Osztozunk a pálinkán?

Ismételten tüzessé vált a hangulat a pálinka, pontosabban az ezen elnevezés használatának joga körül. Értesüléseink szerint Románia szeretné elérni, hogy használhassa a pãlinca elnevezést, és ebben a törekvésében úgy tűnik, a Külügyminisztérium is támogatja. Tudomásunk szerint ezen névhasználat engedélyezéséről a közelmúltban két tárcaközi egyeztetést is tartottak, amelyeken részt vettek a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) és az Igazságügyi Minisztérium (IM) képviselői is.

Nagy Ottó
2004. 06. 08. 19:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az agrártárcát Vajda László főosztályvezető, a külügyit Gottfried Péter államtitkár, valamint Györkös Péter és Szabó Sándor főosztályvezetők képviselték. Úgy tudjuk, hogy az egyeztetéseken az FVM és az IM is azt az álláspontot képviselte: nem szabad megengedni, hogy Románia levédethesse a pãlinca elnevezést. A külügyi érvelések között azonban szerepelt, hogy ha nem sikerül a tárcáknak megegyezniük, akkor az ügy az Országgyűlés elé kerül. A kérdésben megkerestük az összes érintett minisztériumot. Az FVM megerősítette az egyeztetés tényét, de további, érdemi információk közlésétől elzárkózott. A Külügyminisztérium illetékese csupán annyit közölt: tévesek értesüléseink.
A Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács igazgatója, Nagy András lapunknak elmondta, hogy ők is értesültek a román törekvésekről.
*
Megkerestük az Európai Italgyártók Szövetségét – mondta Nagy András –, kérve, hogy ne engedélyezze a román pãlinca név levédését, hiszen az nagyon hasonlít a magyar pálinkára. A különbséget ugyanis a külföldi fogyasztók nem tudják majd megkülönböztetni. Győry László, a szakmai szövetség tanácsadója emlékeztetett, hogy az uniós csatlakozási szerződésünkben is rögzítették a feltételeket, amelyek teljesülése mellett minősülhet a szeszes ital pálinkának. A pálinka elnevezést csak Magyarország és négy osztrák tartomány használhatja, s a szakma mindent elkövet annak érdekében, hogy a pálinka hungarikumnak minősüljön. Ha a Külügyminisztérium mégis elérné törekvéseit, akkor módosítani kellene csatlakozási szerződésünket, ami komoly procedúrával járna, és szakmai szempontból kapitális hiba lenne – mondta Győri László, aki ehhez kapcsolódóan megjegyezte: a KüM sem mehet az uniós csatlakozási szerződéssel szemben.
Emlékezetes, hogy az EU Portugália szorgalmazására a közelmúltban rendelte el, hogy a kékoportó elnevezést csak Portugáliában készült borok esetében alkalmazhatják. A tokaji név esetében sem sikerült átütő sikert elérnie Magyarországnak. A régóta húzódó névhasználati vitát úgy sikerült lezárnunk, hogy elismertük: Szlovákia 565 hektáron termelhet tokaji bort. A vita során sokat citált 1908-as bortörvény szerint azonban valamivel több mint 160 hektár került északi szomszédunkhoz az eredeti tokaji borvidékből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.