Rákosi legjobb tanítványai

Szarka Ágota
2004. 06. 10. 17:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP a kampánytechnika terén is jogutód. Erről bárki meggyőződhet, ha veszi a fáradságot és belelapoz a Magyarországot fél évszázadnyi diktatúrába taszító „kék cédulás” választásokról elhíresült 1947-es év napilapjaiba. A Szabad Nép megsárgult lapjain még a választási hirdetésekből ismert, szelíd arcú nagymama ősképe is megtalálható, aki rendületlenül agitál a haladó baloldal mellett. Kísértetiesen hasonló jelszavak, frazeológia, önbizalom… Pedig hol volt akkor még Ron Werber?
„A magyar reakció semmitől sem fél annyira, mint a demokrácia nyugodt, békés, virágzó fejlődésétől. Ez az oka, hogy ma a nyugalom és béke hívei a demokraták, elsősorban a kommunisták. Ez az oka annak, hogy a reakció az, amely a nyugalmat zavarja, álhíreket terjeszt, a föld alatt szervezkedik, amely új háborúban reménykedik, amelynek tervei csak úgy sikerülhetnek, ha a békés, nyugodt fejlődést meg tudja zavarni. A magyar reakció az, amely szakadatlanul újabb válságokat okoz, amely fondorkodik, ágál, nem akar belenyugodni abba, hogy elvesztette a csatát, és hajlandó újra minden szerencsétlenséget rázúdítani hazánkra, ha ezzel elvesztett uralmának egy töredékét is visszaszerezhetné” – vonja le a tanulságokat a Magyar Kommunista Párt vezére, Rákosi Mátyás elvtárs, a kormány elnökének helyettese 1947-es újévi szózatában. (Szabad Nép, 1947, január 1.)
„A Fidesz nem tud tisztességesen szembenézni a tényekkel! Évek óta csak békétlenséget szítanak. Szomszédokat, kollegákat és barátokat fordítanak egymás ellen. A »két Magyarország« hamis látszatát keltik. Hazudnak, és megpróbálnak félelmet kelteni az emberekben” – olvasható 67 évvel később a jogutód MSZP választási hirdetésében. „Állítsuk le együtt a Fidesz hazugsággyárát!” – szól a „veretes magyarsággal” megfogalmazott felhívás 2004 júniusában.
A magabiztos újévi nyilatkozat után néhány hónappal kiderült: Rákosi nem a levegőbe beszélt – jó „fülest” kaphatott valahonnan –, a jövő tényleg előttük állt nyitva. Nem sokkal később kirobbantották a botrányt a Horthy-rendszer visszaállítására szövetkező összeesküvésről, ami a kormányzó koalíciós kisgazdapárt teljes szétveréséhez vezetett, s a szovjet szuronyok fedezékében sikerült kikényszeríteni az előre hozott választásokat. Beindult a kampány: „A mi pártunk sohasem ígért olyat, amiről tudja, hogy nem lehet megtartani. De, amit megígértünk – a földreform megvalósításától kezdve a vasutak újjáépítésén, a jó forint megteremtésén keresztül a parasztságnak másfél hónappal ezelőtt tett ígéreteink beváltásáig –, azt megtartottuk, és amit megígérünk, azért dolgozunk, harcolunk minden erőnkkel. Ehhez kérjük a nép segítségét” – agitált Rákosi Sárospatakon. (Szabad Nép, 1947. június 24.)
„Az MSZP dolgozik! Míg mások csak beszélnek!” „Két év alatt az MSZP kormánya sokkal többet tett Magyarországért, mint a Fidesz bármikor!” – a 2004-es tükörfordítás. Az MSZP betartja ígéreteit – sulykolják az utódok minden fórumon, a valóságtól nem zavartatva.
Rákosi egyébként az életszínvonal megduplázását ígérte 1950-re. „A jövő nyitva áll előttünk. A jövő békés, újjászülető, virágzó és szabad Magyarországot ígér. Ezért a jövőért harcol az új esztendőben minden eszközzel, egységesen, öntudatosan, fegyelmezetten, áldozatkészen és a győzelem biztos tudatában a Magyar Kommunista Párt” – vázolja fel célkitűzéseiket a vezér, s ahogy olvassa a szöveget az ember, felrémlik a Medgyessy-féle „Magyarország többet érdemel”, no meg az a szuggesztív árokbetemetési láz.
Ma már tudjuk, hogy mi lett a magyar virágzásból annak idején, s hogy Rákosi hogyan teremtett békét. Az MSZP 2002-es „vállalásainak” teljesítéséről is van már némi fogalmunk, és az árokbetemetés modern, szocialista módszereit is megismerhettük.
