Mindössze 75 méternyire következett be az ankarai Hilton hotel bejáratától a detonáció, amikor egy névtelen bejelentés nyomán a rendőrök meg akarták nézni, mit tartalmaz egy ott heverő, gazdátlan csomag. Több kirakat betört, és egy gépkocsi megrongálódott a közelben. Három személy, köztük két török rendőr megsérült, egyikük súlyosan – a robbanás letépte az egyik lábát –, ezenkívül könnyebb sérüléseket szenvedett egy polgári személy is. Az ankarai merényletet a Marxista–Leninista Kommunista Párt vállalta magára. Ez a török szélsőséges csoport hasonló merényletekkel már hallatott magáról az elmúlt években.
Pokolgép robbant egy városi buszon tegnap Isztambulban is; a merényletben hárman életüket vesztették, s legalább heten megsebesültek. A merénylet a török nagyváros európai részén, a Fatih nevű negyedben, a Vörös Félhold egy véradó központja előtt történt, több kilométerre a NATO csúcstalálkozójától. A Fehér Ház szóvivője közölte: Bush elnök a robbantások ellenére is elutazik Törökországba a jövő héten.
*
Hírmagyarázók és megfigyelők közvetlenül a merényletek után máris arra emlékeztettek, hogy Törökországban igen sok szélsőséges csoport tevékenykedik, a kurd szeparatistáknak, a kommunistáknak, a mozlim szélsőségeseknek egyaránt érdekükben áll, hogy a Bush-látogatás idejére felborítsák a közrendet. Talán éppen ezért szombattól csak Ankara utcáin hétezer rendőr ügyel majd az amerikai elnök biztonságára.
George Bush a tervek szerint a szombatról vasárnapra virradó éjszakát tölti a török főváros Hilton szállodájában, majd Recep Tayyip Erdogan török kormányfővel és Ahmet Necdet Sezer elnökkel találkozik. Még vasárnap továbbutazik Isztambulba, a hétfőn és kedden sorra kerülő NATO-csúcsértekezlet helyszínére.
Nemcsak Törökországban jelent súlyos biztonsági kérdést Bush jelenléte. Írország történetének eddigi egyik legnagyobb biztonsá-gi műveletében mintegy hatezer rendőr és katona védi az amerikai elnököt és az Európai Unió vezetőit, akik szombaton folytatnak egymással megbeszélést a szigetország délnyugati részén. Bush a tervek szerint pénteken este az írországi Shannon repülőterére érkezik, és szombaton találkozik Bertie Ahern ír kormányfővel, az Európai Tanács soros elnökével, Romano Prodival, az Európai Bizottság elnökével, és Javier Solanával, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével. Mint az ír hadsereg szóvivője elmondta, a találkozó helyszínét a haditengerészet négy járműve, nyolc harci repülőgép, továbbá kétezer katona és négyezer rendőr biztosítja majd. A csúcstalálkozóra nem csak a rendvédelmi szervek készülnek. A szervezők várakozásai szerint 50 ezer ember Dublinban, további tízezer fő Shannonban gyűlik össze, hogy tiltakozzon Irak megszállása ellen.
Micsoda bemutatkozás Gyökeres Viktortól: legyőzte a kupagyőztest az Arsenal + videó
