az európai parlamenti választások első részeredményeit. A holland belügyminisztérium szóvivője szerint nézeteltérés van Hága és Brüsszel között egy 1976-os választási szabályzat 2002-es módosításának értelmezésében. Az 1976-os döntés még azt hangsúlyozta, hogy a szavazatok összeszámlálása csak akkor kezdődhet meg, ha minden szavazóhelyiséget bezártak. A módosítás viszont arról rendelkezik, hogy az egyes államok csak az összes urna lezárása után hozhatják nyilvánosságra hivatalos formában a választások eredményeit. Hágai belügyi illetékesek mindenesetre tegnap közölték, hogy „a választás lezárása után jöhet a választási ünnep órája”. A britek, habár nem akarják idő előtt nyilvánosságra hozni az eredményeket, kérdés, mennyire lesz kedve ünnepelni Tony Blair kormányzó Munkáspártjának vagy éppenséggel az ellenzéki konzervatívoknak. A felmérések ugyanis azt mutatják, hogy mind jobban előretör az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP), mely nem kevesebbet akar, mint a szigetország kiválását az Európai Unióból. Az UKIP várhatóan a konzervatívok szavazóit szipkázza el, és nem kizárt, hogy akár húsz százalékot is elérhet a csütörtöki voksoláson.
Portugáliában mindeközben tragédia árnyékolta be a kampányzárót. Tegnap ugyanis szívrohamot kapott és elhunyt Antonio de Sousa Franco portugál politikus, volt pénzügyminiszter, aki pártjának listáját vezette a hét végén rendezendő európai választásokon. A legnagyobb portugál ellenzéki erő, a Szocialista Párt listavezetője egy Matosinhos nevű kis településen lett rosszul, amikor csúnya veszekedés robbant ki saját pártja helyi hívei között arról, hogy ki legyen a szocialisták polgármesterjelöltje a jövő évi helyhatósági választáson. A 61 éves politikust azonnal kórházba szállították, de az orvosok már nem tudták megmenteni az életét. A portugál politikai pártok bejelentették, hogy a gyász jeleként felfüggesztik az európai választási kampányt.



Szavazási nagyüzem. A négy napig tartó európai parlamenti választásokkal egy időben több uniós tagországban is különféle voksolásokat tartanak. Litvániában a szavazásra jogosultak vasárnap a jövendő államfő személyéről is döntenek. Luxemburgban az EP-szavazással egy időben parlamenti, Belgiumban pedig regionális választásokat tartanak. A csütörtöki voksoláson a britek nemcsak az Európai Parlamentbe delegálandó képviselőkről döntenek, de a szigetországban ekkor rendezik meg a polgármesteri és az önkormányzati voksolást is. A választások számát illetően azonban a csúcstartó valószínűleg Németország marad, ahol az európai voksoláson kívül mintegy fél tucat helyhatósági megmérettetést, Türingiában pedig tartományi választásokat tartanak. A Köln közelében található Strempt városkában vasárnap mini népszavazást tartanak az EU-alkotmányról. A német alkotmány egyébként nem teszi lehetővé, hogy országos referendumot tartsanak az alkotmányos szerződésről. Így természetesen a strempti szavazásnak sincs semmiféle kötelező ereje. A városka nyolcszáz választópolgára mégis legalább így dönthet arról, hogy akarják-e az uniós alkotmányt, avagy sem. (R. O.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.