Szalmatető, palota

Lőcsei Gabriella
2004. 06. 19. 16:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pár évvel ezelőtt a karácsonyi könyvkínálat egyik legszebb kötetét a természetfotós Kapocsy György tette a pultra. Híres magyarok sírhantját fényképezte le, s fotóit a megboldogultaktól vett találó idézetekkel egészítette ki. A Kapocsy György munkásságát ismerő embereket nem érte váratlanul e „rendhagyó” kiadvány, előkészítette hozzá a talajt a nevezetes magyarjaink kedvenc fáit bemutató könyvével. E sorok írója mégsem volt maradéktalanul boldog a Kairosz szép kiadványával, talán a kisdedváró karácsonyi hangulatnak köszönhetően is azt firtatta: hát a nagyjaink bölcsőjét bemutató fotóalbum hol marad? Ne türelmetlenkedjen, jött a válasz a szerzőtől, most éppen a Gát utca 24.-ből telefonálok, József Attila szülőházából, azután Nagycenkre utazom, majd Fertőszéplakra, Bécsbe, Erdélybe, kötet lesz hamarosan a híres bölcsőhelyekből is. Igazat szólt, a 75. könyvhétre megjelent a híres magyarok szülőházait bemutató Kapocsy-kötet is, amely formájára s szerkezetére nézve az emlékezetes sírhantokat bemutató könyvhöz hasonló.
A magyar kultúrtörténetben szinte szimbólumértékű lett az a szalmatetős építmény, Petőfi Sándor szülőháza, amelynek jelentőségét – éppen nevezetes szülöttének verseire való hivatkozással – oly gyakran kérdőjelezték meg az elmúlt két században. Kapocsy György könyvében azonban több a „palota”, a kastély, a falusi kúria, a módos polgárház, mint a szalmatetős kicsi ház (Petőfin kívül Táncsics Mihály, Jászai Mari, Ady Endre, Móricz Zsigmond és Móra Ferenc látta meg „szalmakunyhóban” a napvilágot), ám a grandiózus építményekhez szoktatott, plazaéletet élő modern ember mértékegysége szerint mégis megdöbbentő az az egyszerűség, amely legjelesebbjeink, Kölcsey Ferenc, Vörösmarty Mihály, Liszt Ferenc világrajöttét fogadta, s amelyből szellemi s erkölcsi nagyságuk kibontakozott. Nem a ház, a birtok, nem is a vagyon vagy a nincstelenség, hanem a családi szellem és háttér az, sugallják a többnyire igen hatásosan kiválasztott idézetek, ami az egyes ember jellemét erőteljesen formálja. Móricz Zsigmond fogalmazta meg talán a legszebben a családi körből hozható lelki-szellemi muníció lényegét, idézi is tőle Kapocsy: „a világon semmi gazdagság, semmi dicsőség és semmi hatalom nem ér fel avval, amit én ebben a parányi kis házban élveztem: a családi szeretet melegében való sütkérezés”. Aligha véletlen, hogy könyvét az édesanyáknak ajánlja a szerző, azoknak az asszonyoknak, akik a családi szeretet melegét megteremteni hivatottak. Ennek ellenére természetesen nem kizárólag nőknek való olvasmány a Kairosz új kiadványa. Mindenki figyelmére érdemes, föltéve, hogy vannak még a nemzeti múlt eredendő értékei iránt fogékony polgárai e tájnak.
(Kapocsy György: „Itt ringatták bölcsőm…” Kairosz Kiadó, Budapest, 2004. Ára: 4200 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.