Igencsak közkedvelt módszerré vált a baloldalon a kamulájkok vásárlása, szinte már hagyománynak számít az ellenzéki politikusok körében, hogy újra és újra némi külföldi segítségért folyamodnak.
Márki-Zay Péter még 2021-ben döntött úgy, saját kezébe veszi az irányítást, és némi plusz népszerűségre tesz szert. A baloldal akkori miniszterelnök-jelöltjének Facebook-oldalán hosszú heteken át vendégeskedtek az arab, iráni, japán és venezuelai álprofilok. A fizetett kamuprofilok azonban rövidesen eltűntek, és Márki-Zay Péter népszerűsége váratlanul bezuhant.
A hódmezővásárhelyi politikusra így aztán egyre kevesebben voltak kíváncsiak: miután másfél hónapig tartotta a százezer lájk feletti szintet a közösségi médiában, végül egyik hétről a másikra 40 ezerre csökkent a posztjait lájkolók száma. Pedig az aktivitása nem csökkent, továbbra is heti 30 posztot préselt ki magából.
Jakab Péter néhány éve csábult el és kóstolt bele a fizetett népszerűségbe. A Jobbik egykori elnöke még 2022-ben, a Jobbikból távozva, de már a Nép Pártján nevezetű politikai formáció élén adott ki egy közleményt, amelyben a „Fidesz csicskapártjának” nevezik a Jobbikot, valamint azzal vádolta a párt elnökségét, hogy szembeköpték az ellenzéki szavazókat. Miután a közlemény megjelent a Facebook-oldalán is, ázsiai profilok tömege reagált szívecskés emojival.
Nos, annyi bizonyos, ez nem a Facebook algoritmusa által generált vak szerencsének volt köszönhető, de még csak nem is Jakab Péter egy esetleges ázsiai útjának a gyümölcse, hanem a megvásárolt lájkok eredménye.

Régi hagyományt ápol a Tisza Párt
Magyar Péter a baloldali hagyományokat őrizve igyekszik népszerűségét duzzasztani. Ám azzal ő sem számolt, hogy kissé gyanús lesz, hogy a tízmillió lelket számláló Magyarországon rekordnézettségre tesz szert, és közel 35 millióan nézik meg az egyik videóját a Facebook-oldalán. A Tisza Párt politikusa ezzel még Christiano Ronaldót is lekörözte, aki csúnyán alulmaradt a magyar politikussal szemben, az aranylábú focista legutóbbi bejegyzését ugyanis mindössze 1,3 millióan lájkolták.
A jól ismert ellenzéki eszközöket bevetve a politikus már tavaly szeptemberben sem bízta a véletlenre a bejegyzéseinek sorsát. A kamulájkok azután bukkantak fel, hogy a Tisza Párt elnöke arról panaszkodott követőinek, hogy az oldalának nagyon bezuhant az elérése.
Ám akkor még kispályásként csupán százas nagyságrendben vásárolt lájkokat, a vietnámi és thai álprofiloknak pedig sikerült felpörgetniük Magyar Péter Facebook-oldalát, és így az önértékelése is helyrebillent.
Az önbizalma érdekében idén nyáron pedig már az „online közösségépítő csapatát” kérte arra, hogy segítsék az oldalának népszerűségét, és hű tiszásként hozzanak létre egy másik, kamu profilt is.
– Nekem ettől hányingerem lett, azonnal. Az „orosz platformról lopjunk le fotót hozzá” már csak a hab volt a tortán – írta a Tisza Párt egyik aktivistája a Discordon. Egy másik érintett pedig arról számolt be, hogy a Tisza Párt által szervezett eligazításon arra biztatták őket, hogy
családos emberek fotóit lopják el, mert úgy hitelesebb a profil, de egy másik aktivista azt is elárulta, hogy van olyan tiszás kommentelő, aki tizenkét kamuprofillal dolgozik, amelyek jelszavait és a hozzájuk tartozó e-mail-címeket egy kockás füzetbe írta fel magának.
Azóta újabb kamuprofilos lobbiba kezdett Magyar Péter és csapata, és a Harcosok Klubjához hasonló, közvetlenül a pártvezetés által irányított aktivistacsoport toborzásába kezdett. Az ebbe az „online közösségépítő csapatba” meghívottaktól azt kérték, mindenki hozzon létre két kamuprofilt is a saját Facebook-oldala mellé.

Nincs kétség afelől, hogy Magyar Péter szeretné, ha a párt munkáját szép nők és vonzó férfiak sora segítené, még akkor is, ha ezért fizetnie kell. A több mint 200 ezer tagot számláló Talpra Magyarok! Tisza Közössége csoport moderátorai között éppen ezért szép számmal akadnak ilyen álprofilok: ezek egyike Hugonnai Ajsa, akinek profilképét orosz honlapokon is meg lehet találni. A lopott képpel ellátott oldalt 2024-ben hozták létre, és kizárólag Magyar Péterre vonatkozó bejegyzései vannak.
Egy másik fiktív tiszás moderátor pedig Bodza Enikő, akinek profilképét mint stockfotót lehet megtalálni az interneten, ha egy „vonzó, negyvenéves, barna hajú nő” portréját szeretnénk felhasználni. Ezt a kamuprofilt is 2024-ben alkották meg, ügyelve arra, hogy Bodza Enikő dolgos, tisztes nő képét mutassa. Első munkahelyként így a kazincbarcikai Harmónia Masszázs Stúdiót tüntették fel, amelynek logóját feltehetően lenyúlták annak Facebook-oldaláról. A dolog már csak amiatt is érdekes, mert a vállalkozást a valóságban egy férfi masszőr üzemelteti.
De nem csak nők erősítik a kamu moderátorok sorát, Kis István profilját 2024 novemberében hozták létre,
szerényen egy jóképű argentin színész, bizonyos Rodrigo Guirao Díaz portréját használták fel profilképként a létrehozásához.
Az álprofilt működtető személy egyébként feltehetően érdi kötődésű, ugyanis többnyire az ottani tiszás programokhoz kapcsolódó bejegyzéseket oszt meg az oldalán és a Talpra Magyarok! csoportban.

De mennyibe kerül pontosan a vásárolt lájk?
A ChatGPT szerint a magyar lájkok drágábbak, és az árak is eltérhetnek, de az átlagos árak az idei évben:
- 100 lájk 1500–3000 forint,
- 1000 lájk 10 000–25 000 forint,
- 10 000 lájk legalább 100 000 forint.