Közös reggelijük után Bush elnök a sajtónak elmondta, hogy a brit kormányfővel megvitatta a NATO bevonásának kérdését, amit mindketten szükségesnek tartanak. Megjegyezte, hogy számos NATO-tagállamnak van katonája Irakban, és kifejezte reményét, hogy a szövetség iraki szerepvállalása kiszélesedik. Bush terveit Jacques Chirac francia elnök elutasította. Ehhez kapcsolódó hír, hogy a spanyol kormány bejelentette, katonáik NATO-parancsnokság alatt sem térnek vissza Irakba.
A világ legfejlettebb országai, az Egyesült Államok, Japán, Kanada, Németország, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország, valamint Oroszország csúcstalálkozója tegnap kezdődött meg az amerikai Georgiában. A G8 csoport állam- és kormányfői a nap első felében elsősorban gazdasági kérdésekkel foglalkoztak, így Gerhard Schröder német kancellár javaslatára az olajárak alakulásával. Ezt követően a nyolcak arról az amerikai kezdeményezésről cseréltek véleményt, miszerint a reformok támogatásával kellene előmozdítani a demokrácia ügyét a közel-keleti térségben. A tanácskozáson fogadták Jordánia, Bahrein, Jemen, Afganisztán és Törökország vezetőit, és jelen volt Irak ideiglenes elnöke is.
*
A G8-csúcs kétoldalú találkozókkal és munkaebédekkel kezdődött. A megbeszéléseknek helyet adó kicsiny szigeten és környékén az amerikai vendéglátók nagyszabású biztonsági előkészületeket foganatosítottak a várható ellentüntetésekre. Rendőrök ezrei és a Nemzeti Gárda katonái ellenőrzik az autóforgalmat és a hidakat. Híradások szerint mindazonáltal bizonyosnak látszik, hogy az antiglobalizációs tüntetők – csakúgy, mint más alkalmakkor – ezúttal is a helyszínre vonulnak, hogy megzavarják a világ vezető politikusainak tanácskozását. Az amerikai sajtóban már hetekkel ezelőtt cikkeztek arról is, hogy az al-Kaida esetleg terrorcselekményt hajthat végre a helyszínen.
A skóciai Gleneaglesben tartják a G8-ak jövő évi csúcstalálkozóját – adta hírül a glasgow-i The Herald című napilap internetes kiadása. A lap úgy tudja, hogy Tony Blair brit kormányfő, aki a 2005-ös G8-csúcs házigazdája lesz, ma jelenti be hivatalosan a döntést. A Glasgow és Edinburgh között fekvő településen, amelynek régi udvarházból átalakított luxusszállodája látná vendégül a világ vezetői hatalmainak állam- és kormányfőit, egyelőre nem tudnak a megtisztelő feladatról. A The Herald szerint viszont egy helyi rendőregység máris az amerikai Georgia állambeli Sea Islanden, a mostani csúcs helyszínén tartózkodik, hogy tanulmányozza a rá váró biztonsági feladatokat.

Hiába titkolták, kiderült Gyurcsány Ferenc döntésének oka