Ismeretes, a Welt 2000 Számítástechnikai Kft. nyerte meg tavaly júliusban annak az informatikai rendszernek a kifejlesztésére kiírt közbeszerzési pályázatot, amelyet a EU-támogatások kezeléséhez készíttetett a MeH Nemzeti Fejlesztési Terv és EU Támogatások Hivatala. Mint kiderült, a Welt 2000 olyan szoftverrel nyert, amit korábban már kétszer eladott állami cégeknek. A vállalkozás vezetője Komáromi András szocialista önkormányzati képviselő.
A gazdasági minisztérium 2000-ben kiírt, szintén nyílt közbeszerzési pályázatán legolcsóbb ajánlattevőként arra kapott megbízást a Welt 2000 Kft., hogy saját pályázatkezelő rendszerét, az úgynevezett PIR-t a Magyar Vállalkozásfejlesztési Kht.-nál bevezesse. Ennek értéke akkoriban 37,5 millió forint volt, és a Széchenyi-terv beadványait dolgozták föl vele. Egy évvel később a Magyar Fejlesztési Bank vásárolta meg a szoftver továbbfejlesztett változatát, ezúttal több mint 120 millióért. A tavaly májusban kiírt tárgyalásos közbeszerzési pályázat egységes monitoring informatikai rendszer létrehozására szólt, az EU Strukturális és Kohéziós Alapok forrásainak magyarországi támogatási rendszeréhez. Itt már 262,5 millió volt a tét.
– Nyílt, kétfordulós pályázatot írtunk ki – tájékoztatta lapunkat Szabó Edina, a MeH Nemzeti Fejlesztési Terv és EU Támogatások Hivatalának főosztályvezetője, a bírálóbizottság elnöke. – A második fordulóra három céget hívtunk meg, de közülük egyedül a Welt 2000 Kft. tudta vállalni a műszaki leírásban foglaltakat és a november 30-i teljesítési határidőt. Bár a másik két pályázó alternatív javaslatokkal próbálkozott, ezek elfogadására a kiírás nem adott módot.
Az egyik első fordulóban kiesett pályázó, a Montana Rt. július 2-án jogorvoslati kérelmet nyújtott be az eljárás ellen. Álláspontjuk szerint az ajánlatkérő az eljárásban nem tartotta be azt a szempontot, amelyet meghatározott a részvételre jelentkezők rangsorolásához, és egyébként is köteles indokolni azt a döntését, hogy mi alapján választotta ki az ajánlattételre behívottakat. Mindezek ellenére a pályázat eredményét, miszerint a nyertes a Welt 2000 Kft. lett, július 10-én kihirdette a döntőbizottság. Csak ezután tárgyaltak a Montana jogorvoslati kérelméről július 11-én és 17-én. Ezalatt a döntőbizottság ideiglenes intézkedése megtiltotta ugyan a közbeszerzési eljárást lezáró szerződés megkötését, de július 18-án a Montana váratlanul visszavonta kérelmét, és így elhárultak az akadályok a megbízás elől. Kérdésünkre a Montana Rt. illetékese közölte, hogy nem kívánnak nyilatkozni az ügyről, így arról sem, miért vonták vissza a kifogásaikat.
A kiírásban nem szerepelt, hogy az elvégzett munkákat a megrendelő részletekben fizeti majd. Információink szerint az egyébként legolcsóbb ajánlatot adó Welt 2000-rel mégis ilyen feltételekkel kötöttek szerződést, és ezután nem sokkal már nagyobb összeget utaltak át a számlájukra.
Hogy értesülésünket ellenőrizzük, szerettünk volna belenézni a kontraktusba, de ezt csak azután tehettük meg, miután az üvegzsebtörvényre hivatkoztunk a MeH NFT és EU Támogatások Hivatalánál. A Welt 2000 Kft.-vel megkötött szerződés dátumánál csak az évet és a hónapot gépelték alá, a napot (július 25-ét) kék tollal, tehát kézzel tették hozzá. Ennek valószínűleg az volt az oka, hogy a dokumentum elkészültekor még folytak a tárgyalások a fent említett jogorvoslati kérelemről. Viszont a Welt 2000 megbízása már kész volt.
A szerződés szerint már a forráskód átadásakor, illetve az úgynevezett Pilot rendszer beüzemelésekor 100 millió forintot utaltak át a cég számlájára. Ezt a Welt 2000 Kft.-nél kérdésünkre megerősítették. A második mérföldkő (a szerződésben így nevezik a különböző fázisokat), mely kifizetéssel járt, a funkcionálisan kész rendszer bemutatása. Ennek október 31. volt a határideje, és teljesítésekor 60 milliót fizetett a megrendelő. Az utolsó 50 milliót akkor kapta meg a kivitelező, amikor az élesre állított rendszert átadta, majd beindította. Így az elvégzett munka összértéke bruttó 262,5 millió forintra jött ki.
Komáromi András, a Welt 2000 Kft. ügyvezető igazgatója nem cáfolta azt, hogy a pályázat kiírása előtt kétszer is meglátogatta hivatalában Szekeres Imrét, a MeH általános politikai államtitkárát. Az ügyvezető szerint azonban ott szó sem esett a tenderről. Csupán a kőbányai önkormányzat EU-bizottságának szocialista vezetőjeként járt Szekeresnél.
Fölhívtuk Szekeres Imrét, aki először úgy nyilatkozott, hogy Komáromi András nevű vállalkozót nem ismer, nem is találkozott vele. „Hacsak ő személyesen nem állítja ezt” – tette hozzá az államtitkár, és azt is közölte, az EU-s ügyek különben sem hozzá tartoznak. Aztán Szekeres Imre néhány óra múlva mégis visszatelefonált, mert mint mondta, nem hagyta nyugodni a dolog. Titkárnőjével utánanéztek, járt-e náluk Komáromi András. Találtak is egy bejegyzést a határidőnaplóban tavaly február közepére. Akkor azonban Szekeres szerint meghiúsult a találkozó, mert épp aznap mondott le Kiss Elemér kancelláriaminiszter, és neki ezzel kellett foglalkoznia. Másik megbeszélésről viszont nincsenek sem emlékei, sem információi.
Ennyi tehát röviden egy mai magyar közbeszerzési pályázat története. A teljesítési határidő tavaly november 30-án lejárt, mint megtudtuk, a Welt 2000 terv szerint elkészült a megvalósítással. Így megkapták a hiányzó összeget, a MeH NFT hivatala pedig az új rendszer segítségével fillérre pontosan nyomon követheti az EU-s támogatások sorsát. Mindenki elégedett lehet az eredménnyel.
A mostani egymilliós bírságot azért szabta ki a Közbeszerzési Döntőbizottság az NFT-re, mert a hivatal a Welt 2000 Kft. újabb, 135 milliós megbízásával megsértette a január elsején életbe lépett, EU-s forrásokból támogatott közbeszerzési eljárásokról szóló törvényt. Ez a jogszabály ugyanis megtiltja a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást.
Komáromi András lapunknak azt nyilatkozta, hogy a Welt 2000 által kiépített rendszer fejlesztésére egyebek között a Pénzügyminisztérium által bevezetett új számlaelszámolási rend miatt van szükség. Év elején kérte föl cégét az NFT arra, hogy elvégezzék a munkát, akkor még a régi jogszabály lehetőséget adott az egyszereplős tenderre. Mivel a határidő igen rövid volt, más cég szóba sem jöhetett az ügyvezető szerint. Komáromi András elmondta azt is, hogyha befejezik és elindítják a most igényelt fejlesztést, cége kiszáll ennek a rendszernek a további üzemeltetéséből.
nincs végrehajtási rendelet. Szintén egymillió forintos büntetést rótt ki a Közbeszerzési Döntőbizottság azért, mert az NFH kommunikációjának lebonyolítását valódi közbeszerzési eljárás nélkül nyerte el az Edison Network reklámügynökség. A győztes társaságon kívül mindössze két másik cégtől kértek ajánlatot a 280 millió forintos kampány lefolytatására. Kardos Anikó, az NFH sajtószóvivője szerint egy joghézag miatt voltak kénytelenek kiírni szabálytalanul a két közbeszerzési eljárást. – Az informatikai rendszer továbbfejlesztését és a kommunikációs kampányt is az Európai Unió finanszírozza. Emiatt az eljárást a közösségi pénzek felhasználását szabályozó új közbeszerzési törvény szerint kellett volna kiírnunk, de ez a jogszabály hiába lépett életbe január elején, az alkalmazásához szükséges végrehajtási rendelet késett. Ezért a meghívásos tárgyalásos eljárást választottuk – nyilatkozta. Kardos Anikó közölte: a hivatal a Fővárosi Bíróságon fellebbezett a büntetés ellen. (E. Cs.)
Javítanának a kommunikáción. Együttműködési megállapodást kötött a Nemzeti Fejlesztési Hivatal és a Magyar Távirati Iroda. Baráth Etele, a hivatalt felügyelő politikai államtitkár szerint az együttműködésre azért van szükség, hogy „erősödjön a fejlesztések hatásait bemutató kommunikáció, a beruházások nyomon követése, továbbá a kistérségi fejlesztési elgondolások közzététele”. Emlékezetes, hogy Baráth Etele az elmúlt időszakban többször került a sajtó és az ellenzék kereszttüzébe, miután közzétettük: az államtitkár fiának Medgyessy Gergellyel, a miniszterelnök fiával közösen alapított vállalkozása százmilliós megbízásokat kapott magyar cégektől brüsszeli lobbitevékenység folytatására.