Az euróövezetben májusban átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, s 2,5 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly májusban – közölték az EU statisztikai hivatalában végleges adatként. Az eredmény azonos a május végén közölt előzetes becsléssel, s megegyezett az elemzői várakozásokkal is.
A kiugrást a nyersolaj drágulásának tulajdonítják – az üzemanyagok drágulása 0,33 százalékponttal járult hozzá a májusi tizenkét havi eredményhez –, s ezért az Európai Központi Bank a június eleji kamatértekezletén nem is emelte a tavaly június óta változatlan, rekordalacsony, kétszázalékos refinanszírozási kamat minimumát.
Az egész, 25 tagú Európai Unióban a havi infláció májusban átlagosan 0,4 százalékos volt, a legkisebb tizenkét havi eredményeket Finnországban, Litvániában és Dániában mérték, míg a legnagyobb tizenkét havi inflációt Szlovákiában, Magyarországon és Lettországban regisztrálták májusban az EU statisztikai hivatalában.
A májussal zárult tizenkét hónapban az átlagos infláció Litvániában volt a legkisebb (0,8 százalékos defláció), illetve Finnországban (0,7 százalék) és Csehországban (1,1 százalék). A legnagyobb tizenkét havi átlag ebben az időszakban Szlovákiában (8,7 százalék), Magyarországon (5,8 százalék) és Szlovéniában (4,7 százalék) volt, az EU statisztikai hivatalának összesítése szerint.

Kémbotrány: a szakértő szerint az akciót az ukrán titkosszolgálat politikai megrendelésre hajtotta végre