John Peck egy vízmosásban halt meg, miután tűzpárbajba keveredett a rendőrökkel és fejbe lőtte magát – írta a The News and Observer arról a fiatalemberről, akinek zsebében listát találtak azokról, akikkel végezni akart. A 28 éves Peckre azért vadásztak, mert megölte a University of North Carolina egyik hallgatónőjét, a 22 éves Christen Marie Naujoksot az amerikai Welmingtonban. A diáklány holttestére járókelők találtak rá.
A nyomozók a CNN-nek elmondták: Peck május eleje óta készült a gyilkosságra, majd a végzetes pillanatban tizenegyszer húzta meg pisztolya ravaszát, amiért a lány szakított vele. A férfi nemcsak Naujoksra, hanem a nő édesanyjára is haragudott. Gondjai voltak saját mamájával is, aki szerinte rosszul bánt vele gyermekkorában. A vizsgálatot vezető Tom Parker nyomozó szerint Peck uralkodni akart a nőkön, s miközben erre gondolt, kisállatokat gyilkolt halomra otthonában. A szakemberek a tünetegyüttest az elmebetegség klasszikus szimptómáiként minősítették. A gyilkos a pszichiáterére is haragudott, ezért a szakembert is felvette arra a hangkazettára fölmondott listára, amelyen a megölendő emberek neve sorakozott.
John Pecket áprilisban már őrizetbe vették, mert telefonon zaklatta, és titkon követte Christen Marie Naujoksot, ezért a rendőrök a lány holttestének megtalálása után rögtön sejtették, kit kell keresni. A férfira hétfőn figyelt fel egy erdőőr a Great Smoky Mountains nemzeti parkban, mert nem volt kempingezési engedélye: a körözvényről felismerte Pecket, és hívta a rendőröket, akik a gyilkos után eredtek. A hajszából autós üldözés, majd lövöldözés bontakozott ki, miután a férfi tüzet nyitott a járőrökre. Arról majd a ballisztikai vizsgálat dönt: a rendőrök vagy saját pisztolyának lövedéke végzett-e Peckkel – a nyomozók az utóbbi változatra voksolnak.
tombol az erőszak. Az Egyesült Államokban évente tízezernél is több ember veszti életét fegyveres gyilkosság áldozataként. Európa országaiban az ilyen bűncselekmények néhány száz, Ausztráliában és Japánban pedig csak néhány tucat áldozatot követelnek évente. A számok közti jelentős eltérést sok szakértő az USA liberalizált fegyverviselési szokásaival magyarázza. (G. B.)