A költségvetés tartalékainak terhére a kormány 9,7 milliárd forintot fordít arra, hogy teljesüljön a közszférában idei évre tervezett hatszázalékos – azaz mindössze a keresetek reálértékét megőrző – béremelés. A kormány szerint azzal, hogy az önkormányzati közalkalmazottaknak 6,5 milliárdot, a tudományos kutatás, a rendvédelmi és fegyveres szervek közalkalmazottainak összesen 1,4 milliárdot, az egészségügyben dolgozóknak pedig 1,8 milliárdot biztosít, teljesíti a közszolgálati sztrájkbizottsággal kötött megállapodást.
– Nem igaz, hogy az intézkedéssel megvalósul a hatszázalékos béremelés, ehhez ugyanis harmincöt-negyven milliárd forintra lenne szükség – mondta lapunknak Szabó Endre. – Csak a minisztériumokról és háttérintézményeikről, valamint a fegyveres testületekről mondható el, hogy megvalósul az egyezség – hangsúlyozta a sztrájkbizottság szóvivője –, az önkormányzati fenntartású intézmények esetében viszont óriási az elmaradás. Ismert, az önkormányzatokkal szemben a kormány állítja: négyszázaléknyi emelésre elegendő pénz ott van a településeknél.
Az egészségügy mintegy 200 ezer munkavállalója – az önként vállalt túlórákért járó pótlékokkal együtt is – legfeljebb 2,5 százalékos béremelésben részesült idén. Mivel egyszázalékos emeléshez négymilliárd forint szükséges, a kormány 1,8 milliárdos javaslata legfeljebb félszázalékos további emelkedést eredményez – mutatott rá Szabó.
*
Jól jellemzi az egészségügy állapotát – tette hozzá –, hogy több kórházban is felvetődött: felbontják a különböző pótlékokat, juttatásokat rögzítő kollektív szerződéseket annak érdekében, hogy az alapbérek kifizetése miatt ne kelljen dolgozókat elbocsátani. Hasonlóan nagy az elmaradás a közoktatás 240 ezer dolgozója esetében is: a pedagógusok az idén – a bértáblában való, kötelező soros előrelépésekkel együtt is – mindössze 1,5-2 százalékos béremelésben részesültek. Az önkormányzati fenntartású oktatási, szociális és kulturális intézményeknél a kormány által biztosított 6,5 milliárd forint egyszázalékos béremelésre elég.
– Mivel a jelenlegi ajánlat egyedül a kormány döntése, két héten belül újra tárgyalni szeretnénk arról, miként lehetne előteremteni a hiányzó pénzt – mondta Szabó Endre. Kijelentette, ha nem vezetnek eredményre az egyeztetések, a sztrájkbizottság augusztus végén, szeptember elején aktivizálja magát, és dönt a szükséges lépésekről.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert