Közös kezdeményezést fogadott el a G8 szerdán arról, hogy reformok támogatásával segítik elő a demokrácia kibontakozását a tágabb értelemben vett Közel-Kelet térségében, akciótervet hagytak jóvá a nukleáris fegyverek terjedésének feltartóztatására, valamint elmarasztalták Észak-Koreát és Iránt atomfegyverkezési ambícióik miatt.
A világ legfejlettebb államai,
az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán és Kanada, valamint Oroszország Sea Island-i csúcstalálkozójuk második napján nyilatkozatot fogadtak el arról, hogy támogatják a Közel- és a Közép-Keleten, valamint Észak-Afrikában a szabadság, a demokrácia és a jólét előmozdítását.
A dokumentum elmarad attól a nagyra törő tervtől, amit Washington fél éve meghirdetett, és inkább az európai államok keze nyomát viseli magán. A kialkudott nyilatkozat hangsúlyozza, hogy a térségbeli országok feladata a reformok megvalósítása, azokat nem lehet kívülről rájuk erőltetni.
A kezdeményezés sok tekintetben már elindított európai programokra épül, amit egy európai illetékes úgy kommentált, hogy ha van kerék, fölösleges újra feltalálni. Washington viszont számos demokratizálási elképzelés finanszírozását szorgalmazta, de egyebek mellett Gerhard Schröder német kancellár ezek nagy részét fölöslegesnek ítélte. Jacques Chirac francia elnök a dokumentum elfogadása után hangoztatta, hogy a szóban forgó tagállamoknak maguknak kell eldönteni, hogy igénybe veszik-e a nyolcak által felkínált támogatást. Ez lényegében százmillió dolláros gazdasági támogatási alap, mikrohitel kisvállalkozóknak, különösen nőknek, program az írástudatlanság ellen, százezer tanár kiképzése 2009-ig, valamint rendszeres találkozó a térség és a nyolcak pénzügy- és külügyminiszterei, illetve más tárcák felelősei között.
A tanácskozás egy részén Jordánia, Algéria, Bahrein, Jemen, Törökország, Afganisztán, valamint Irak is részt vett. A kezdeményezést hűvös tartózkodással fogadó Egyiptom, Marokkó és Szaúd-Arábia nem fogadta el a Sea Island-i meghívást. Irakot Gázi Masal Adzsíl al-Jáver elnök képviselte, akit a szuverenitás június 30-i helyreállításakor iktatnak be tisztségébe. Bush elnök Jávert a résztvevőknek bemutatva megjegyezte: „Nem gondoltam volna másfél évvel ezelőtt, hogy a szabad Irak elnöke mellett fogok ülni.”
Liberalizálják a kereskedelmet. A tavaly megszakadt kereskedelmi tárgyalások mielőbbi felújítását sürgette tegnap elfogadott nyilatkozatában a G8. „Mindent elkövetünk, hogy mihamarabb sikeresen le lehessen zárni a tárgyalási fordulót. A kereskedelem liberalizálása a jólét kulcsa az egész világon” – olvasható a nyilatkozatban. A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) égisze alatt folyó, többoldalú liberalizációs tárgyalássorozat, a 2001. novemberben Dohában kezdett „forduló” a WTO szeptemberi, a mexikói Cancúnban tartott miniszteri értekezletének kudarca miatt jutott holtpontra. A nyolcak ígéretet tettek a kereskedelmet torzító agrártámogatások csökkentésére, és a piachoz jutás gátjainak lebontására. (MTI)