Hazánk uniós csatlakozása miatt jelentősen kevesebb bevételt realizálhat idén a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP), mint az elmúlt esztendőkben. A múlt évi 2382 milliárd forintos teljesítéssel szemben idén a tervezett mindössze 1400 milliárd. Ennek jelentős részét, 524 milliárdot az 1–4 hónap alatt a vámhatósághoz beérkezett importáfa teszi ki. Május elseje után az importáfa beszedése viszont az APEH feladata lett. Nagy János országos parancsnok szerint jövőre az összbevétel már az ezermilliárdot sem fogja elérni. A teljes bevételen belül vámból tavaly 131 milliárdot szedtek be, míg az idei évre 43 milliárd a tervezett, amelyből napjainkig 36 milliárd folyt be. Az év fennmaradó nyolc hónapja alatt már az uniós szabályozás a mérvadó, amikor a realizált bevétel az uniót illeti meg, s amelynek egynegyedét utalja vissza Brüsszel a befizető tagállamnak. Így az év hátralévő részére tervezett 44 milliárd forint vámbevételből a magyar költségvetésbe 11 milliárd kerülhet. Ezzel összességében közel 50 milliárd a bevétel. Nagy János szerint az összeg jövőre már csak „tizen-egynéhány” milliárd lesz.
Jövedéki adóból 655 milliárd forint az idei tervezett összeg, amiből az év első négy hónapja alatt 184 milliárd folyt be. A számokból időarányosan 103 milliárdos lemaradás olvasható ki. Ugyanakkor a vámhatóságnál hangsúlyozták, az év első hónapjai mindig gyengébbek, s a nyár erősebb a jövedéki bevételek teljesülésében. Ezért az áprilisi mutató nem mérvadó. Ismeretes, a vámhatóság munkatársai érdekeltek a tervezett bevételek teljesítésében. Az Orbán-kormány által bevezetett ösztönzőrendszer értelmében a „hozott tervekért” az év végén az állomány jutalomban részesül. Ez idén összesen 2,6 milliárd forintot tehet ki. Ehhez a vám- és importbefizetéseknek legalább 101,5, a jövedéki adó, a fogyasztási és regisztrációs adónak 100,5 százalékon kell teljesülni. Vagy pedig ezen befizetéseknek együttesen legalább 100,7 százalékot kell kitenniük. Ha a tárgyév november 30-ig a meghatározott, előbb felsorolt bevételek együttese legalább 90 százalékban teljesül, akkor a személyi juttatás és járuléktöbblet legfeljebb 100 százalékát a testület megkapja a központi költségvetésből. A vámhatóságnál sokan – a feszített munka ellenére is – bizonytalannak érzik a tervek teljesíthetőségét, hiszen az uniós csatlakozás és a változó környezet miatt kevésbé tervezhetők a bevételek.
Együttműködési megállapodást írt alá tegnap a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága és az Audiovizuális Művek Szerzői Jogait Védő Közhasznú Alapítvány.

Orbán Viktor kemény szavakkal illette a volt vezérkari főnököt