Megbukott a baloldali cseh kabinet

Az európai parlamenti választáson elszenvedett vereség és a Cseh Szociáldemokrata Pártban dúló viszályok következményeként lemondásra kényszerült pártelnöki és kormányfői posztjáról Vladimír Spidla. A szociáldemokraták vezette balközép kabinet kétéves országlás után megbukott.

Somogyi Mátyás
2004. 06. 28. 19:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szociáldemokrata párt végrehajtó bizottságának szombati ülésén az adta meg a kegyelemdöfést a kormánynak, hogy a küldöttek visszautasították Spidla érvelését a jelenlegi koalíció fennmaradása mellett. Jóllehet a miniszterelnök átvészelt egy személyét érintő bizalmi szavazást, kormánya helyzetén az sem javított, hogy kilátásba helyezte annak átalakítását. A tanácskozáson több felszólaló bírálta a pártvezetést amiatt, hogy eltávolodott az igazi szociáldemokrata értékektől, szemére vetették a kormányfőnek a párttagság és általában a közvélemény felé irányuló kommunikáció gyengeségét. Felszólalt az ülésen Milos Zeman volt pártelnök, exkormányfő is, aki drámai hangvételű beszédében távozásra szólította fel a párt vezetéséből Spidlát és Stanislav Grosst. A végső szavazáskor 160 delegátus közül csupán 40 támogatta a pártelnök-kormányfőt, aki erre bejelentette: lemond tisztségéről, és szerdán benyújtja kormánya lemondását a köztársasági elnöknek.
*
Spidla ezért lemond pártelnöki tisztségéről, és szerdán benyújtja kormányának lemondását a köztársasági elnöknek. A pártgrémium a párt vezetésével, valamint a kormányalakítási tárgyalások megkezdésével Stanislav Gross elnökhelyettest, a belügyi tárca vezetőjét bízta meg. Kiszivárgott értesülések szerint Gross a KDU– Csehszlovák Néppárttal alakítandó kisebbségi kormányt részesítené előnyben, bár hivatalosan nem zárkózott el a jelenlegi háromtagú koalíciótól sem. Megszakítva svájci programját tegnap váratlanul, rövid időre visszatért Prágába Václav Klaus államfő, aki elmondta: a kialakult helyzet nem lepte meg, hiszen a kormánykoalíció nagyon törékeny többséggel rendelkezik a képviselőházban. Az új kormányfő személyéről és az új kabinetről a szociáldemokrata párt, az ODS és a KDU–Csehszlovák Néppárt elnökével kíván először tárgyalni. Ha e tárgyalások nem vezetnének eredményre, akkor kerülhetne sor előre hozott választásokra, mondta Klaus.
A szociáldemokraták számára az idő előtti választások kiírása súlyos kockázatot jelentene, hiszen a legutóbbi felmérések szerint támogatottságuk csupán 14 százalék körül mozog, miközben az ODS népszerűsége egyre felfelé ívelőbb és a kommunisták is lekörözték már a vezető kormánypártot. Ugyanakkor mind az ODS, mind a kormánypárti Szabadság Unió–DEU a válságból kivezető utat az idő előtti választások kiírásában látja.



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.