Öntörvényű vetélytársaknak, a közterheket nem fizetőknek, svindlereknek nevezik a beadványban kínai társaikat a mohácsi kereskedők. Azt szeretnék elérni, hogy az önkormányzat tiltsa ki a városból az egyelőre csak néhány boltot üzemeltető konkurenciát. Húszéves múlttal rendelkező helyi kereskedőknek kell ugyanis bezárni az üzletüket azért, mert a vásárlók elpártoltak tőlük, a forgalom szinte már a nullával egyenlő.
Az eset nem egyedülálló, nemrégen Siklóson kérték ugyanezt az ottani kereskedők. Akkor tüntetésre készültek a siklósiak, mert úgy vélték, a városba települt kínai árusok kiszorítják őket a piacról, ellehetetlenítik a vállalkozásukat, mert nekik köszönhető, hogy csökkent üzleteik forgalma.
Siklóson kétszáz helyi üzlettulajdonos egy emberként támogatta az elképzelést, ezért tárgyalásokat kezdeményeztek az önkormányzattal. Azt akarták, korlátozzák a működési engedélyek kiadását, illetve, hogy vizsgálják felül az eddig kiadott engedélyeket. Hét kínai üzlet működik Siklóson, ám igen alacsony áraikkal óriási konkurenciát jelentenek a helyi kereskedőknek. Hasonlóan Mohácshoz, ahol az 1300 kiskereskedelmi üzletből mindössze tíz kínai bolt működik.
– Az önkormányzat ezekben az ügyekben tehetetlen. A kínai üzlettulajdonosok minden engedély birtokában vannak, ők ugyanúgy megfelelnek a követelményeknek, mint a magyarok. A különböző hatósági vizsgálatok pedig azt az eredményt hozták, hogy ezekben az üzletekben semmivel sincs több szabálytalanság, mint bármelyik másikban – mondta a Magyar Nemzetnek Erdei Katalin. Mohács aljegyzője a probléma egyik részét abban látja, hogy a helyi kereskedők többsége is kínai piacokról szerzi be az árut, ám ők lényegesen több haszonnal akarnak dolgozni, mint vetélytársaik. Mivel azonban szinte az összes üzletben kínai árut lehet kapni, az emberek a legolcsóbbat választják, a minőségben ugyanis nincs különbség.

Se pénz, se ház – Megszólalt az Origónak az életéért küzdő győri lottónyertes