Amerikai jelentés Kárpátaljáról

Tényfeltáró jelentés kerülhet rövid időn belül az amerikai kongresszus emberjogi frakciója elé a kárpátaljai magyar főiskola körül kialakult helyzetről. A beregszászi intézmény egy friss bírósági döntés nyomán elvesztette a két évvel ezelőtt megszerzett tulajdonjogát az oktatásnak helyet adó épület fölött.

Pataky István
2004. 07. 31. 17:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beregszászon tájékozódott az elmúlt napokban az Amerikai Magyarok Kongresszusi Központjának (CHACR) elnöke. Nagy Sándor András, a washingtoni székhelyű magyar lobbiszervezet elnöke lapunknak nyilatkozva elmondta, aggodalomra ad okot az a döntés amely megszüntette a II. Rákóczi Ferenc főiskola épületének tulajdonjogát. A CHACR vezetője megtekintette a főiskolától elvett épületet, amelynek felújítására már több mint hatvanmillió forintot költöttek, többnyire magyarországi forrásokból, s megbeszélést folytatott Zsupán József beregszászi polgármesterrel, Orosz Ildikóval, a főiskola elnökével, Kovács Miklóssal, a Kárpátaljai Magyarok Kulturális Szövetségének elnökével, valamint Gajdos Istvánnal, az Ukrajnai Magyarok Demokratikus Szövetség vezetőjével. A kongresszusi lobbi elnöke megszerezte a tulajdonátadás és a bírósági per releváns dokumentumait is. „Amennyiben nem születik megnyugtató döntés belátható időn belül a főiskola tulajdonjogának visszaállításáról, a kongresszushoz fordulunk segítségért” – jelentette ki Nagy Sándor András. A budapesti kabinet eddig nem tett lényegi lépéseket az ügyben. Szabó Vilmos, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára néhány nappal ezelőtt úgy nyilatkozott, hogy „mivel az épület körüli jogvitát a magyar kormány nem ítélheti meg, ezért meg fogjuk várni, hogy mi lesz az ügy vége”. Eközben komoly anyagi gondok mutatkoznak az erdélyi magyar tudományegyetemnél is. A Sapientia vezetősége szerint az intézmény számára elkülönített anyaországi pénzalapok csökkentése megnehezíti az egyetem működését. Szi-lágyi Pál rektor beszámolt arról, hogy a kétmilliárd forint helyett a Sapientiának csak 1,45 milliárdos támogatás érkezett a 2004/2005-ös tanévre. „Bizonyos munkálatok elhalasztására kényszerültünk, és nem fejleszthetjük infrastruktúránkat, laboratóriumainkat a megállapított ütemterv szerint” – mondta az egyetem rektora.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.