Kína olajcégeket akar vásárolni

Hírösszefoglaló
2004. 06. 08. 18:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel a külföldi olajmezők megvásárlása már nem elégíti ki a kínai gazdaság egyre növekvő energiaigényét, az állami olajcégek most tőzsdén jegyzett külföldi olajtermelők megszerzésére törekednek. Az ázsiai ország tavaly megelőzte Japánt, s az Egyesült Államok után a világ második olajfogyasztójává vált. Készpénzben bővelkedő állami olajcégei, köztük a China National Petroleum Corp. (CNPC), az ország piacvezető olajtermelője – a PetroChina anyavállalata – s a China National Offshore Oil Company (CNOOC) már több külföldi olaj- és gáztermelő cég iránt is érdeklődik.
A kínai állami olajcégek az előző évtizedben ötmilliárd dollárt költöttek tengerentúli olaj- és gázmezők megszerzésére, és harminc programban vesznek részt. Egyes források szerint jelenleg több mint 10 milliárd dollár értékű készpénzt is képes a kínai olajágazat felvásárlásokra fordítani, amellyel például megszerezheti az ausztráliai tőzsdén jegyzett legnagyobb olaj- és gázcéget, a Woodside Petroleum Ltd.-t, illetve az amerikai Unocalt 9,2 milliárd dolláros vagy a Devon Energy Corp.-t 14 milliárd dolláros piaci tőkeértékkel. A távirati iroda a Reutersre hivatkozva arról számolt be, hogy elemzők szerint a Woodside a CNOOC esélyes felvásárlási célpontja: a CNOOC piaci tőkeértéke – 17 milliárd dollár – több mint kétszerese a Woodside 7,6 milliárd dollárjának, amelynek 34 százaléka a Royal Dutch/Shell kezében van.
Eddig kínai olajcég még soha nem vásárolt fel tőzsdén jegyzett külföldi olajtársaságot. A CNPC korábbi erőfeszítése az orosz Stimul megszerzésére megbukott az orosz kormány ellenállásán. Két éve a Petrochina és a CNOOC megpróbálta felvásárolni a Husky Energyt, de az árban nem sikerült megállapodni: jelenleg a Husky piaci tőkeértéke 7,5 milliárd dollár.
Kína olajimportfüggése elemzők szerint 2007-ig a teljes kínai fogyasztás 50 százalékára nő a jelenlegi 30 százalékról. Az idén százmillió tonnányi nyersolaj- és olajtermékimportra szorul, ez 10 százalékkal haladja meg a tavalyi 91 millió tonnát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.