Az államháztartás – helyi önkormányzatok nélküli – első öthavi hiánya elérte a 722 milliárd forintot, a deficit így 77 százalékkal nagyobb az egy évvel ezelőtti mértékhez képest – derül ki a Pénzügyminisztérium legfrissebb tájékoztatójából. Az államháztartás május végén mért hiánya a teljes évre előirányzott deficit majdnem 60 százalékát jelenti, míg a központi költségvetés hiánya időarányosan 61 százalékra rúg az év első öt hónapjának tényadatait tekintve. A deficitadatok annak ellenére ilyen kedvezőtlenek, hogy az eddigi költekezésbe számos, eredetileg májusra előirányzott, milliárdos nagyságrendű kiadást még nem számoltak bele, ezek kifizetéseit ugyanis a kormányzat későbbre halasztotta. Ilyen egyszeri jellegű, késleltetett kiadás például a Rendezvénycsarnok Rt. közel 30 milliárd forint adósságának rendezése, valamint a média- közalapítványok mintegy ötmilliárd forintos támogatásának kiutalása.
A tárca legújabb adatainak ismeretében borúlátók maradtak az elemzők, indoklásuk szerint egyrészt mindössze a költségek és kiadások átcsoportosítását hajtja végre a kormányzat, másrészt a halasztott kifizetések ellenére is igen magas a büdzsé adóssága. A gazdaságkutató cégek számításai egyaránt azt mutatják, hogy az idei évre meghatározott deficitcél újabb megszorítások nélkül tarthatatlan. Nyeste Orsolya, a Postabank vezető elemzője úgy véli, a májusi adatok ismeretében sem változott az államháztartásról kialakult kép, vagyis továbbra sem látszik könnyen elérhetőnek az idei évre meghatározott 4,6 százalékos GDP-arányos hiány. Barcza György, az ING Bank Rt. elemzője hangsúlyozta: a 200 milliárd forintot megközelítő májusi deficit nagyon magas. Szerinte a hiány csökkentésének jelentős mértéke óvatosságra inti a befektetőket.
A magyar gazdaság kifejezetten jó pályára került és gyors ütemben fejlődik – jelentette ki Draskovics Tibor tegnap. A növekedés az utóbbi három negyedévben folyamatosan gyorsuló ütemű, s a legújabb KSH-adatok szerint az ipari termelés 10, míg az export 20 százalékkal nőtt az idén – mutatott rá a pénzügyminiszter. (MTI)

Fontos, új szerepet kaphatnak a magyar gyógyszertárak a járványok elleni védekezésben