Stanislav Gross, a szociáldemokrata párt 34 éves ügyvezető elnöke, a miniszterelnöki poszt legesélyesebb várományosa már jelezte (nevek említése nélkül), milyen elképzelései vannak az új kormánykoalícióról. Gross számára leginkább a KDU–Csehszlovák Néppárttal kötendő koalíció felelne meg, ám Miroslav Kalousek, e párt elnöke csak akkor hajlandó részt venni egy kisebbségi kabinet munkájában, ha az semmiképpen sem támaszkodna a kommunisták csendes támogatására.
A jobboldali ODS a kormányválság után is következetesen az idő előtti választásokban látja a kibontakozás lehetőségét. Mirek Topolánek, az ODS elnöke szerint pártja csak akkor támogatna egy átmeneti kormányt, ha az egyetértene az előre hozott választásokkal. Gross azonban úgy véli, ez a lépés a politikusok megfutamodását bizonyítaná, ami nem az ő esete. Hangoztatta, a szociáldemokraták célja olyan kabinet felállítása, amely kitart a választásokig. Ugyanakkor nem erősíti Gross reményeit a Szabadság Unió–DEU tartózkodó álláspontja sem. E párt elnöke, Pavel Nemec azt nyilatkozta, nem számol azzal, hogy pártját felszólítanák a kormányban való részvételre, s készek ellenzékbe vonulni.
Egyes elemzők szerint a kormányválságot az előre hozott választások sem oldanák meg, mert azokat feltehetően megakadályozná a parlament felsőháza. Így a demokratikus politikai pártok számára a legelfogadhatóbb egy szakértői kormány kinevezése lenne, amely még az elkerülhetetlen, ám fájdalmas reformintézkedéseket is megvalósíthatná anélkül, hogy azokért a felelősség a politikai pártokat terhelné. Gazdasági szakemberek a jelenlegi válság pozitívumaként emlegetik, hogy az ellenzéki ODS-re még nagyobb nyomás nehezedne, hogy felfedje, győzelme esetén miként kormányozna jobban.
Nigel Farage pártja a legnépszerűbb a brit keresztények körében
