Nem világos máig sem, hányan haltak meg a pekingi Tienanmen (Mennyei béke) téren 1989. június 3–4-én, amikor a kínai hadsereg vérbe fojtotta a demokratikus reformokat követelő diákok megmozdulását. Több százra, esetleg több ezerre becsülik az áldozatok számát, de a vérontás valódi méretét alighanem csak kevesen ismerik.
Bár a tragikus események tegnapi, 15. évfordulóján a kínai hatóságok – az előző évekhez hasonlóan – továbbra sem engedélyezték a megemlékezéseket, Hongkongban és Makaón szemet hunytak a helyi rendezvények felett. Hírügynökségi jelentések szerint a rendőrség az elmúlt napokban legalább tizenhárom tüntetőt őrizetbe vett a Tienanmen téren. Ezzel egy időben – ahogyan jelentősebb politikai események alkalmával megszokott – begyűjtötték és házi őrizetbe helyezték az ismert ellenzékieket. Az amerikai székhelyű Human Rights in China emberi jogi szervezet emlékeztetett arra, hogy jelenleg is 24-en ülnek börtönben a tizenöt évvel ezelőtti eseményekben való részvételükért. Sokatmondó tény, hogy a kommunista állam bírósága huliganizmus miatt ítélte el őket.
1989-ben – elsősorban a szovjet peresztrojka és a kelet-európai reformfolyamatok hatására – kínai diákok ezrei követeltek politikai és társadalmi nyitást az akkori vezetéstől. A több hétig tartó, folyamatos tüntetésekre mintegy egymillió ember zsúfolódott össze a téren és környékén. Június negyedikén hajnalban a kommunista kormány harckocsikat irányított a helyszínre, és válogatás nélkül lemészárolták az ott tartózkodókat.
Tavaly a meggyilkolt tüntetők hozzátartozói a hivatalos álláspont felülbírálatát és kárpótlást követeltek a frissen megválasztott pekingi vezetéstől, de a külügyminisztérium közölte: a Tienanmen téren történteket továbbra is ellenforradalmi eseménynek tekintik.

Figyelmeztet az elemző: Példa nélküli összejátszás zajlik Magyar Péter pártja és az ukrán titkosszolgálat között