Mivel a külföldi olajmezők megvásárlása már nem elégíti ki a kínai gazdaság egyre növekvő energiaigényét, az állami olajcégek most tőzsdén jegyzett külföldi olajtermelők megszerzésére törekednek. Az ázsiai ország tavaly megelőzte Japánt, s az Egyesült Államok után a világ második olajfogyasztójává vált. Készpénzben bővelkedő állami olajcégei, köztük a China National Petroleum Corp. (CNPC), az ország piacvezető olajtermelője – a PetroChina anyavállalata – s a China National Offshore Oil Company (CNOOC) már több külföldi olaj- és gáztermelő cég iránt is érdeklődik.
A kínai állami olajcégek az előző évtizedben ötmilliárd dollárt költöttek tengerentúli olaj- és gázmezők megszerzésére, és harminc programban vesznek részt. Egyes források szerint jelenleg több mint 10 milliárd dollár értékű készpénzt is képes a kínai olajágazat felvásárlásokra fordítani, amellyel például megszerezheti az ausztráliai tőzsdén jegyzett legnagyobb olaj- és gázcéget, a Woodside Petroleum Ltd.-t, illetve az amerikai Unocalt 9,2 milliárd dolláros vagy a Devon Energy Corp.-t 14 milliárd dolláros piaci tőkeértékkel. A távirati iroda a Reutersre hivatkozva arról számolt be, hogy elemzők szerint a Woodside a CNOOC esélyes felvásárlási célpontja: a CNOOC piaci tőkeértéke – 17 milliárd dollár – több mint kétszerese a Woodside 7,6 milliárd dollárjának, amelynek 34 százaléka a Royal Dutch/Shell kezében van.
Eddig kínai olajcég még soha nem vásárolt fel tőzsdén jegyzett külföldi olajtársaságot. A CNPC korábbi erőfeszítése az orosz Stimul megszerzésére megbukott az orosz kormány ellenállásán. Két éve a Petrochina és a CNOOC megpróbálta felvásárolni a Husky Energyt, de az árban nem sikerült megállapodni: jelenleg a Husky piaci tőkeértéke 7,5 milliárd dollár.
Kína olajimportfüggése elemzők szerint 2007-ig a teljes kínai fogyasztás 50 százalékára nő a jelenlegi 30 százalékról. Az idén százmillió tonnányi nyersolaj- és olajtermékimportra szorul, ez 10 százalékkal haladja meg a tavalyi 91 millió tonnát.

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére