A Jukosz folytathatja az olajkitermelést

Munkatársunktól
2004. 07. 30. 18:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Jukosz és az orosz hatóságok húzd meg ereszd meg játékénak részeként visszavonták a jogi vesszőfutásra ítélt cég leányvállalataira előzőleg kimondott, a piacok újabb megingását maga után vonó vagyonelidegenítési tilalmat, pontosabban értelmezték előző napi kétértelmű bejelentésüket. Az orosz olajtársaság adótartozásának ügyében eljáró végrehajtók ennek értelmében cáfolták, hogy utasítást adtak volna a termelés leállítására, számol be az Interfax hírügynökség Adrej Beljakovra, a moszkvai törvényszék helyettes vezetőjére hivatkozva. „A vádak teljesen alaptalanok, a bíróságnak nem áll szándékában felszámolási eljárásával akadályozni a Jukosz leányvállalatainak üzleti tevékenységét” – közölte. A hírek szerint szerdán a végrehajtók arra szólították fel a Jukosz leányvállalatait, a Juganszknyeftegazt, a Tomszknyeftet és a Szamaranyeftet, hogy állítsák le a vagyon – köztük a nyersolaj – eladását is. Erre írásban tett válaszában a Jukosz vezetése közölte, az utasítás végrehajtása néhány napon belül a termelés leállását vonná maga után.
E bejelentésre a piacokon kisebb pánik tört ki – a nyersolajárak rekordmagasságba szöktek, a Jukosz jegyzése pedig 21 százalékkal esett –, pedig szakértők ezzel kapcsolatban rögtön megjegyezték, hogy a teljes leállás az orosz viszonyok között technológiai szempontból eleve elképzelhetetlen. Az igazságügyi minisztérium később pontosította a végrehajtói utasítást, e szerint a végrehajtók arra adtak utasítást, hogy a helyi hatóságok „szüntessék be minden olyan vagyonügylet regisztrálását”, amely e három céghez kapcsolódik. A cég vezetése szerint ez az utasítás tágabban, úgy is értelmezhető, hogy a Jukosznak a termelését is le kellene állítani, miközben az orosz igazságügy-miniszter hangulatkeltéssel vádolta a menedzsmentet. Ezután a Jukosz papírjai azonnal emelkedni kezdtek.
Eközben folytatódnak a találgatások a cég sorsát illetően, bár megfigyelők megjegyzik, hogy az ügy legfeljebb hónapok múlva kerül nyugvópontra. A legtöbben azt valószínűsítik, hogy a Jukosz megsoványított és Hodorkovszkijéktól nagyrészt megszabadított vagyonára valamely állami cég teheti rá a kezét. Ezt a verziót erősíti megfigyelők szerint, hogy a Rosznyefty igazgatótanácsának élére a Jukosz elleni hadjárat értelmi szerzőjének tartott Igor Szecsin, a Kreml adminisztrációjának helyettes vezetője, Putyin elnök régi bizalmasa került.



A Mol nyugodt. A Jukosz kifizette az augusztusra vonatkozó csővezetéki exporttarifáját, és a szerződéses olajmennyiség jelentős része már útban van a Barátság-kőolajvezetéken – közölte a magyar olajtársaság. A közlemény szerint nem lesz jelentős fennakadás akkor sem, ha a Jukosz a jövőben nem lenne képes a tervezett mennyiség szállítására, a magyar vállalat ugyanis több nagy orosz kőolajtársasággal áll napi kapcsolatban. „A Mol meg van győződve arról, hogy képes lenne a szükséges kőolajmennyiséget más szállítóktól beszerezni a pénzügyi feltételek jelentős változása nélkül” – áll a közleményben. Felhívják a figyelmet az évi 10 millió tonna szállítási kapacitású Adria-kőolajvezetékre is, s a magyar piac ellátását rendkívüli helyzetben biztosíthatja a Kőolaj és Kőolajtermék Készletező Szövetség által tárolt 90 napos folyékony szénhidrogén-készlet és egy hasonló stratégiai készlet létezik Szlovákiában is. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.