Siralmasan alakuló külkereskedelmi mérleg

Kedvezőtlenül alakultak az idén a külkereskedelmi mérleg adatai: az első négy hónap hiánya elérte az 1,531 milliárd eurót – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal legújabb jelentéséből. A deficit több mint hét százalékkal haladja meg a tavalyi év első harmadának – már akkor kiemelkedően magasnak számító – hiányát.

2004. 06. 11. 18:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előzetesen prognosztizáltnál lényegesen magasabb lett a külkereskedelmi mérleg idei hiánya: a januártól áprilisig tartó időszakban a deficit 1,531 milliárd euróra rúgott, szemben az egy évvel korábbi – már akkor is kiugróan magasnak számító – 1,429 milliárd eurós hiánnyal – derül ki a KSH legfrissebb jelentéséből. A kedvezőtlen adatok hátterében az idei év szokatlanul magas importja áll.
Az export mennyisége az idén 13,625 milliárd euró volt, ez majdnem 14 százalékos bővülést jelent a tavalyi év megegyező időszakához képest. Hasonló megugrást regisztrált a hivatal ugyanakkor az import területén is: a behozatal értéke 15,156 milliárd eurót tett ki, majdnem 13 százalékkal meghaladva a tavalyi forgalmi adatokat. A KSH közlése szerint összességében az év első négy hónapjában az export jelentős, de változó ütemű bővülése mellett a behozatal kiugróan magas értékű volt. Az import növekedésében jelentős szerepet játszott az, hogy a feldolgozott termékek kivitele lényegesen kisebb mértékben nőtt, mint a behozataluk. Rontotta a mérlegadatokat az alumínium-alapanyag többszörösére bővülő behozatala, valamint az utóbbi két hónapban szintén megugró gyógyszerimport is. Az élénkülés legfőbb tényezőit az exportban a mobiltelefonok, a motorok és a személygépkocsik kivitele jelentette, az importban ugyanakkor az elektromos alkatrészek, az integrált áramkörök és szintén a személygépkocsik kivitelének volumene volt jelentős.
Barcza György, az ING Bank elemzője a most közzétett külkereskedelmi adatokkal kapcsolatban hangsúlyozta: a prognosztizáltnál magasabb lett a deficit mértéke, amelynek oka elsősorban az volt, hogy a vállalatok feltöltötték tartalékaikat az uniós csatlakozás előtt. Barcza szerint a következő két hónap külkereskedelmi mérlegének alakulásában az eddigiekhez hasonló folyamat várható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.