Szakértői kormány alakul Csehországban?

Miközben a csehek euforikus hangulatban ünneplik nemzeti labdarúgó-válogatottjuk portugáliai sikereit, politikai berkekben lázas várakozással latolgatják a Spidla-kabinet bukása utáni hatalmi konstelláció alakulását. Mivel Václav Klaus köztársasági elnök szerdán veszi át a miniszterelnök lemondását, s amint vasárnap közölte, amíg nem tárgyalt az ODS, a Cseh Szociáldemokrata Párt, illetve a KDU–Csehszlovák Néppárt vezetőivel, szó sem lehet arról, hogy megnevezze a leendő kormányfőt.

Somogyi Mátyás
2004. 06. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Stanislav Gross, a szociáldemokrata párt 34 éves ügyvezető elnöke, a miniszterelnöki poszt legesélyesebb várományosa már jelezte (nevek említése nélkül), milyen elképzelései vannak az új kormánykoalícióról. Gross számára leginkább a KDU–Csehszlovák Néppárttal kötendő koalíció felelne meg, ám Miroslav Kalousek, e párt elnöke csak akkor hajlandó részt venni egy kisebbségi kabinet munkájában, ha az semmiképpen sem támaszkodna a kommunisták csendes támogatására.
A jobboldali ODS a kormányválság után is következetesen az idő előtti választásokban látja a kibontakozás lehetőségét. Mirek Topolánek, az ODS elnöke szerint pártja csak akkor támogatna egy átmeneti kormányt, ha az egyetértene az előre hozott választásokkal. Gross azonban úgy véli, ez a lépés a politikusok megfutamodását bizonyítaná, ami nem az ő esete. Hangoztatta, a szociáldemokraták célja olyan kabinet felállítása, amely kitart a választásokig. Ugyanakkor nem erősíti Gross reményeit a Szabadság Unió–DEU tartózkodó álláspontja sem. E párt elnöke, Pavel Nemec azt nyilatkozta, nem számol azzal, hogy pártját felszólítanák a kormányban való részvételre, s készek ellenzékbe vonulni.
Egyes elemzők szerint a kormányválságot az előre hozott választások sem oldanák meg, mert azokat feltehetően megakadályozná a parlament felsőháza. Így a demokratikus politikai pártok számára a legelfogadhatóbb egy szakértői kormány kinevezése lenne, amely még az elkerülhetetlen, ám fájdalmas reformintézkedéseket is megvalósíthatná anélkül, hogy azokért a felelősség a politikai pártokat terhelné. Gazdasági szakemberek a jelenlegi válság pozitívumaként emlegetik, hogy az ellenzéki ODS-re még nagyobb nyomás nehezedne, hogy felfedje, győzelme esetén miként kormányozna jobban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.