Ahogyan az elődök ’47-ben, úgy a kései utódok sem fukarkodnak az ígérgetés terén, de a meggyőzés legfőbb eszköze az ellenfél démonizálása, gátlástalan mocskolása – akkor is, és ma is.
„Révai József Mindszent községben mondott beszédet. Sajnálattal és megdöbbenéssel tapasztaltuk – mondotta –, hogy a kolhozrendszer bevezetéséről szóló meséket nem csak a reakció, de a szociáldemokrata párt egyes tagjai is terjesztik rólunk. A kommunista párt nem fogja eltűrni ezeket a rágalmakat. Amint a reakciónak is a körmére koppintottunk, ugyanúgy a körmére fogunk ütni mindenkinek, aki velünk szemben alaptalan vádakat terjeszt.” (Szabad Nép, 1947. augusztus 17.) „Nem lesz gázáremelés” – mondta tagoltan Lendvai Ildikó 2002-ben, akinek pártja ugyanilyen gátlástalan gőggel bélyegezte hazug rémhírterjesztőnek a polgári erőket politikai hirdetéseiben. S ha kormányra kerülésük után a közszférában véghezvitt példátlan tisztogatásra gondolunk, még a „körömre koppintás” sem maradt el, csak ezúttal civilizáltabb formában történt, mint a negyvenes évek végén, Rákosi alatt.
„A reakciós erők meg akarják akadályozni a választások megtartását. Szeretnék kiugratni egyik vagy másik pártot a választásokból azon a címen, hogy nincs biztosítva a választások tisztasága” – méltatlankodik Farkas Mihály, a későbbi hírhedt honvédelmi miniszter a Szabad Nép augusztus 17-i számában. Kovácsék 2002-ben szintén azzal riogatták a népet, hogy az Orbán-kormány elszabotálja, elcsalja a választásokat, és nemzetközi megfigyelőket követeltek.
„Provokációról érkezett számos hír az elmúlt héten. (…) Olyan jelzések érkeztek hozzánk, hogy vasárnap, a választások napján fasiszta provokátorok kommunista jelszavakkal akarják telemázolni a templomok falait, s így akarják pártunk ellen hangolni a vidék népét” – a cél a „demokrácia győzelmét hozó” választások tisztaságának megkérdőjelezése – figyelmeztet a Szabad Nép a voksolás napján, amikor már nem tud védekezni, cáfolni az ellenfél. A templomokra vörös jelszavakat mázoló fasiszták természetesen csak a cikk kiagyalóinak fejében léteztek – ez ma már tudható –, de félelemkeltésre, lejáratásra mindenesetre jók voltak. Tisztára úgy, mint Kovács László utódpártelnök kamionjai a fideszes röplapokkal.
Ma már történelmi tény, hogy 1947-ben bizony nem a „reakciósok” csaltak, s a 2002-es voksolással kapcsolatos kételyek is tisztázódnak egyszer – remélhetőleg. Egyébként ’47-ben is fajsúlyos téma volt a „klerikális reakció” nemkívánatos politikai ténykedése, valóságos sajtóhadjárat indult a szószékekről a híveket befolyásoló papok ellen. Rákosi végül büszkén nyilatkozta: elérték, hogy az 1947-es választásokon a klérus semleges marad. Lám-lám, az ifjú szocialisták templomfigyelő szolgálata sem tekinthető eredeti ötletnek.
A Rákosi-féle aggódó nagymamák szintén itt kísértenek: „A Hősök terén mozdulni sem lehet” – kezdi a választási győzelmet ünneplő tömeggyűlésről szóló drámai riportját a Szabad Nép újságírója.
„Kispesti Imre, ötvennyolc éves, kerámiagyári munkás. Arca borostás, beesett, kopott szürke nadrág, agyonmosott ing rajta. Szája mozog: a mikrofonnal együtt mondja Rákosi elvtárs szavait.
– Tudom-e, hogy miért vagyok itt? Hát hogy kérdezheti ezt? Kell az új kormány. Erős, munkásbarát, demokratikus kormány. Hogy több kenyér legyen. Hogy a fiam munkát kapjon. Hogy az unokámnak megvehessem a cipőt. Eleget szenvedtünk már.
Fél méterre mögötte ősz hajú asszony. Barna Miklósné. Özvegy. Négy gyereke van, fia most jött haza a hadifogságból, három lánya asszony már.
– Szívasztmám van, nem tudom, megérem-e a hároméves terv végét – mondja. De az nekem se mindegy, hogy mi lesz az unokáimmal. Szédültem délelőtt is, de kijöttem. Hadd lássa a reakció, hogy sokan vagyunk, erősek vagyunk.”
„Velünk az ország” – mondogatja Medgyessy Péter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.