A Jukosz és az orosz hatóságok húzd meg ereszd meg játékénak részeként visszavonták a jogi vesszőfutásra ítélt cég leányvállalataira előzőleg kimondott, a piacok újabb megingását maga után vonó vagyonelidegenítési tilalmat, pontosabban értelmezték előző napi kétértelmű bejelentésüket. Az orosz olajtársaság adótartozásának ügyében eljáró végrehajtók ennek értelmében cáfolták, hogy utasítást adtak volna a termelés leállítására, számol be az Interfax hírügynökség Adrej Beljakovra, a moszkvai törvényszék helyettes vezetőjére hivatkozva. „A vádak teljesen alaptalanok, a bíróságnak nem áll szándékában felszámolási eljárásával akadályozni a Jukosz leányvállalatainak üzleti tevékenységét” – közölte. A hírek szerint szerdán a végrehajtók arra szólították fel a Jukosz leányvállalatait, a Juganszknyeftegazt, a Tomszknyeftet és a Szamaranyeftet, hogy állítsák le a vagyon – köztük a nyersolaj – eladását is. Erre írásban tett válaszában a Jukosz vezetése közölte, az utasítás végrehajtása néhány napon belül a termelés leállását vonná maga után.
E bejelentésre a piacokon kisebb pánik tört ki – a nyersolajárak rekordmagasságba szöktek, a Jukosz jegyzése pedig 21 százalékkal esett –, pedig szakértők ezzel kapcsolatban rögtön megjegyezték, hogy a teljes leállás az orosz viszonyok között technológiai szempontból eleve elképzelhetetlen. Az igazságügyi minisztérium később pontosította a végrehajtói utasítást, e szerint a végrehajtók arra adtak utasítást, hogy a helyi hatóságok „szüntessék be minden olyan vagyonügylet regisztrálását”, amely e három céghez kapcsolódik. A cég vezetése szerint ez az utasítás tágabban, úgy is értelmezhető, hogy a Jukosznak a termelését is le kellene állítani, miközben az orosz igazságügy-miniszter hangulatkeltéssel vádolta a menedzsmentet. Ezután a Jukosz papírjai azonnal emelkedni kezdtek.
Eközben folytatódnak a találgatások a cég sorsát illetően, bár megfigyelők megjegyzik, hogy az ügy legfeljebb hónapok múlva kerül nyugvópontra. A legtöbben azt valószínűsítik, hogy a Jukosz megsoványított és Hodorkovszkijéktól nagyrészt megszabadított vagyonára valamely állami cég teheti rá a kezét. Ezt a verziót erősíti megfigyelők szerint, hogy a Rosznyefty igazgatótanácsának élére a Jukosz elleni hadjárat értelmi szerzőjének tartott Igor Szecsin, a Kreml adminisztrációjának helyettes vezetője, Putyin elnök régi bizalmasa került.
A Mol nyugodt. A Jukosz kifizette az augusztusra vonatkozó csővezetéki exporttarifáját, és a szerződéses olajmennyiség jelentős része már útban van a Barátság-kőolajvezetéken – közölte a magyar olajtársaság. A közlemény szerint nem lesz jelentős fennakadás akkor sem, ha a Jukosz a jövőben nem lenne képes a tervezett mennyiség szállítására, a magyar vállalat ugyanis több nagy orosz kőolajtársasággal áll napi kapcsolatban. „A Mol meg van győződve arról, hogy képes lenne a szükséges kőolajmennyiséget más szállítóktól beszerezni a pénzügyi feltételek jelentős változása nélkül” – áll a közleményben. Felhívják a figyelmet az évi 10 millió tonna szállítási kapacitású Adria-kőolajvezetékre is, s a magyar piac ellátását rendkívüli helyzetben biztosíthatja a Kőolaj és Kőolajtermék Készletező Szövetség által tárolt 90 napos folyékony szénhidrogén-készlet és egy hasonló stratégiai készlet létezik Szlovákiában is. (MN)