Nem várt bonyodalmak az első napon

A 25 tagállam közül elsőként Hollandiában és Nagy-Britanniában járultak az urnákhoz tegnap a szavazók. Az EP-voksolás első napját beárnyékolhatja, hogy Hága idő előtt nyilvánosságra akarja hozni az eredményeket, a szigetországban pedig állítólag több tízezer szavazólap elveszett.

Hírösszefoglaló
2004. 06. 11. 17:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csütörtöki választás egyik legnagyobb kérdése – az európai parlamenti képviselők megválasztásán túl – az volt, hogy Hollandiának és Nagy-Britanniának sikerül-e túlszárnyalnia az 1999-es negatív rekordokat. A legutóbbi európai megmérettetésen ugyanis ebben a két országban volt a legalacsonyabb a választási részvétel. Míg a britek 24, addig a hollandok 29,9 százaléka tartotta fontosnak, hogy leadja voksát.
Az egyébként bizonyos, hogy az alacsony részvételi arány az idei választáson mindkét országban az EU-szkeptikusok malmára hajtja a vizet. A voksolás előtti utolsó közvélemény-kutatások nem zárták ki, hogy a brit választóknak akár 19 százaléka a brit EU-tagság feladását nyíltan hirdető Függetlenségi Pártra (UKIP) adja le szavazatát; a csoport ezzel megelőzheti az örök harmadik liberális demokratákat. Egyes előrejelzések szerint a toryk támogatottsága a legutóbbi EP-választáson elért 36 százalékról akár 24 százalékra is visszaeshet,
a kormányzó Munkáspárt pedig 25-26 százalékra számíthat az előző 28 százalék után.
Megfigyelők szerint egyébként Hollandiában is előretörhetnek az EU-kritikus pártok, bár a kormányzó kereszténydemokraták és az ellenzéki szociáldemokraták fej-fej mellett haladnak, és várhatóan mindkét párt nyolc-nyolc mandátumot szerezhet meg a rendelkezésre álló 27-ből. Jan Peter Balkenende kormányfő ugyanakkor könnyen magára vonhatja Brüsszel haragját, mivel a holland kabinet korábban többször kijelentette, az Európai Bizottság ellenkezése dacára már péntekre virradóra nyilvánosságra hozzák az eredményeket, nem várva meg a többi országban zajló szavazásokat. Uniós illetékesek jelezték, amennyiben a hollandok nem változtatnak álláspontjukon, az Európai Bírósághoz fordulnak majd az ügyben. A világsajtó egyébként a Brüsszel–Hága közötti vitán kívül főként a választói érdektelenségről számolt be. A CNN például egy amszterdami étteremtulajdonost idéz, aki elmondja, hogy a voksolás nem nagyon hatja meg, és a szavazásnál sokkal fontosabbnak tartja a héten kezdődő foci Eb-t.
Nagy-Britanniában egyébként visszaélések gyanújának árnyékában kezdődött meg tegnap a voksolás (a britek az európai szavazáson kívül mindamellett Angliában és Walesben, valamint Londonban helyhatósági és polgármester-választást is tartottak). A visszaélési vádak forrása az idei választás egyik fő újítása, a postai voksolás volt. A kormány kísérletképpen, a legutóbbi európai voksolás katasztrofálisan alacsony részvételi arányát növelendő honosította meg négy észak-angliai térségben a kizárólagos postai szavazást. A 14 millió választót érintő kísérlet azonban káoszba fulladni látszott: tegnapi sajtójelentések szerint ugyanis több tízezer szavazólap elveszett a brit királyi posta útvesztőiben, akik pedig megkapták, azoktól – a tegnapi The Daily Telegraph szerint – egyes pártok nevében fellépő aktivisták több száz esetben kicsalták a lapokat, és „megfelelően” kitöltve feladták. A vezető konzervatív brit lap szerint a rendőrség két személyt már őrizetbe vett a vélelmezett visszaélések miatt, és további 60 gyanúsított kihallgatására készül. Charles Kennedy, a harmadik legnagyobb parlamenti erőt adó liberális demokraták vezére azt mondta a The Daily Telegraphnak, nem csodálná, ha az eredményekről – csakúgy, mint a legutóbbi amerikai elnökválasztás után – több hónapos bírósági huzavonát követően születne csak döntés.
Közben a dán Politiken napilap arról számolt be, hogy több EU-polgár akár kétszer is szavazhat az uniós voksoláson. Az újság több olyan, Dániában élő kettős állampolgárságú személyt mutatott be, akik két szavazási értesítőt kaptak: egyet saját országuktól, egyet pedig a választott lakóhelyük szerinti államtól. Így a lap szerint elvileg akár kétszer is leadhatják voksukat, noha ez választási csalásnak számít.
Az európai választás ma Írországban és Csehországban folytatódik. A vasárnapig tartó voksoláson a körülbelül 350 millió választásra jogosult 14 670 jelölt közül választhatja ki azt a 732 képviselőt, aki a következő ötéves ciklusban az Európai Parlament tagja lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.