Montenegró önállósága a tét

György Zsombor
2004. 06. 10. 16:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Együtt vagy külön? A Szerbia és Montenegró státusáról döntő kérdésre legutóbb 2002 márciusában próbáltak az érintettek választ adni, a Belgrádban akkoriban aláírt megállapodás azonban mindössze annyit rögzített, három év gondolkodás után a lakosság dönthet a határ jövőjéről.
Belgrád és Podgorica különös házasságát nemrégiben Dusko Jovanovics, a Dan című montenegrói lap főszerkesztőjének nyílt utcán történt lemészárlása is beárnyékolta, a történet azonban néhány héttel korábbra nyúlik vissza, amikor is Milo Djukanovics egy helyi televíziónak nyilatkozva nagy vihart kavaró kijelentést tett. A montenegrói kormányfő úgy vélte, a hároméves moratórium már jövőre lejár, tehát Belgrád tévesen hiszi azt, hogy a visszaszámlálás a törvény jogerőre emelkedésekor, 2003 februárjában vette kezdetét, s így 2006-ig tart. Kompromisszum híján egyelőre tehát csak annyi bizonyos: mind Podgoricában, mind a szerb parlamentben jól tudják, hogy Montenegró esetleges leválása sokat lendítene az önállóvá váló kicsiny ország gazdaságán, de óriási pofont jelentene a mindenféle tengeri kijárástól is eleső Belgrádnak.
A helyzet azonban mégsem ilyen egyszerű, hiszen az egyre gyakoribb montenegrói tömegtüntetések résztvevői pont a függetlenségért küzdő kormányfő távozását követelik. „Djukanovics egy maffiózó” – harsogják egyesek Podgorica utcáin, sőt vannak, akik egyértelmű párhuzamot látnak a kormányfőt a drogmaffiával és leánykereskedelemmel kapcsolatba hozó írások, s a Dan főszerkesztőjének gépfegyverek általi halála között. A kényes ügy külön érdekessége ugyanakkor, hogy bár Jovanovics az életével fizetett merész kijelentéseiért, lapja ellen jelenleg is csaknem húsz per folyik rágalmazás miatt.
A hatóságok ez idő alatt mindenben megpróbálnak eleget tenni a hatalomnak, hiszen különféle gyanúsítottak előállításával napról napra igyekeznek bizonyítani a nyomozás eredményességét. Jól tudják, amennyiben a közeljövőben nem derül fény az elkövetők kilétére, akkor Djukanovics soha többé nem moshatja le magáról a vádat, miszerint része volt a főszerkesztő elleni merényletben. A gyilkosság politikai jelentőségét azonban mégis sokkal inkább Szerbia és Montenegró kettészakadása körül dúló vita, mintsem a különösebben nem meglepő maffiavádak adják. A politikusi múlttal is rendelkező főszerkesztő ugyanis legendásan jó kapcsolatot tartott fenn Belgráddal, sőt egyes lapértesülések nem zárják ki a titkosszolgálati szálakat sem. A nem csekély véleményformáló hatással bíró Dan is rendre az elszakadás ellenzőinek adott hangot, az pedig mindenféle vádaskodás nélkül megállapítható, hogy mindez igencsak szúrhatta a montenegrói kormánypárt vezetőinek szemét.



Politika és fesztivál. A szerb kormány vissza akarja vezetni az országot az elszigeteltségbe, és azt akarja bizonyítani, hogy továbbra is kemény kézzel vezeti az országot – reagáltak a balkáni ország legnagyobb kulturális rendezvénye, az Exitfest szervezői, miután hivatali visszaélés gyanújával letartóztatták a zenei fesztivál irányítóit. Amennyiben a szervezők a közeljövőben nem nyerik vissza szabadságukat, a rendre több százezer érdeklődőt vonzó rendezvény az idén valószínűleg elmarad. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.