A súlyos zavargások ráadásul a határhoz közeli s már csak ezért is stratégiai fontosságú Bukavu város elfoglalása során törtek ki, majd a krízis több kongói településre, köztük a fővárosra, Kinshasára is átterjedt. Utóbbi helyen több tízezren vonultak utcára, s miután támadást indítottak az ENSZ helyi központja ellen, a világszervezet katonái fegyverrel verték vissza akciójukat. Néhány nappal korábban a hadsereg egykori tuszi lázadókból lett tisztjei azzal az indokkal utasították több ezer katonájukat az említett határ menti város elfoglalására, hogy a kormány által kinevezett helyi parancsnok szerintük képtelen volt szavatolni a közbiztonságot, ráadásul üldözte is a tuszi közösség tagjait.
Az ügy külön érdekessége, hogy a helyi lakosság a város elfoglalása során történt pusztításért éppen a békét szavatolni hivatott ENSZ kongói alakulatát, a MONUC-ot tette felelőssé, amely szerintük nem lépett időben, hogy megelőzze Bukavu elestét. Igaz, miközben a tömeg a világszervezet épületein vezette le dühét, s a hatóságokkal is keményen összecsapott, az ENSZ és a lázadók közti tárgyalások eredményeként a tuszi alakulatok kivonultak a stratégiai fontosságú városból. Mint Jan Isberg ENSZ-parancsnok a történtek után leszögezte, ezután bármikor készek fegyveres erőt is bevetni, ha a lázadás folytatódik.
A napokban történt események legnagyobb jelentőségét ugyanakkor a békefolyamatra gyakorolt hatása adja, hiszen a lázadás is bizonyítja, mennyire törékeny még az alig másfél éve tartó viszonylagos nyugalom. A fekete kontinens harmadik legnagyobb országában Mobutu Sese Seko diktátor elűzését követően öt éven át dúlt polgárháború, amelynek két és fél millióan estek áldozatául. A Kongói Demokratikus Köztársasághoz képest parányi Ruanda hadserege közben kétszer is megszállta a hatalmas országot, s megfigyelők szerint a konfliktus még korántsem tekinthető lezártnak. Mindezt jól tükrözi, hogy Joseph Kabila államfő a megszállt város földrajzi fekvésének s a lázadók múltjának ismeretében a fegyveres akció elkövetésével rögvest a szomszédos ország hadseregét vádolta meg. Ruanda visszautasította a vádakat, noha az ENSZ katonái az ostromlott város közelében, vagyis már kongói területeken néhány hete tanúi voltak annak, amint szórványosan idegen katonák szivárogtak át a határon.
A KDK és Ruanda közti konfliktus újbóli kiéleződésének veszélye pillanatnyilag azonban elmúlt, Bukavu utcáin pedig immár az ENSZ fegyveres erősítést kért csapatai próbálják biztosítani a rendet. A kongói s a vele párhuzamosan Szudánban is zajló konfliktusok viszont arról tanúskodnak, hogy éppúgy, mint tíz esztendeje Ruandában, úgy most sincs semmilyen garancia egy újabb súlyos etnikai villongás megelőzésére.

Mindenki csinálja, pedig rég betiltották: ön tisztában van ezzel a törvénnyel?