Információink szerint az Európai Unió Budapesten tárgyaló illetékesei nem járultak hozzá ahhoz, hogy a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) a Nemzeti vidékfejlesztési tervben szereplő összegek csökkentésével teremtse elő a SAPARD-előcsatlakozási alapra érkezett igények fedezetét. Az átcsoportosítási elképzelés kiváltotta a neves környezetvédelmi szervezet, a Word Wildlife Fund magyarországi szervezetének tiltakozását, s egyes vélemények szerint emiatt mondott le a napokban Kis Zoltán, a környezetvédelmi minisztérium politikai államtitkára.
*
Az utolsó SAPARD-pályázatra több mint ötvenmilliárd forint értékben érkeztek be igények, ami messze meghaladja a kifizethető pénzöszszeget – jelentette ki lapunknak Simon József, az FVM helyettes államtitkára. A tárca a hiányzó források kiegészítése érdekében megvizsgálta, hogy a vidékfejlesztésre szánt 2004–2006-os keretekből átcsoportosítható-e 20 milliárd forint a SAPARD javára. Kiderült, hogy az eredeti támogatási célok veszélyeztetése nélkül erre nincs lehetőség, ezért a minisztérium letett a tervéről. A SAPARD-on belül a legnagyobb „lyuk” a falvak megújítását célzó programnál mutatkozik: a beérkezett igények tízszer nagyobbak, mint a rendelkezésre álló keret. A többi SAPARD-tételnél négy-ötszörös ez a különbség.
A tárca a falufejlesztési keret feltöltésére az állattartó kisgazdaságok támogatását szeretné csökkenteni 3,5-4 milliárd forinttal. Egy 17 milliárd forintos keretöszszegről van szó, amelyik az uniós előírások teljesítésében segítené az állattenyésztő gazdákat. Simon József szerint az átcsoportosítás nem hozná hátrányos helyzetbe a termelőket, mivel a pályázatokat csak szeptemberben hirdetik meg, s emiatt a keret teljes körű felhasználására az év végéig már nincs lehetőség. Az elhúzódó egyeztetések miatt az őszi pályáztatás – a korábban ígért június közepe helyett – a vidékfejlesztési támogatások egészére is igaz lesz. Simon József szerint ennek ellenére az érintetteknek nem kell tartaniuk attól, hogy ebben az évben nem kapják meg a pénzüket.
Állattartó szakemberek szerint az eredeti 17 milliárd forint is kevés ahhoz, hogy segítsen a rendkívül nehéz helyzetben lévő állattartó kisgazdaságok gondjain. A szigorú uniós előírások teljesítése alól ez a szféra nem kapott átmeneti mentességet. Elsősorban a trágyakezelés és az állatok szállítása az, ahol a túlélés érdekében nagymértékű beruházásokra volna szükség.
Kilőttek a Digitális Polgári Körök, máris 30 ezren vannak a tagok
